Vysokoškolské koleje už studenty tolik netáhnou, mnozí z nich upřednostňují...

Vysokoškolské koleje už studenty tolik netáhnou, mnozí z nich upřednostňují klid v soukromí. Ilustrační foto. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zájem o koleje klesá, klid na privátu za podobnou cenu hledá víc studentů

  • 4
V září nastoupí na univerzitní koleje a během měsíce si najdou pokoj „na privátě“. Takový postup volí stále více studentů v Ostravě. Ceny jsou přitom srovnatelné.

Plnou kapacitu zatím hlásí nové soukromé koleje Kampus Palace v centru Ostravy.

„Jen asi u tří studentů víme, že čekají na odvolání, takže si nejsou jistí, zda nastoupí. Celkem můžeme ubytovat 208 studentů. Za lůžko zaplatí od 2 200 do 4 000 korun. V ceně jsou vedle internetu zahrnuty rovněž služby jako vstup do posilovny nebo společenské místnosti,“ přiblížila situaci koordinátorka projektu Marie Škrlová.

Univerzitní koleje Jana Opletala naplní na začátku akademického roku zpravidla jen devadesát procent celkové kapacity.

„Máme celkem 576 lůžek, za jedno studenti zaplatí od 2 000 do 2 460 korun. V srpnu poptávka lehce převyšuje nabídku, ale mnoho studentů nenastoupí. Rozhodnou se například pro studium v jiném městě,“ nastínil mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník s tím, že někteří studenti na podzim koleje opustí.

Nejdražší bydlení v centru a v Porubě

Odcházejí totiž na priváty. „Zejména studenti medicíny potřebují ke svému studiu větší klid, takže dávají přednost privátnímu ubytování.“

To potvrdila také manažerka ostravské pobočky realitní kanceláře Sting Jana Římanová: „Nápor studentů zaznamenáváme od půlky srpna, ale zájem mají i v průběhu podzimu. Poptávka je od malých garsonek pro jednotlivce až po větší byty, kdy se studenti domluví a sdílí je. Většinou požadují, aby byly zařízené.“

Ceny nájemného se pak pohybují v průměru od pěti do devíti tisíc korun. „Například za byt 2+1 zájemce v průměru zaplatí 7 500 korun, za 3+1 pak kolem 9 000 korun. Takže když se domluví tři studenti, vyjde je bydlení na tři tisíce. Nejvyšší nájmy jsou v Ostravě-Porubě a centru města. Nejlevnější jsou pak na Dubině,“ doplnila Římanová.

Příklady cen ubytování

  • byt 2+1 RPG (studentské bydlení) 4 900 korun + služby 2 740 korun
  • byt 2+1 Moravská Ostrava pronájem 7 200 korun + služby
  • kolejné Ostravská univerzita průměrně 2 230 korun
  • kolejné Vysoká škola báňská průměrně 2 400 korun
  • Kampus Palace průměrný nájem 3 100 korun

Přibývá rovněž projektů, které se zaměřují přímo na pronájem pro studenty. „Například v Porubě majitel budovy předělal kancelářské prostory na pokoje, jež studentům pronajímá. Lůžko tady vyjde na částku okolo 2 000 korun,“ popsal majitel realitní kanceláře I. E. T. Reality Tomáš Heger s tím, že zájem studentů zaznamenává i v průběhu prázdnin. „Někdy si studenti hlavně vyšších ročníků zajišťují bydlení na další semestr už na konci akademického roku.“

Programy pro studenty nabízí i společnost RPG Byty. „Zájemci si mohou vybrat buď bydlení v soukromí s možností pronájmu jednoho pokoje samostatně, bydlení ve dvou, nebo sdílené bydlení. Cena se pak pohybuje od 2 000 korun výše,“ uvedla mluvčí společnosti Kateřina Piechowicz. Podle cen nabídky pronájmů na stránkách společnosti jsou ovšem srovnatelné s tržní nabídkou.

Volná místa ještě mají největší ostravské koleje VŠB–TUO. Tady je kapacita 3074 lůžek. „Zájem studentů mírně klesá. Obsazenost kolejí se pohybuje kolem 85 procent. Za lůžko účtujeme 2 100 až 2 790 korun. Pro uchazeče nemáme žádná dojezdová kritéria a ani je v budoucnu neplánujeme,“ uzavřela mluvčí univerzity Klára Janoušková.