Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Michal Fanta, MAFRA

Na Ostravsku bylo rekordně teplo, silný vichr ale lámal stromy

  • 6
Zatímco v Čechách se nejvyšší teploty v sobotu pohybovaly mezi třemi až sedmi stupni nad nulou, v Karviné naměřili více než patnáct stupňů. Moravskoslezský kraj ale zasáhla vichřice o síle až 130 km/h, hasiči museli kvůli vichru během soboty vyjíždět celkem pětadvacetkrát.

"Dnes byla nejvyšší teplota v MS kraji naměřena v Karviné 15,2 °C, tím byl výrazně překonán extrém pro tento den +8,8 °C z roku 2003," uvedl Tomáš Ostrožlík z Českého hydrometeorologického ústavu na webu ČHMÚ. Patnáct stupňů podle Ostrožlíka bylo i v Bohumíně či Slezské Ostravě.

Na horách dosahovaly nárazy větru až 110 kilometrů v hodině (30 m/s), kolem jedné hodiny odpoledne meteorologové na Lysé hoře naměřili dokonce 130 km/h. V nižších polohách vál čerstvý jižní až jihozápadní vítr s nárazy do 20 metrů za sekundu, ve Frenštátu pod Radhoštěm ale i 24 m/s (86 km/h). Vítr by měl postupně slábnout, ještě kolem půlnoci se mohou vyskytnout nárazy větru 15 až 20 m/s, na horách 25 až 30 m/s.

Hasiči jsou kvůli vichru v pohotovosti

Od sobotního rána hasiči vyjeli v Moravskoslezském kraji celkem pětadvacetkrát. "Jde opět hlavně o likvidaci zlomených a nakloněných stromů a větví, respektive provizorní upevnění uvolněných střešních krytin, stříšek a reklamních poutačů," uvedl mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. 

Nejčastěji - celkem desetkrát - hasiči zasahovali v okrese Nový Jičín,  z toho sedmkrát ve Frenštátu pod Radhoštěm. Osmkráthasiči vyjeli v okrese Frýdek-Místek, ve zbytku kraje byl podle mluvčího větší klid. Žádná zranění ani větší škody podle něj dosud nejsou známá.

Hasiči zasahovali například ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde se už o Vánocích uvolnila střešní krytina muzejního depozitáře. "Všichni dobře víme, jak je těžké po Vánocích a před Silvestrem sehnat řemeslníky," komentoval situaci ve Frenštátu Kůdela.

Ve Slezsku bylo nejtepleji, na západě Čech nejchladněji

Na českém území v sobotu panovaly mimořádné teplotní rozdíly. V Čechách bylo většinou mezi 3 až 7 stupni, tam, kde byla mlha, teploty padaly až k nule. Na Moravě  bylo tepleji, většinou mezi 6 a 10 stupni. Na patnácti stanicích měřících třicet a více let padly teplotní rekordy pro 28. prosince.

Nejchladněji bylo podle Pavla Borovičky z ČHMÚ naopak především v jižních, západních a středních Čechách, ve Vlkonicích či Českém Krumlově teploty klesly až na -0,3 °C.