Botičky už strážníci v Českém Těšíně budou rozdávat jen výjimečně. Ilustrační snímek

Botičky už strážníci v Českém Těšíně budou rozdávat jen výjimečně. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V Českém Těšíně mění strážníci botičky za nálepky. Pokutovat bude snazší

  • 3
Tři desítky botiček, kterými trestají strážníci v Českém Těšíně špatně parkující řidiče, od října nahradí nálepky. Ty najdou řidiči na skle auta a bude na nich vepsáno místo, čas, prohřešek a také to, kdy může řidič přestupek projednat v blokovém řízení na služebně.

„Když tak neučiní a v daném termínu se nedostaví, hrozí mu, že se mu přestupek prodraží,“ uvedl ředitel Městské policie v Českém Těšíně Petr Chroboczek.

Omezením botiček se snaží vyjít řidičům vstříc. Odbourá se totiž jejich čekání u auta na to, až jim zátěž z kola strážníci zase sundají.

„Auto nebudou mít blokováno a mohou s ním hned odjet. Navíc znehybnění vozidla prodlužuje dobu, po kterou automobil blokuje parkovací místo nebo veřejné prostranství,“ vysvětlil Chroboczek.

Pokuty mohou rozdávat i pochůzkáři

Omezení botiček neznamená, že strážníci budou před špatně parkujícími řidiči přivírat oči. Spíše naopak. Zatímco doposavad musela na místo přijet motorizovaná hlídka strážníků, která vezla botičku v kufru služebního vozu, teď mohou pokuty rozdávat i pochůzkoví strážníci.

„Pěší hlídka musela přivolat na místo kolegy. Celá věc se tak zdržovala. To už nyní nebude třeba,“ potvrdila další výhodu novinky mluvčí těšínské radnice Dorota Havlíková.

Českotěšínská změna se ale nebude vztahovat na cizince. „U nich by byl problém s vymahatelností, kdyby se nám sami nenahlásili,“ konstatovala Havlíková.

Jak se s novinkou v Českém Těšíně sžijí místní, se uvidí. „Ale věřím, že to bude fungovat. Je to výhodné jak pro řidiče, tak pro nás,“ sdělil Chroboczek.

Využití botiček omezují také v dalších městech. V porovnání s minulými lety jich ubylo například v Ostravě. Tam strážníci již delší dobu preferují takzvané parkovačky - tedy lístky umístěné za stěrači.

„Do tří dnů se musí přestupce přihlásit na služebně,“ popsala princip mluvčí Městské policie v Ostravě Vladimíra Zychová.

„Botičky se v Ostravě dávají například v případě, že řidič stojí na trávě. Anebo v případě, když z nějakého důvodu potřebujeme, aby řidič z místa neodjel a vyčkal na nás,“ podotkla Zychová.

Podle ní se ani tehdy čekání na strážníky nepromění v nekonečný příběh. „Pokud řidič zavolá na uvedené číslo, jsou zpravidla strážníci na místě během pár minut,“ dodala mluvčí.