Muž hlasuje při opakovaných volbách v Českém Těšíně.

Muž hlasuje při opakovaných volbách v Českém Těšíně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Svědectví z Českého Těšína: Vzal jsem peníze za hlas

  • 76
Muž z Českého Těšína přiznal, že před opakovanými volbami do zastupitelstva přijal peníze za hlas. Ve svědectví pro MF DNES mimo jiné říká, že hlasy kupovala SOS pro Český Těšín, ale i ČSSD.

Nabídku volit za peníze dostal mladík z Českého Těšína poprvé asi dva týdny už před říjnovými volbami.

"Oslovil mě spolupracovník v zaměstnání, jestli bych si nechtěl vydělat pětistovku - že budou volby a SOS pro Český Těšín platí za volební lístek," vypráví mladý muž.

Ve středu své zkušenosti popsal v českotěšínské advokátní kanceláři, která sbírá důkazy o skupování hlasů pro Transparency International. Muž si přeje zůstat v anonymitě, redakce ale jeho jméno zná.

Volby v Českém Těšíně

Kvůli masivnímu kupčení s hlasy ve prospěch SOS pro Český Těšín soud zrušil výsledky říjnových voleb a nařídil nové hlasování.

Ani při opakovaných volbách 8. ledna ale skupování hlasů neustalo. Peníze za hlasy se opět masivně vydávaly. Dvě ze stran, SOS pro Český Těšín a ČSSD, už řekly, že výsledky opakovaných voleb napadnou u soudu.

V říjnu pětistovku za hlas nevzal. "Uznal jsem, že by to byla hloupost," říká mladík. Systém v jeho konkrétním případě podle něj fungoval tak, že nákupčí dal uplaceným voličům pět set a sám si nechal stovku.

Více než desítka jeho kolegů peníze vzala. "Mohli si vybral, jestli zvolí ČSSD nebo SOS pro Český Těšín. V senátních volbách pak museli dát hlas Marianu Kuśovi (jedná se současně o lídra SOS pro Český Těšín - pozn. red.)," líčí mladík.

Mladým bylo jedno, koho volí

Všichni z jeho spolupracovníků podle něj po odměně za hlas sáhli. "Jsou to mladí kluci, kterým je jedno, koho volí," vysvětluje muž. Výsledky říjnových voleb soud označil za neplatné - kvůli masivnímu skupování hlasů ve prospěch SOS pro Český Těšín.

Svědectví lidí, kteří viděli praktiky skupování hlasů ve městě, nasvědčují tomu, že při opakovaných volbách 8. ledna nákupčí změnili taktiku. Volby sledovala média, policie i Transparency International, proto museli postupovat víc skrytě.

Mladík, jehož svědectví MF DNES vyslechla, se před opakovanými volbami rozhodl na nabídku peněz za hlas přistoupit. Chtěl prý poznat, jak systém skupování hlasů funguje. Tentokrát nákupčím podle něj nestačilo jen telefonní číslo uplacených voličů, ale potřebovali i rodné číslo.

Vzal peníze, ale volil někoho jiného

Muž při přebírání pěti set korun zažil překvapení. "Známý u mne doma v sobotu dopoledne zazvonil, předal mi pětistovku a zase šel. Zůstal jsem tam stát s pětistovkou v ruce," vzpomíná mladík.

Už dříve získal instrukci, že má volit SOS pro Český Těšín. Pokyny ale nedodržel. Volil Nezávislé.

Jaké další řešení v Českém Těšíně preferujete?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 3. února 2011. Anketa je uzavřena.

Vyhlásit třetí volby
Vyhlásit třetí volby 1206
Ponechat poslední výsledky
Ponechat poslední výsledky 882

Kvůli tomu, že uplacení voliči tentokrát nemohli být pod přísným dohledem nákupčích, někteří z nich zřejmě nevolili, koho měli, nebo třeba nešli volit vůbec.

"Každá skupina dealerů mohla zvolit svoji vlastní organizaci při skupování hlasů - někteří víc kontrolovali, zda voliči plní instrukce, jiní méně," domnívá se advokát Marek Ježek.

Zástupci SOS pro Český Těšín a ČSSD nicméně jakékoli uplácení voličů striktně odmítají. Obě dvě strany už oznámily, že výsledky opakovaných voleb napadnou u soudu.

Štamgasti hromadně čekali na peníze za hlasy

Podle otce svědka peníze za hlasy získávali lidé při volbách v říjnu i v lednu třeba v restauraci Slavoj.

"Lidé tam seděli a čekali, až jim přivezou peníze," říká starší muž. V nabité hospodě si podle něj někteří hosté objednávali pivo s tím, že zaplatí, až dostanou peníze za hlasy.

"V prvních volbách v říjnu se dávalo pět set, v lednu dokonce i tisíc až tisíc pět set, teď se všichni těší na to, že příště už to budou dva tisíce," vypráví muž.

Těšín možná opět čekají nové volby. Vládnoucí koalice říká, že nemají smysl, dokud stát nezabrání kupčení s hlasy. Ve městě také vzniká petice za změnu volebního zákona.

V říjnu zvítězila ČSSD před SOS pro Český Těšín a KDU-ČSL, v opakovaných volbách uspěla KDU-ČSL před ČSSD a SOS pro Český Těšín.

Policie a volby

Kriminalisté z Karviné ve čtvrtek oznámili, že zahájili trestní řízení ve věci maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Případným pachatelům za to hrozí od šesti měsíců do tří let vězení.

Policejní komisař prověří všechny informace, které byly zjištěny či oznámeny v souvislosti s volbami v tomto městě. Prověřování bude ve spolupráci s okresním státním zastupitelství průběžně vyhodnocováno.

Zdroj: karvinská policejní mluvčí