Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MF DNES

Ředitelé střídají moravskoslezské nemocnice, týmy lékařů se rozpadají

  • 8
Nemocnice v Moravskoslezském kraji v poslední době stále častěji mění ředitele. Někdy to vypadá, že manažeři hrají hru Škatulata, hejbejte se. Přecházejí z jednoho špitálu do druhého. V nové funkci se ale dlouho neudrží a někteří nakonec zdravotnictví opouštějí.

Proč? Důvodů je víc, jen se o nich nahlas nemluví. Ze zákulisních informací však vyplývá jeden společný: neschopnost získat lékaře.

„Pořád jen sliboval, ale žádné nesehnal,“ vyčítají zdravotníci třeba bývalému řediteli krajských nemocnic na Karvinsku Josefu Grocholovi, který tam loni v červenci přišel z Městské nemocnice Ostrava. Nahradil Petra Kovaříka.

Jednomu ani druhému se nepodařilo sehnat například nového primáře pro karvinskou internu, ačkoli nabízeli náborový příspěvek 200 tisíc korun. Grochol byl šéfem tří zdravotnických zařízení v Karviné, Havířově a Orlové jen sedm měsíců. Skončil v únoru. Nahradil ho bývalý ekonom Jiří Matěj, kterého Grochol vyhodil.

Kovařík od srpna řídil Vítkovickou nemocnici v Ostravě, která patří holdingu Agel. Rovněž on před měsícem skončil. Nepodařilo se mu totiž například sehnat posily do týmu plicních lékařů, který se rozpadl už před rokem. Dodnes kvůli tomu nemocnice neotevřela plicní lůžka.

Po plicním může být v ohrožení i gynekologie

„Plicních lékařů je v regionu málo. Plicní pacienti teď ve Vítkovicích leží na interně,“ přiznala mluvčí nemocnice Radka Miloševská. Důvod odchodu Kovaříka ale neuvedla. V dubnu jen oznámila, že Vítkovickou nemocnici nově vede zkušený manažer Karel Lukeš, který od roku 2011 úspěšně řídil Nemocnici Podlesí v Třinci.

Lukeš při nástupu slíbil rozvoj nemocnice a upevnění jejího postavení v systému moravskoslezského zdravotnictví. Otázka je, zda uspěje i v Ostravě. Problém s nedostatkem lékařů se totiž vyostřuje.

O Vítkovické nemocnici teď kolují zvěsti, že po plicním se rozpadá i tým gynekologicko-porodnického oddělení. „Primář Marion Mantič dal výpověď a vedení ho hned odvolalo z funkce,“ sdělilo redakci MF DNES několik lidí s tím, že kromě primáře odejdou i další lékaři. „Mluví se až o čtyřech. To by omezilo provoz porodnice,“ nastínil jeden ze zdrojů.

Mantič pracuje ve Vítkovické nemocnici od roku 1989, od roku 2000 do minulého týdne byl primářem. Ve čtvrtek ho nahradil Jaromír Měch. Jeho jméno už je na webu nemocnice.

„Je pravda, že nejsem primář. Víc se k tomu ale vyjadřovat nebudu,“ reagoval Mantič. O důvodech odchodu nechtěl mluvit ani další oslovený gynekolog ve výpovědi.

Mluvčí zařízení upřesnila, že Mantič oznámil své rozhodnutí odejít do Městské nemocnice Ostrava a řediteli Lukešovi se nepodařilo přesvědčit ho, aby zůstal. „Proto jmenoval nového primáře, ale s Mantičem se dohodli, že bude do svého odchodu zástupcem,“ řekla Miloševská.

„Kromě něj odcházejí dva lékaři, jeden do Bohumína, druhý do Frýdku-Místku, kde se chce specializovat na urogynekologii. Nikdo další výpověď nedal. Oddělení včetně porodnice pojede dál bez omezení provozu,“ ujistila mluvčí s tím, že ředitel už získal jednu novou lékařku a shání další.