Současný stav ropných lagun v Ostravě je více než žalostný. Nebezpečných látek...

Současný stav ropných lagun v Ostravě je více než žalostný. Nebezpečných látek mnoho, jenže netěží se. | foto: ČTK

Termín dotěžení ostravských ropných lagun je ohrožen, vadí i palivo

  • 2
Jistota sdružení Čistá Ostrava, že bude pokračovat v čištění olejových lagun společnosti Ostramo, skončila. Ministerstvo zrušilo zadávací řízení a chce, aby na zbytek projektu rekultivace proběhlo klasické výběrové řízení.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo zrušit zadávací řízení bez uveřejnění na sanaci kontaminované zeminy z areálu společnosti Ostramo. V něm chtělo oslovit konkrétního dodavatele, sdružení Čistá Ostrava, aby i nadále pokračoval v mnohamiliardové zakázce, která měla být dokončena už před několika lety.

Namísto toho vyhlásí klasické výběrové řízení. Stát díky změně možná ušetří, za likvidaci vytěžených kalů může zaplatit méně než doposud. Alespoň to tvrdí firmy, které zadávací řízení napadly a požadovaly jeho změnu na klasické výběrové řízení.

V zemi se skrývá skoro sto tisíc tun kalů...

Vedle možné nižší ceny se zde skrývají také rizika. Doba těžby lagun společnosti Ostramo se může protáhnout. Proti výsledku výběrového řízení se mohou neúspěšní účastníci odvolat.

„Termíny pro ukončení sanace lokality stanovené v aktuálním stanovisku ministerstva životního prostředí nebudou ohroženy,“ ujišťuje Filip Matys z tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu.

Část lagun již byla vytěžena, v roce 2012 se však zjistilo, že se v zemi skrývá téměř sto tisíc tun kalů, o kterých se do té doby nevědělo. Těžba se tehdy zastavila a od té doby se čeká na její obnovení. O něm by měla rozhodnout právě chystaná série výběrových řízení. Vedle hledání firmy, která kaly zpracuje, se hledá i společnost, která je vytěží.

A teprve na vytěžení kalů jsou navázány další sanační kroky, které se tak mohou protáhnout několik let za původní termíny.

Vedle problémů s těžbou ovšem existují i další. Těm už se ministerstvo nevěnuje.

„Několik desítek tun ‚paliva’ z lagun skončilo ve Vratimově,“ říká vratimovská starostka Dagmar Hrudová. „Nikdo se s námi nebaví, protože oficiálně jde o palivo. Přitom v Čechách je ten samý materiál skladován jako nebezpečný odpad,“ dodala.