Rozhledna Borůvková hora u Javorníku

Rozhledna Borůvková hora u Javorníku | foto: Bohumila Břešťovská, rajce.net

Bez placení na rozhledny či vodopády. Tipy na výlety a zážitky zadarmo

  • 0
Čarodějnická stezka, Svět za zrcadlem, koupání v kaňonu. Všechno tohle můžete zažít, aniž byste z peněženky vytáhli korunu. MF DNES připravila desítku tipů na výlety a zážitky, při nichž utratíte jen za cestu a občerstvení.

1. Zřícenina hradu Šostýn

 "Byl jedním z prvních, které jsem navštívil, a dodnes se tam moc rád vracím. Šostýn je kouzelný. Kdo tam nebyl, nepochopí," tvrdí nadšenec do hradů a zámků Libor Baier z Ostravy.

Kdysi opěrný bod panství olomouckých biskupů u Kopřivnice na Novojičínsku pochází z 2. poloviny 13. století. Patrně ho zničili husité při svém tažení. Dochoval se příkop, dva valy, zříceniny hradeb, paláce a věže.

2. Muzeum vidlí a vidláků

Muzeum vidlí každému dárci pořídí fotku s číslem exponátu.

Exponáty shromažďovali asi tři čtvrtě roku, nasbírali jich tři stovky a situovali je do prostor svého statku. Kdo? Nadšenci z Lichnova na Bruntálsku, kteří loni otevřeli unikátní Muzeum vidlí a vidláků.

Vidle seřazené do tematických celků tu visí na stěnách. Každý exponát má svůj příběh, každého dárce si zástupci muzea fotografují a snímky zveřejňují na webu.

3. Rozhledna Borůvková hora

Pohled z rozhledny na Borůvkové hoře na česko-polskou hranici

Najdete ji u Javorníku. A než se dostanete na její vrchol, budete muset vyjít sto padesát pět schodů. Rozhledna Borůvková hora leží jen kousek za hranicemi Moravskoslezského kraje. Je z ní krásný výhled na celé Jeseníky a také část Polska. Pojedete-li autem, zaparkujte v Travné nebo projeďte vesnicí až do Polska, odkud je to nahoru úplně nejblíž.

4. Kaňon Olše na Karvinsku

Pozůstatky romantického hrádku neboli areál Belko se nacházejí v místech, kde stál kdysi podle legendy hrad loupeživého rytíře Belka. Voda tu ve skalách vymlela podivuhodné přírodní mísy a řeka půvabně meandruje.

Na skále v zákrutu řeky Olše je uprostřed asi kilometrového kaňonu prostranství, kde je občerstvení a kam si lidé jezdí třeba opéct buřty.

5. Čarodějnická stezka

Rozhledna Zlatý Chlum na Čarodějnické stezce

Můžete ji projít anebo projet na kole. Záleží, co máte raději. Patnáct a půl kilometru dlouhá trasa, která začíná i končí v Jeseníku, je vhodná i pro rodiny s dětmi. Zavede vás do historie, přitom si budete moci vychutnat vyhlídku z rozhledny Zlatý Chlum nebo z Čertových kamenů.

6. Svět za zrcadlem

Svět za zrcadlem aneb Následuj bílého králíka. Tak se jmenuje výukové centrum v největším českém hornickém muzeu na Landeku v Ostravě-Petřkovicích.

Denně od 10 do 18 hodin se tu můžete seznámit s výrobou a historií zrcadel. Hravou formou, samozřejmě. Připravené jsou jednoduché pokusy, uvidíte létajícího člověka, hlavu na talíři nebo nekonečný tunel. Výstava trvá do 30. září.

7. Rozhledna v Albrechticích

Rozhledna vznikla rekonstrukcí dvou telekomunikačních věží.

Je to asi rok a půl, kdy na Hraničním vrchu nad Městem Albrechtice na Krnovsku byla otevřena netradiční vyhlídka. Vznikla spojením dvou nepoužívaných telekomunikačních věží. Ve výšce pětadvacet metrů nad zemí jsou propojené lávkou, ke které vede sto čtyřicet devět schodů.

8. Satinské vodopády

Krása beskydských Satinských vodopádů pod Lysou horou.

Přírodní památka se nachází v horní části potoka Satina v místech pět kilometrů od Frýdlantu nad Ostravicí.

Nejkrásnější jsou vodopády na podzim, kdy se listí stromů stojících okolo zabarví do žluta a vodopádům, peřejím či skalním útvarům dodají zvláštní kouzlo. Kolem přírodní památky vede zeleně značená turistická trasa.

9. Pěšky na Lysou či Praděd

Náročnější turisty přivítá Lysá hora.

Milujete pěší túry a nebojíte se ani těch náročnějších? Tak jděte na Lysou nebo na Praděd, z jehož vrcholu se můžete vydat téměř kamkoli a na každé straně je turistická chata.

Královna Moravskoslezských Beskyd, jak se někdy přezdívá Lysé hoře, bývala každoročním cílem slezského básníka a autora Slezských písní Petra Bezruče.

10. Po stopách železniční trati Prusko – Uhersko

Přibývá lidí, kterým se líbí sbalit batoh na půl dne a s fotoaparátem vyrazit po stopách něčeho, co mělo být – a není. Tak to dopadlo i s železniční tratí, která měla spojit tehdejší Prusko s Uherskem.

Šlo o velkolepý plán, jenž nevyšel. A mezi Opavou a Fulnekem jsou dodnes vidět pozůstatky nedostavěné trati, jež měla vést z Opavy přes Vlárský průsmyk až do Trenčína. Náspy, zářezy a také tunel tvoří pomyslný pomník obřímu podnikatelskému plánu.