Příměstské tábory nabízejí dětem spoustu sportovních aktivit.

Příměstské tábory nabízejí dětem spoustu sportovních aktivit. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tábory ve městě last minute. Pár volných míst ještě najdete

  • 0
Poptávka po příměstských táborech v Moravskoslezském kraji rok od roku stoupá. Jsou cenově dostupné a pro pracující rodiče pohodlné. Pár volných míst se dá sehnat i teď krátce před prázdninami.

Poslední volná místa, jinde úplně plno. Takový stav hlásí mnoho příměstských táborů v Moravskoslezském kraji.

„Zájem je vysoký, většinu táborů máme zaplněnou, jen na exkurze a výlet do Brna máme ještě volno. Snažíme se program vést tak, aby se děti i něco naučily, ale neměly pocit, že jsou ve škole. Oblíbené jsou přírodovědné tábory, a to jak pro děti základních škol, tak i středních. Rodiče si akce objednávají už od ledna,“ vysvětlila Zuzana Čerkovská ze Střediska volného času Korunka v Ostravě.

Většina turnusů příměstských táborů je pak tematicky zaměřená. „Máme například indiánské léto, kde si děti zkouší hrát na indiány, v rámci tohoto turnusu je i jeden nocleh, kdy stanují v týpí a večeři připravují na ohni. Největší zájem je ale o sportovní turnusy, například plavecké, tenisové nebo in-line bruslení, kde půjčujeme i vybavení,“ popsal vedoucí příměstských táborů na Skalce Martin Fridrich, který letos kapacitu rozšířil.

„Jednotlivé turnusy na Skalce mají kapacitu 50 až 60 dětí, přidali jsme několik do sportovního areálu ve Vítkovicích, kde je ještě pár volných míst,“ upřesnil Fridrich a podotkl, že děti dneska nebývají moc samostatné, a proto jim tábory bez noclehu vyhovují.

Děti dneska nemají fyzičku

To potvrdila i ředitelka Střediska volného času v Opavě Jaroslava Poláková: „Děti dneska nemají ani fyzičku. Pořádali jsme například cyklo tábory, ale děti neujely ani osm kilometrů, takže jsme je zrušili. Teď nabízíme osm tematických táborů, které jsou nejen sportovní. Velký zájem je například o taneční nebo koňský tábor. Kapacitu máme plnou skoro všude.“

Podle ředitelky jsou příměstské tábory prázdninovým trendem posledních let, setkává se i s tím, že je vyhledávají prarodiče pro vnoučata, která za nimi přijedou na prázdniny. „Místo aby se s nimi nudili ve městě, tak jim zařídí program. Vnoučata si vyzvednou k večeru a mají tak i čas spolu pobýt,“ doplnila Poláková.

Oblíbené jsou i jazykové tábory ve městech, kde děti absolvují lekce angličtiny. „Dopoledne za nimi dochází rodilý mluvčí,“ popsala Sylva Krčmářová ze soukromé jazykové školy v centru Ostravy.

Některá města příměstské tábory i dotují

Ceny příměstských táborů v kraji se pohybují do dvou tisíc za týdenní turnus. Mnoho středisek umožňuje je hradit na dvě splátky a někde je města i dotují.

„Víme, že někteří rodiče si tábory nemohou dovolit, proto pobyty dotujeme,“ vysvětlila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková. Na provoz táborů přispívá i Ostrava, letos navíc chystá novinku.

„Volnočasovým organizacím jsme nabídli možnost strávit v rámci příměstského tábora celý den sportováním v areálu Olympijského parku, kde budou připraveny sportovní stanoviště olympijských i neolympijských disciplín,“ uvedla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Ve Frýdku-Místku muselo Středisko volného času Klíč kvůli velkému zájmu přidávat tři turnusy táborů. Pro děti, jež se už do příměstských táborů nedostaly, navíc pořádá program Prázdniny ve městě.

„Cílem je zabavit děti v době, kdy jsou rodiče v práci. Celý projekt financuje město, takže vstup je zdarma. Pro děti jsou připraveny pohybové aktivity, výtvarné dílny, turnaje, deskové hry, soutěže, ukázky tábornických dovedností, výlety, exkurze a podobně,“ upřesnila mluvčí města Jana Matějíková.