Těžní věž dolu stojí v Petřkovicích od roku 1915. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Za miliony opravená stoletá těžní věž Dolu Anselm znovu zdobí Landek

  • 2
Čtyřicet metrů vysoké a sto let staré těžní věži Dolu Anselm se podařilo vrátit původní podobu. Opravená dominanta největšího hornického muzea v zemi už znovu zdobí vrch Landek v Ostravě Petřkovicích. Zásluhu má sdružení Dolní oblast Vítkovice a kraj.

„Z ocelové konstrukce především zmizela silná koroze, která věž ohrožovala,“ přiblížila mluvčí kraje Miroslava Chlebounová. Právě kvůli rekonstrukci věže turisté v létě na Landeku „nefárali“. „Teď už je vše hotové a věříme, že co návštěvníci nestihli v létě, doženou na podzim,“ uvedl ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Ocelová konstrukce těžní věže Dolu Anselm stojí v Petřkovicích od roku 1915. V roce 1951 dostal důl jméno Eduard Urx.

„Na konstrukci věže se stoleté používání samozřejmě projevilo a hrozila její likvidace, což jsme v žádném případě nemohli dopustit, protože dopravuje návštěvníky do důlní expozice v původní těžní kleci,“ vysvětlil ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Odborníci proto postupně odstranili pomocné těžní zařízení, opravili uchycení lanovnic a lávek a vyměnili i zkorodované části ocelové konstrukce. Věž získala původní antracitovou barvu a stala se nejnovějším lákadlem Landek Parku. Za její rekonstrukci kraj i sdružení zaplatily asi 7 milionů korun, z toho kraj přispěl téměř 6 miliony.

Další připravovanou novinkou v areálu technických a přírodních památek by mělo být spojení dříve slepého ramene řeky s hlavním tokem Odry.

„Landek by měl být hlavně o tom, že když sem přijedete, neutratíte tu ani korunu,“ sdělil generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík. Na ostrůvku u řeky Odry má vzniknout rybářská osada, kde by se volně rybařilo, tábořilo a chodilo na piknik. „Košík, deka, to už v Ostravě nevidíte, přitom u řeky je to nejlepší. Nevymysleli jsme nic nového, jen obnovujeme to staré,“ dodal Světlík.