V kraji došlo po povodních k více než stovce sesuvů. Například V Horních Bludovicích (na snímku) sesuv ohrožoval čistírnu odpadních vod.

V kraji došlo po povodních k více než stovce sesuvů. Například V Horních Bludovicích (na snímku) sesuv ohrožoval čistírnu odpadních vod. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Svahy se postupně zastavují. Obce musí jednat než znovu zaprší

  • 1
Na několik milionů korun vyjde obce zajišťování svahů sesunutých při květnových povodních. Najít takovou částku v obecní kase je pro řadu z nich těžké, chtějí proto žádat o dotace. Musí však jednat rychle, svahy se totiž mohou dát při dlouhodobějších deštích znovu do pohybu.

"Pokud sesuv nic neohrožuje, je možné nechat jej tak, ať se s tím vyrovná příroda sama. Ale kde je zástavba, nebo nějaké objekty, které je třeba chránit, tam je třeba svahy zajistit. Kdyby se s tím nic nedělalo, budou se tvarovat třeba celé roky, nebo desítky let," řekl Luděk Kovář z Institutu geologického inženýrství Vysoké školy báňské v Ostravě.

Do stabilizování půdy už se pustili třeba lesníci nedaleko vrchu Gírová na Jablunkovsku, kde při povodních došlo k vůbec největšímu sesuvu. Půda se tam i po takřka třech měsících stále pohybuje, také proto nebylo možné začít se stabilizováním sesuvu dříve.

"Monitoring potvrdil, že půda se hýbe už jen o několik desítek centimetrů," přiblížil mluvčí Lesů České republiky (LČR) Zbyněk Boublík. To je ve srovnání s počátečními posuvy minimum.

"V prvních dnech měl sesuv rychlost skoro tři sta metrů za den, pak šlo o desítky metrů," dodal Luděk Kovář z Institutu geologického inženýrství Vysoké školy báňské v Ostravě.

Sesuv zkomplikoval lidem život, zničil totiž dvě cesty

Lesníci tak až nyní začínají s asanačními pracemi téměř kilometr dlouhého sesuvu, který dosahuje hloubky až dvaceti metrů.

"Pokračujeme v odvodňování sesuvů, abychom půdu v celém svážném území stabilizovali. Provedli jsme výkop několika dalších odvodňovacích rýh těžkou technikou, a to v oblasti akumulačního valu a kolem západní hrany sesuvu," uvedl ředitel Krajského ředitelství LČR Frýdek-Místek Jiří Silvestr s tím, že průběžně odtěžují stromy a lesní porosty v nejbližším okolí zasažené plochy.

Sesuvy v kraji

Při květnových povodních došlo v Moravskoslezském kraji celkem ke 102 sesuvům půdy.

Největší sesuv nastal v Gírové nad Mosty u Jablunkova - je dlouhý více než kilometr a široký přes čtvrt kilometru.

Největší problémy způsobil sesuv v Dolních Domaslavicích. Poškodil tři domy, jeden z nich musel být zbourán.

K sesuvu došlo také v Chlebovicích, Řepištích, v Havířově, ve Skalici u Frýdku-Místku, v Českém Těšíně nebo ve Vendryni či Kujavách. Stále se ještě opravuje sesuv mezi Paskovem a Lískovcem, který zasahuje až k vlakové trati.

"Jedná se o odstranění těch porostů, které by mohly ohrožovat pracovníky likvidující následky povodní," doplnil. Zároveň se lesníci snaží zajistit alespoň provizorní přístup do postižené oblasti.

Ačkoliv je většina sesunutého svahu v neobývaném území a nejproblematičtější část představuje asi jen čtvrt kilometru, zkomplikoval život řadě lidí, protože zničil dvě cesty.

"Jedna z nich sloužila jako příjezdová cesta k turistické chatě Gírová a k jednomu rodinnému domku," nastínil starosta Bukovce Petr Jalowiczor.

Lesníci tam proto provizorně opravili málo používanou a povodní také silně poničenou lesní cestu "Bařiny", která má původní přístupovou cestu dočasně nahradit.

"Je to ale provizorní řešení na jeden, možná na dva roky. Do budoucna je to potřeba vyřešit jinak," dodal starosta. Podle něj zatím není rozhodnuto, kudy nová cesta povede.

"Sesuv pořád pracuje, takže záleží na tom, jak se bude dál chovat. Jedno z možných řešení, které se nabízí, je vést cestu okolo sesuvu. Každopádně prozatímní řešení není ideální, jedná se totiž o cestu pro svážení těženého dřeva," dodal.

V Dolních Domaslavicích mají stále problémy

Do sanačních prací se brzy pustí i v obci Dolní Domaslavice na Frýdecko Místecku, kde sesuv narušil statiku několika domů, přičemž jeden z nich musel být následně zbourán a čtyři další se stále potýkají s problémy.

"Jeden z nich už je zabezpečený, na dalším se dělají úpravy a zajišťuje se jeho stabilita. A poškozeny byly ještě i dva rodinné domky dole, které ještě nejsou zkolaudované a o kterých se v médiích moc nemluvilo. Ale nevím, co s nimi jejich majitelé budou dělat," řekl starosta Dolních Domaslavic Pavel Postůvka.

Muž pozoruje sesuv na ulici Podlesí v Karviné-Ráji. Poblíž stojí dva domy, jejichž obyvatele vyzvala městská policie, aby raději na čas odešli. Oni však odmítli.

Snímek sesuvu z Karviné-Ráje, poblíž kterého stojí dva domy. Jejich obyvatele tehdy policie vyzvala, aby raději na čas odešli, ti však odmítli. foto: Alexandr Satinský, MF DNES

"Sháněli jsme finance, teď už máme část připravenou a budeme dělat sanační práce týkající se odvodnění nebo snížení hladiny spodní vody," uvedl starosta Dolních Domaslavic Pavel Postůvka.

K tomu, aby obec předešla případným dalším sesuvům, které při dlouhodobých deštích mohou nastat, musí svah zajistit. Zatím na to má ale jen část financí.

"Budeme dělat sanační práce týkající se odvodnění nebo snížení hladiny spodní vody, jde například o horizontální vrty do celého kopce. Na část prací peníze máme, takže část určitě uděláme. Na zbytek budeme prostředky shánět. Pravděpodobně přes dotace z ministerstva zemědělství," dodal starosta.

Z dalších míst by už za dva měsíce by měla být stabilizovaná půda nad ulicí Hálkova v Havířově, kde se v květnu sesunul podmáčený svah nad tokem Stružník a ohrozil nedaleký rodinný dům s autodílnou.

Kvůli bezpečnosti tehdy krizový štáb města uzavřel všechny cesty vedoucí od Hálkovy ulice ke Stružníku i cestu pro pěší podél toku. Podle geologa je tam přitom situace stále havarijní, proto je sanace svahu nutná.