Nejvíce naléhavých dopisů, takřka 1 800, se z České republiky "rozletělo" do světa z karvinského gymnázia. | foto: Archiv karvinského gymnázia

Nigérie, Čína, Bělorusko. Gymnazisté napsali vládcům téměř 1 800 dopisů

  • 2
Studenti gymnázia v Karviné se zapojili do projektu Amnesty International na pomoc lidem, kterým se děje bezpráví, nebo se ocitli v problematické životní situaci. Sepsali skoro 1 800 dopisů, které adresovali vlivným státníkům různě ve světě. V České republice se tak stali nejpilnějšími pisateli.

Do mezinárodního Maratonu psaní dopisů, který každoročně organizuje Amnesty International, se studenti karvinského gymnázia zapojili loni před Vánoci.

Jeho loňský ročník měl v Česku dosud nebývalý ohlas. Lidé v kavárnách, galeriích, čajovnách, ale třeba i v klubu důchodců, na faře nebo na jedné narozeninové oslavě napsali bezmála pět tisíc dopisů. A největším množstvím přispěli právě gymnazisté z Karviné.

Jak se zapojit do pomoci

  • Můžete podepsat petici či dopis proti porušování lidských práv v konkrétních případech v řadě zemí světa. Možné to je i na webu www.3minutystaci.cz.
  • Můžete podpořit přímo činnost Amnesty International, která kvůli zachování nezávislosti nepřijímá žádné peníze od vlád, a je tedy závislá na grantech a darech. Dnes má celosvětově přes 3,2 milionu členů a dárců, přes čtyři tisíce v Česku.
  • Zapojit se můžete přímo do činnosti místní skupiny Amnesty International v Ostravě. Koordinátorem je Petr Vavroš, který má e-mailovou adresu petr.vavros@gmail.com.

"Všiml jsem si této akce na internetu a řekl si, že by bylo super, kdybychom ji uspořádali u nás ve škole," říká Jakub Gamrot, který chodí do druhého ročníku gymnázia.

Organizace byla náročná

Jeho spolužáky myšlenka nadchla. Napsali do pražské centrály Amnesty International, odkud jim poslali všechny potřebné materiály včetně informací o dvanácti lidech z různých koutů světa, na jejichž podporu se akce konala.

Byla mezi nimi Azza Hilál Ahmad Sulejmánová, kterou zbili vojáci při protestech na egyptském náměstí Tahrír, čínský právník hájící oběti bezpráví Kao Č’-Šeng a předseda běloruské lidskoprávní organizace Ales Běljackij, kteří jsou nespravedlivě vězněni, nebo například obyvatelé nigerijské oblasti Bodo, jimž ropná katastrofa vzala obživu i domov.

Jakub Gamrot spolu s několika spolužáky vzali organizaci maratonu do svých rukou. "Museli jsme vytisknout obrovské množství dopisů (podepsat již hotový dopis byla jedna z možností, jak se do akce zapojit - pozn. red.), připravit nástěnky, stánek s informacemi, dokonce jsme materiály, které byly původně v angličtině, sami přeložili do češtiny, abychom zvýšili počet studentů, které akce osloví. Organizačně to byla výzva," netají sedmnáctiletý Jakub.

Někteří psali každou přestávku

Psalo se a psalo. Karvinští gymnazisté věnovali dopisům bezpočet přestávek.

Před samotným maratonem pak ještě s několika kamarády obcházeli třídy a informovali studenty o akci. "Jen krátce - během minutky nebo dvou - jsme studenty a vyučující seznámili s maratonem. Nechtěli jsme do účasti nikoho nutit, však se taky celá akce nekonala ve výuce, ale o přestávkách," vysvětluje organizátor.

Nečekal, že akce vyvolá až takový ohlas. Po celou dobu jejího trvání totiž mnozí ze studentů o přestávkách nedělali nic jiného, než že psali dopisy prezidentům a dalším představitelům zemí, kde byla a jsou porušována lidská práva. Výsledek překvapil tým organizátorů z karvinského gymnázia i zástupce Amnesty International v Praze. Studenti napsali 1 800 dopisů!

"Myslím si, že ty dopisy opravdu mají sílu pomoci lidem, v jejichž prospěch jsou rozesílány. V minulosti se už stalo, že díky nim byli někteří nespravedlivě odsouzení vězni propuštěni. A když ne propuštěni, tak alespoň méně mučeni," vypráví student a dodává, že i psaní vzniklá během posledního ročníku maratonu už mají některé hmatatelné výsledky. 

"Z pražské centrály Amnesty International jsme dostali zprávu, že dopisy zapůsobily například na řešení problému násilně vysídlených rodin v jedné čtvrti v Rumunsku. Starosta tamního města po obdržení psaní lidem nabídl náhradní ubytování."

Jakub Gamrot doufá, že se akci podobně úspěšně podaří zopakovat i letos před Vánoci. A do té doby nechce v aktivitách na poli ochrany lidských práv ustat. "V Karviné se chystáme vytvořit místní skupinu, která bude fungovat pod hlavičkou Amnesty International. Chtěli bychom pořádat třeba happeningy nebo filmové maratony na lidsko-právní téma."