Studenti Luděk Plachký (vpravo) s Vojtěchem Hlubkem vkládali do schránek informace o potřebnosti ekologického topení. (21. ledna 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Čmoudíte, říkali studenti domkářům. Nemám čas, běžte pryč, slyšeli

  • 324
Odznak, průkaz, mapu a štos letáků. Do opavských ulic v úterý odpoledne poprvé vyrazili emisní komisaři. Chtějí motivovat majitele domů k ekologičtějšímu topení. Ne všichni je však přijali. "Nezajímá mě to. Ani do schránky mi nic neházejte," znělo z oken.

Opavu si mladí emisní komisaři rozdělili na osm úseků, každá skupina si své ulice zaznačila červenou tužkou do mapy. Do tabulky si pak pečlivě zaznamenávali čísla jednotlivých domů, které navštívili.

Dvacítka studentů Slezského gymnázia se bude v ulicích objevovat pravidelně. S plackou s nápisem Emisař a průkazem z opavského magistrátu.

Studenti Luděk Plachký (vlevo) s Vojtěchem Hlubkem si pečlivě zapisovali, kterými opavskými ulicemi už prošli. (21. ledna 2014)

"Strach máme jen z velkých zlých psů," vyšli s úsměvem do terénu například čtvrťák Luděk Plachký s o rok mladším spolužákem Vojtěchem Hlubkem. Jejich rajónem se stala část Kateřinek, pochůzku odstartovali ve Vrchlického ulici.

S otevřenou náručí je ale lidé nevítali. "Nemám čas," znělo z pootevřených oken domků i balkonů po zazvonění na zvonek. Že tady lidé mají co zlepšovat, bylo přitom znát hned, jakmile hlídka emisařů pronikla hlouběji do uliček s rodinnou zástavbou. Po čichu. Z komínů stoupal šedý, černý i zažloutlý kouř.

"Může se topit uhelnými kaly? Nemůže. A lidi to sem vozí z Polska a topí s tím," postěžoval si jeden z domkařů v ulici Za Humny. Dodal, že sám topí plynem, v mrazech pak dřevem.

"Ale když jdu v jedenáct večer se psem a vidím, jak se z komínů valí černý dým, není možné, aby právě zatápěli. Někteří topí vším možným," dodal. Studenty moc nepovzbudil. "To, co děláte, není na nic. Na lidi platí trest."

Komíny domkářů i průmyslové, všechny se podílejí na stavu životního prostředí. (21. ledna 2014)

Ani nabídka informací o kotlíkových dotacích nefungovala. "Nechci. Kdysi se topilo vším a všichni byli zdraví. Když začínal plyn, stálo to pár korun, ale kdo to teď má platit? My topíme dřevem," vypoklonkovala dvojici žena o pár domů dál.

V brožurách, které studenti lidem rozdávali nebo nechávali ve schránkách, se každý dočte, jak na tom opavské ovzduší je. Co škodliviny v ovzduší dělají s lidským organismem, jaké v této oblasti platí pravidla.

"Cílem je informovat, případně nabídnout možnosti, například kotlíkovou dotaci. Chceme rozpoutat diskusi," instruovala studenty těsně před začátkem první akce garantka projektu a pedagožka Kamila Tkáčová.

Sami studenti do ulic vyšli proto, že jim stav ovzduší a pravidelně se opakující smog ve městě vadí. "Každou zimu je to hrozné, špatně se dýchá. Když se s projektem začalo, chytlo mě to. A dělám na tom už rok," vysvětlil student Luděk Plachký.