Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Stát poradí moravskoslezským obcím, jak získat miliony na boj se suchem

  • 1
Státní fond nabízí stovky milionů korun na domovní čistírny odpadních vod či hlubinné vrty. Jak správně žádat o vypsané dotační tituly, starostové obcí zjistí na speciálních školeních.

Domovní čistírny vod, hloubení nových vrtů a revitalizace těch nefunkčních či možnosti zadržení vody v krajině. Na všechna tato opatření proti suchu vypsal stát dotační tituly. Aby se v nich starostové obcí vůbec vyznali, pořádá Státní fond pro životní prostředí cyklus školení. To ostravské se koná 5. prosince pro asi osmdesát starostů.

„Semináře poradí, kde a jak budovat domovní čistírny odpadních vod, jak zajistit dostatečné zdroje pitné vody i jak správně hospodařit se srážkovou vodou,“ vysvětlil Petr Valdman, ředitel státního fondu, který uvolní 300 milionů korun na průzkumné vrty a na projekt domovních čistíren pak dalších 100 milionů.

Centrální čistírnu by obec nezaplatila

Právě o ty se obce, které nejsou napojeny na kanalizaci, zajímají nejvíce. „Vím, že domácí čistírny fungují v jedné z obcí v jižních Čechách, takže jsem tamního starostu už žádala o informace. U nás bychom je uvítali, protože zavést centrální čistírnu je nemyslitelné, nezaplatili bychom ji ani za sto let. Domácí verze je proto pro nás ideální. Zvažovali bychom varianty pro bytový dům i pro několik rodinných domů, jejichž majitelé by se ovšem museli dohodnout. Je kolem toho ale několik nejasností, takže osvěta by pomohla,“ zmínila Jiřina Pešlová, starostka obce Vrchy na Novojičínsku, kde uvažují také o sběrných nádržích na dešťovou vodu.

„Někteří lidé už provizorní nádrže mají, protože každoročně kvůli nedostatku vody zakazujeme zalévat a nařizujeme šetřit, takže okolnosti je už donutily. Rádi bychom ale vytvořili soustavu vodních podzemních nádrží, které by tak zadržely vodu v obci,“ dodala starostka.

V Petrovicích na Krnovsku pak chtějí vybudovat podzemní zdroj vody. „Problém je v tom, že na všechny dotační tituly už musí být hotová například projektová dokumentace či stavební povolení včetně majetkoprávních vyrovnání, což je časově náročné. Přijde mi škoda, že s programem opatření nepřišel stát už dříve, když hydrologové avizovali, že nedostatek vody nastane,“ zmínil starosta Luboš Kmínek.

Bukovec plánuje vodojem

Na semináři se pak bude zajímat také o možnosti dotace na domácí čistírny. „Nyní musíme svážet kalové vody na čistírnu, která je vzdálena zhruba dvanáct kilometrů, což je nepraktické. Dotační papírování je ale složité. Na úřadě jsme já, místostarostka a účetní, což je málo, abychom se ve všech dotačních výzvách vyznali. Často na to musíme najímat externí pracovníky. Takže školení, které osvětlí, jaká jsou rizika a práva u těchto opatření, nám určitě pomůže.“

Lepší zásobování pitnou vodou připravují například v Bukovci na Jablunkovsku. „Zpracováváme dokumentaci k vodojemu, žádat o dotaci budeme posléze. Je potřeba zajistit vodovodní řad, aby lidé už nebyli odkázáni pouze na studny. Protože na to v minulost doplatili,“ přiblížila starostka Monika Czepczorová.