Sněhu letos napadlo poskrovnu, takže nemá příliš co tát. Pokud nezačne pršet, budou nádrže dál vysychat. (Ilustrační snímek)

Sněhu letos napadlo poskrovnu, takže nemá příliš co tát. Pokud nezačne pršet, budou nádrže dál vysychat. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Tání sněhu letos přehrady nenaplní. Vodohospodáři si přejí deštivé jaro

  • 1
Vrásky na čele dělá zima bez sněhu nejen provozovatelům skiareálů, ale už i vodohospodářům. I přes středeční sněžení zatím nelze předpokládat, že by tání významněji pomohlo naplnit nádrže. Sníh v Beskydech a Jeseníkách přitom každoročně bývá zásobárnou milionů kubíků vody.

V nádržích v kraji je už teď v součtu volný prostor pro 54,5 milionu kubíků.

"V řekách jsou průtoky hodně nízké. Evidujeme 270 až 330denní průtoky, což už se blíží k nejnižším průtokům v roce," uvedl obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček. Dodal, že v přehradách je v průměru okolo 80 procent zaplněného objemu.

Stav vody v kraji

  • V řekách vodohospodáři evidují velmi nízké průtoky, a to 270 až 330denní vodu. Čím vyšší je toto číslo, tím méně vody v řece je - 365denní průtok znamená, že v řece je minimum vody, které tam bývá každý den, i při extrémně suchých podmínkách.
  • Přehrady jsou na tom různě. Šance je zaplněná z 52 procent, Olešná z 61 procent, Žermanice a Morávka hlásí 78 procent objemu vody. Zbylé mají nad 80 procent vody. Kdyby ani na jaře výrazně nepršelo, přineslo by to první komplikace.

Nejméně hlásí Šance, kde je zhruba polovina vody, důvodem je však kromě sucha také snížení hladiny kvůli stavbě. Nedaleká Olešná však na tom není o nic lépe ani bez rekonstrukce. Voda tam dosahuje 61 procent objemu nádrže. A například prázdný prostor ve Slezské Hartě bez problémů pojme ještě přes 25 milionů kubíků vody, přehrada je plná z 86 procent.

Co bude dál, záleží na počasí. "Může ještě nasněžit, může i vydatně zapršet. Výhled známe na týden, na deset dní, ten ale zatím nesignalizuje, že by se nějaké doplňování vody mělo konat," přiznává Vlček.

Meteorologové pro nejbližší dny srážky a přeháňky slibují, neměly by však mít trvalejší charakter.

"Zataženo, od jihovýchodu na většině území déšť nebo déšť se sněhem, od 500 metrů sněžení," předpovídá na dnešní den pro Moravskoslezský kraj Eduard Jarcovják z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Už ve čtvrtek však předpověď hlásí skoro jasno a polojasno s pouze ojedinělými přeháňkami.

Málo vody v nádržích? Může se zhoršit její kvalita

Dlouhodobý výhled počasí není srážkám příznivý až do 9. března. Po celou dobu meteorologové odhadují srážkově podprůměrné období. Podle Čestmíra Vlčka by se situace i bez nasněžení dala zvládnout.

"Může být deštivé jaro. Pokud bude na jaře dost pršet, tak se přehrady i řeky naplní," odhaduje.

Kdyby ani na jaře výrazně nepršelo, přineslo by to první komplikace. U vodárenských nádrží může nízký stav vody ovlivnit její kvalitu. Povodí Odry by také muselo omezit odběry z řek.

"V žádném případě ale mezi tyto komplikace nepatří jakékoliv omezování dodávek vody," upozorňuje Čestmír Vlček.

Dodává, že stejné situaci čelilo Povodí Odry loni na podzim, tak jako na jaře a na podzim roku 2012. Asi největší potíže kraj zaznamenal na předloňský podzim, který byl likvidační například pro zemědělce na Bruntálsku, kteří kvůli suchu zajistili pro dobytek na zimu jen polovinu běžného množství sena.

Problémy hlásili také rybáři, jimž kvůli vysychajícím pramenným oblastem ve velkém hynuli pstruzi i další ryby.