Technické muzeum v Petřvaldu rozšířilo hornickou výstavu o předměty, které se...

Technické muzeum v Petřvaldu rozšířilo hornickou výstavu o předměty, které se používaly při havířském skoku přes kůži. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Opravené muzeum v Petřvaldu vysvětlí, proč horníci skákali přes kůži

  • 0
Dobovou uniformu průvodčího i něco z hornických rituálů přichystalo pro návštěvníky nově otevřené Technické muzeum v Petřvaldu na Karvinsku. Rekonstrukce budovy vyšla na tři čtvrtě milionu korun, muzeum se kvůli ní muselo na devět měsíců zavřít.

Rekonstrukci zahájili loni prvního dubna. „Během ní bylo zavedeno například plynové topení, řešily se problémy s vysokou vlhkostí ve sklepě, rekonstrukcí prošly elektrické rozvody, natírala se okna, vymalovalo se přízemí a na řadu přišla i celá řada dalších drobných oprav,“ sdělila průvodkyně Jana Szotkowská

Průvodkyně muzea Jana Szotkowská u oblíbeného pohyblivého modelu tramvaje.

Rekonstrukce objektu stojícího nedaleko kostela přišla Muzeum Těšínska, pod které petřvaldské technické muzeum spadá, na tři čtvrtě milionu korun.

„Do stálých expozic byly doplněny některé předměty. Například v Kouzelném světě tramvají přibyl dobový oděv průvodčího a některé tramvajové součástky, nechybí samozřejmě ani pohyblivá maketa tramvaje,“ přiblížila část změn průvodkyně.

Nové přírůstky ale zaznamenala i expozice v prvním patře budovy muzea věnovaná životu v Petřvaldu a jeho okolí.

„Doplnili jsme část výstavy zaměřené na hornictví v regionu. Rozšířila se o upomínky na skok přes kůži, což je tradiční hornický rituál, při kterém byli noví horníci představováni široké veřejnosti,“ dodala Jana Szotkowská.

Expozice v prvním patře ale není věnována výlučně horníkům, návštěvníky seznamuje také s životem dalších obyvatel této části Slezska - od školních lavic až po činnost hornických spolků, včetně ukázky jejich krojů.

Další rozšíření vystavovacích prostor plánují zaměstnanci petřvaldské pobočky Muzea Těšínska na únor, kdy zde bude instalována expozice nočních živočichů.