Pod částí Orlové se ukrývá 10 milionů tun černého uhlí. (Ilustrační snímek)

Pod částí Orlové se ukrývá 10 milionů tun černého uhlí. (Ilustrační snímek) | foto: OKD a.s.

Těžaři touží po milionech tun uhlí pod Orlovou, lidé se bojí o domovy

  • 2
Těžařská společnost OKD má velký zájem začít dobývat uhlí ukryté v oblasti pod osadou Výhoda, části Orlové. Právě pod tímto územím totiž leží 10 milionů tun kvalitního černého uhlí. Lidé, kterých v osadě žije asi tisíc, však mají strach, že těžba nenávratně poškodí půdu i jejich domy.

Osada Výhoda: Nahoře žije asi tisíc lidí. Je tady zhruba dvě stě nemovitostí - domů, garáží, chatek a pozemků. Dole je téměř deset milionů tun uhlí, které láká společnost OKD.

Jindřich Dudziak a Jiří Bobrek bydlí v Orlové na Výhodě. Z těžby uhlí nejsou nadšeni. "Podle mě je osada Výhoda nejudržovanější částí města," myslí si Jindřich Dudziak. "Dobývání zdevastuje celou osadu," dodává.

Co chtějí těžaři

Pod orlovskou osadou Výhoda je podle odborníků vysoce kvalitní koksovatelné uhlí. To těžební společnost láká - o uhlí má pořád velký zájem. Pokud ministerstvo životního prostředí těžbu pod Výhodou schválí, mohlo by se tu začít těžit už v roce 2016.

Předseda Osadního výboru Výhoda, který hájí zájmy zdejších lidí, s ním souhlasí. "Zdevastovaná půda baráky neudrží," říká Jiří Bobrek. "Země bude klesat postupně, ale domy a pozemky to zaručeně zničí," tvrdí.

Těžba uhlí by zajistila budoucnost největšímu zaměstnavateli v regionu. Společnost OKD zaměstnává téměř 18 tisíc vlastních zaměstnanců a pracovníků dodavatelských firem, které pro ni těží uhlí. Na těžebních aktivitách společnosti jsou závislé i významné hutní a energetické firmy Moravskoslezského kraje.

Chceme smlouvy vyrovnání ještě před těžbou, říkají místní

Naopak obyvatelé osady Výhoda z těžby nebudou mít vůbec nic. Pokud by tu společnost OKD těžila, lidé by se patrně museli odstěhovat a o svůj majetek by přišli.

"Proto - než se začne těžit - chceme, ať se s námi OKD vyrovná," zdůrazňuje Bobrek. Všichni majitelé zdejších nemovitostí podle něj musí mít s OKD uzavřenou smlouvu, aby věděli, jakým způsobem budou odškodněni, pokud jim důlní činnost zničí dům či pozemek.

Podle personálního ředitele OKD Radima Tabáška v takovém případě přichází v úvahu průběžné odstraňování škod. Možná je i výstavba nového domu na pozemku, kde se těžit nebude, anebo výkup nemovitosti. Cenu za dům či pozemek by pak stanovil znalecký posudek.

S každým se chceme korektně dohodnout, slibuje OKD

Jiří Bobrek takový postup schvaluje a byl by nerad, kdyby se na Výhodě opakovala situace ze Šplúchova a Kozince. Jak říká, OKD daly tamním lidem peníze, ale každému jinak. "S každým vlastníkem se chceme korektně dohodnout," ubezpečuje Tabášek.

Pod osadou Výhoda se dá vytěžit zhruba deset milionů tun uhlí. OKD by tu chtěly začít těžit už za pět let. Nyní zahájily práce na studii, z níž bude patrné, jaký vliv bude mít těžba na životní prostředí. "Na Šplúchově a Kozinci je teď měsíční krajina. Pár domů, jinak je všechno pod vodou," popisuje Bobrek.

Podle OKD něco podobného na Výhodě nehrozí. "Budeme postupovat transparentně a splníme všechny povinnosti, které nám ukládají zákony," říká Tabášek. "Po ukončení těžby projde celé území rekultivací, aby mohlo zase sloužit lidem," dodává.

Původně chtěly OKD těžit jen pod osmnáctou krou. Teď by rády těžily i pod krou třináctou, čtrnáctou a jedenáctou. "Byl jsem v těch slojích. Máme tu kvalitní uhlí," říká Jiří Bobrek a dodává, že OKD mají z Dolu Lazy pouze energetické uhlí, které je dobré na palivo. Uhlí na Výhodě je podle něj dobré pro koksárenství i hutnictví.