(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Městská policie Ostrava

Konec legrace. Strážníkům bez maturity hrozí na konci roku vyhazov

  • 298
V Moravskoslezském kraji jsou jich desítky, v zemi stovky. Jde o zkušené strážníky, kteří nemají maturitu. Nový zákon nutí ředitele městských policií, aby je na konci roku propustili nebo přeřadili na civilní posty. Ostravští strážníci se společně s kolegy z Čech snaží situaci změnit.

Je to paradox. 47letý Oldřich Štefek jako zkušený strážník, který pracuje u Městské policie Ostrava od jejích počátků v roce 1993, zaučuje nováčky. Nadřízení i kolegové ho chválí. Jenže podle zákonodárců nebude od 1. ledna 2016 pro výkon služby už dost dobrý.

Proč? Nemá maturitu, kterou nařizuje novela zákona o městské policii. A v době jejího vydání, v roce 2009, sice měl za sebou víc než požadované tři profesní zkoušky, ale nedosáhl věku 45 let, takže se na něj nevztahuje výjimka ze zákona.

A právě proto ho musí vedení nejpozději v prosinci propustit nebo přeřadit na civilní práci.

„Je to diskriminace,“ zlobí se Oldřich Štefek. A není sám. Totéž co on řeší nyní jen v kraji desítky lidí. V zemi jich může být až 900.

Pro všechny volná místa nebudou

Jen Městská policie Ostrava nyní zaměstnává 20 strážníků bez maturity, na které se nevztahuje výjimka ze zákona. „Devět z nich ale studuje a letos budou skládat maturitní zkoušku. Dalších 11 strážníků však nesplňuje podmínku vzdělání a do konce roku si maturitu zcela určitě nedoplní,“ říká mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová.

Podotkla, že od loňského roku nabízí vedení těmto lidem civilní pracovní pozice, například ve strážní službě. Zatím nabídku přijali jen dva lidé. Pro všechny ale volná místa stejně nebudou. „Lze předpokládat, že někteří strážníci budou muset naše řady opustit, pokud se nezmění legislativa,“ říká Zychová.

Ve Frýdku-Místku pracují tři zkušení strážníci, kterým chybí maturita a jsou pod věkovou hranicí 45 let, takže se na ně nevztahuje výjimka. „Jeden má v plánu odejít a začít podnikat, další dva by mohli najít uplatnění na magistrátu,“ míní mluvčí města Jana Matějíková.

I náhrada strážníků je problém

V Bruntále jsou čtyři strážníci bez maturity. Všichni splňují výjimku, takže nikdo nebude propuštěný. V Karviné jsou tři. Jeden z nich splňuje výjimku, druhý bude letos maturovat. Třetí přejde na jinou práci.

V Hlučíně ale nemají maturitu čtyři z 15 strážníků a jen jeden z nich splňuje podmínky pro udělení výjimky. Tři budou muset odejít, což je pro malé město docela problém.

„Když uděláme nábor nových strážníků a zaplatíme jim rekvalifikační kurz včetně dopravy a stravy, zaplatíme nejméně dvacet tisíc korun za každého. Možná raději přijmeme hotové strážníky, kteří k nám přejdou odjinud,“ říká šéf Městské policie Hlučín Luděk Olšovský.

Propouštění počká. Strážníci ještě usilují o změnu podmínek

V Opavě slouží osm strážníků bez maturity. Na tři se vztahuje výjimka, dalších pět začalo studovat při zaměstnání.

„Tři budou letos maturovat. Doufám, že uspějí. Dva ale studium ukončili předčasně,“ říká zastupující ředitel Městské policie Opava Zdeněk Zabloudil, který netají, že s jejich propouštěním zatím nespěchá. „Čekáme na právní stanoviska a rozbory. Celou situaci bude mimo jiné řešit v polovině května Kolegium ředitelů městských policií statutárních měst, kterého se chci osobně zúčastnit,“ líčí.

Ani řadě šéfů městských policií či starostů se totiž nelíbí, že musí propouštět zkušené strážníky a místo nich přijímat nováčky. Zastávají se strážníků, kteří nemají maturitu, ale už v roce 2009, kdy novela zákona začala platit, měli za sebou tři takzvané prolongační zkoušky opakující se co tři roky. Jediné, co v té době nesplňovali, byl věk 45 let.

Například starosta Chrastavy na Liberecku Michael Canov se už ministerstvu vnitra vzepřel. Odmítá propustit jednoho strážníka s argumentem, že v zákoně o obecní policii je zásadní chyba. Úředníci totiž do jeho úplného znění zapomněli vložit přechodné ustanovení, které se týká strážníků bez maturity. A to považuje za klíčové. Chyba v zákoně jim podle něj dává šanci pracovat dál.

Věková hranice je podle strážníků diskriminační

Nebo alespoň většině. „Kdyby zákonodárci chybu napravili, ta vstoupí v platnost až dnem vydání, tedy letos. Pak já i mnozí další kolegové splníme podmínku věku 45 let,“ říká ostravský strážník Oldřich Štefek.

Strážníci by ale chtěli, aby v zákoně zůstala jen podmínka tří odborných zkoušek, což garantuje devět let praxe, ale žádná věková hranice. Tu považují za diskriminační.

Šéfové policie ale zatím musí vycházet z toho, že pro vzdělání strážníků platí jasné podmínky včetně výjimky týkající se věku. „Pokud soud či ministerstvo vydá jiné závazné stanovisko, budeme se jím řídit,“ dodává mluvčí Městské policie Ostrava Vladimíra Zychová.