Lidé se kvůli možnému prohloubení těžby vápence bojí o vodu ve svých studnách. Ilustrační snímek

Lidé se kvůli možnému prohloubení těžby vápence bojí o vodu ve svých studnách. Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Firma chce těžit vápenec hlouběji. Štramberští se bojí o spodní vodu

  • 1
Těžké dilema čeká v září štramberské zastupitele. Mají se rozhodnout, zda kývnou na plány společnosti Kotouč na rozšíření vápencového lomu. Těžaři chtějí jít do hloubky, a to dokonce až o sto metrů pod současnou úroveň nejnižších pater lomu.

„Máme obavy, že tak hluboká těžba by mohla z okolí lomu odvést všechnu podzemní vodu,“ řekl starosta Štramberka David Plandor.

Ve Štramberku mají v polovině září rozhodnout, zda schválí společnosti Kotouč takzvaný Plán otvírky, přípravy a dobývání.

„Jeho součástí je i změna lokality určené pro těžbu. Stará ložiska například v místě zvaném Na Peklách už využívána nebudou, místo toho se má jít do hloubky, a to až zhruba sto metrů pod současnou úroveň lomu, celkem čtyři etáže,“ popsal starosta Plandor záměr společnosti Kotouč.

Firma v této věci neoslovila Štramberk poprvé. S první verzí plánu přišla společnost v roce 2014. „Tehdy zastupitelé jejich požadavek stáhli z jednání, tedy nevyjádřili ani souhlas, ani nesouhlas,“ přiblížil historii kauzy Plandor.

„Měli jsme určité pochybnosti například ohledně vlivu otřesů při odstřelech a také dopadu těžby na spodní vody,“ připomněl tehdejší štramberský starosta Jan Socha.

S přibývajícími suchy obavy rostou

Nyní by se měli Štramberští konečně vyjádřit. Nad záměry těžařů ale mají stále pochyby. „Největší obavy obyvatel města panují nad tím, zda pokud se půjde do takové hloubky, nestáhne lom všechnu spodní vodu z okolí. Lidé by tak přišli o vodu ve studnách,“ vysvětlil starosta.

Otázka je palčivá zvláště v současné době, kdy se s přibývajícími suchy stává starost o vodu jednou z celonárodních priorit.

Těžaři se brání, že k této situaci by dojít nemělo. „Pod vrstvou vápence se podle jejich vysvětlení nachází jílovcové ložisko, které odděluje spodní vody od těženého vápence. Nemůžeme ale vědět, jak je jílovcová vrstva silná a zda v ní nejsou mezery, kterými se může spodní voda tlačit ven,“ uvedl starosta.

Pochyby podle něj vzbuzuje také skutečnost, že v lomu se už nyní v jednom z vytěžených prostorů nachází jezírko, z nějž je nutné vodu odčerpávat.

„Těžaři tvrdí, že jde pouze o dešťovou vodu, ale je jí až 500 tisíc kubíků za rok, což je poměrně hodně,“ namítá Plandor. „Prakticky žádnou z našich námitek ohledně vody nám na základě jakéhokoli odborného posouzení plně nevyvrátili,“ dodal.

Pomoci při rozhodování má posudek odborníka

Štramberští poukazují i na situaci v jiném historickém městě Kuksu, kde letos v létě způsobil stometrový vrt při stavbě rodinného domu, že spodní voda poklesla o několik desítek metrů a ze všech místních studní se ztratila voda.

Radnice si nyní nechává zpracovat posudek od hydrogeologa, který by mohl zastupitelům při rozhodování pomoci.

„Nejsem si jistý, zda posudek může dostatečně určit, jestli ke změně vodních poměrů v průběhu těžby nedojde. Může se to stát klidně za sedm nebo i za třicet let,“ míní starosta.

Zároveň chápe i snahu společnosti Kotouč, která podle zákona musí ložisko maximálně vytěžit, a také skutečnost, že jde o jednoho z největších místních zaměstnavatelů, který dává práci více než stovce lidí. „Rozhodujeme ale o věci, která ovlivní budoucí generace,“ řekl.

Ředitel společnosti Kotouč Josef Jurák upozornil, že veškerá problematika týkající se Plánu otvírky, přípravy a dobývání byla se štramberskou veřejností několikrát projednávána. „Dotazy občanů, vznesené na těchto projednáních, byly vždy zodpovězeny a na mapových podkladech vysvětleny,“ uvedl Jurák.