Brzy na jaře kvete v Beskydech žlutý nebo červený vstavač bezový.

Brzy na jaře kvete v Beskydech žlutý nebo červený vstavač bezový. | foto: František Jaskula

Turistická sezona začíná, poznejte kouzlo Beskyd. Stojí to za to

  • 3
Pro turisty jsou Beskydy fenoménem. Zdejší chráněná krajinná oblast letos slaví čtyřicátiny a MF DNES přináší tipy také na méně známé výlety. Už jste viděli jilm v Novém Hrozenkově, klauzy na potocích nebo území Kyčmol?

Pro Beskydy je nejdůležitější umět se dívat, protože jsou plné drobných pokladů. To si myslí František Jaskula, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy. "Můžete navštívit jakékoli místo a vždycky na něm najdete něco zajímavého," tvrdí.

Přitom rozdíl mezi severní a jižní částí chráněné oblasti je veliký. Podle Jaskuly je to dáno progresivitou původních majitelů jednotlivých panství.

"Nejprogresívnější bylo Těšínsko," vysvětluje Jaskula. "Naopak Valašsko mělo majitele až z Uher, bylo pro ně okrajovou záležitostí. Díky způsobu hospodaření a požadavkům na krajinu se stalo, že sever je mnohem lesnatější. Když se budu chtít setkat s náročnějšími rostlinnými druhy, mám větší šanci právě na severu. Jsou zde i vyšší a drsnější hory, prudší svahy. Naopak jih vás osloví táhlými hřebeny, loukami a původním obyvatelstvem," vyjmenovává.

Připomíná, že rozdíly jsou patrné také v architektuře nebo v nářečí.

Pokud se zajímáte o květiny nebo zvířata, Beskydy vám mohou nabídnout jednu z největších sbírek orchidejí u nás.

"Vstavač mužský nepřehlédnete, má půl metru a kvete déle než měsíc," popisuje Jaskula. "Brzy na jaře kvete žlutý nebo červený vstavač bezový. Kruštíky mají až 70 centimetrů, ale nejsou tak nápadné."

Beskydy drží český primát i v rozsahu lesů. "Máme zde nejvyšší zastoupení jedle, které vysoko převyšuje republikový průměr," říká Jaskula.

V údolí Stanovnice můžete spatřit i několik tisů, které se velmi obtížně rozmnožují. Stromů s velmi kvalitním dřevem přežilo jen několik kusů.

Čáp, orel, jeřábek, puštík i tetřev

Pokud při procházkách zvednete hlavu k obloze, můžete spatřit třeba čápa černého nebo orla skalního. "Každý rok sem přesouváme ze Slovenska čtyři mláďata, která by jinak v hnízdě uhynula," popisuje Jaskula sedmiletý program návratu orla do Beskyd. "V místě, kde byla vypouštěcí voliéra, se zabydlují divocí orli a možná se tady i uhnízdí."

Pokud se budete pohybovat v mladých smrkových porostech, můžete potkat přímo na cestě jeřábka lesního, malého, krásně vybarveného kurovitého ptáka, který je příbuzný tetřeva.

"I tetřeva tady máme," dodává Jaskula. "Několik kusů žije na Jablunkovsku a v okolí Lysé hory a Smrku."

V případě skutečně velikého štěstí uvidíte i puštíka bělavého, druhou největší sovu u nás. "Poznáte ji velmi lehce, má dlouhý ocas," říká Jaskula.

Mapa zajímavých míst v Beskydech.

Rysa nebo medvěda na svých toulkách přírodou zřejmě nepotkáte, ale v zimě můžete spatřit kolem vody skluzavky od vyder. "Vydra je velmi plachá," vysvětluje Jaskula. "Podle posledního sčítání máme na Rožnovské Bečvě sedm dospělých a čtyři mladé kusy."

Pokud se nebudete chtít jen tak toulat krajinou a rozhodnete se navštívit konkrétní místa, přinášíme vám deset tipů na zajímavosti, které vás určitě uspokojí. A to i přesto, že se na nich nepotkáte se zástupy turistů či autobusovými zájezdy.

1. Rožnovský hrad

Hrad Rožnov.

Na zříceninu hradu, která není příliš známá, vede naučná stezka. Nenáročnou procházku zvládnete za dvě hodiny. Ideální doba návštěvy je v dubnu a květnu, kdy uslyšíte hlasy spousty ptáků a uvidíte hajní druhy rostlin. Z vrcholu Hradiska vede stezka k největšímu dubu ve vsetínském okrese. Spatříte i lípy, které rostou na místě hradní studny.

2. Jilm u potoka

Jilm horský, nejnovější památný strom CHKO Beskydy, najdete v centru obce Nový Hrozenkov. Od kostela se vydáte po toku Brodského potoka a na jeho břehu narazíte na zábradlím ohrazený strom asi po dvou stech metrech. Přestože u kořenů 300 let starého stromu je asfaltová vozovka, druhý největší jilm v zemi o obvodu šesti a půl metru je zdravý.

3. Ledopády

Pulčínské ledopády.

Specifické hnědé zbarvení ledu ve skalách pod kopcem Hradisko způsobuje mikroskopická řasa žijící ve sněhu a ledu, takzvaná sněžná řasa. Ledopády na Pulčínských skalách se začínají vytvářet obvykle počátkem roku a zvětšují svůj objem. Za optimálních klimatických podmínek dosahují maxima obvykle na přelomu února a března.

4. Čertův stůl

Čertův stůl mezi Prostřední Bečvou, Trojanovicemi a Čeladnou.

Uprostřed národní přírodní rezervace Čertův mlýn mezi Prostřední Bečvou, Trojanovicemi a Čeladnou, se nachází skalní útvar Čertův stůl. Obrovské kameny ve tvaru stolu vypadají, jako by je na sebe naložila obrovská ruka. K této jedinečnosti zatím nevede vyznačená cesta. Od červené značky je vzdálena asi patnáct metrů.

5. Jedle v Salajce

Národní přírodní rezervace Salajka byla vyhlášena lesní rezervací už v roce 1937. Součástí bukojedlového pralesa jsou i největší jedle v Beskydech. Do rezervace není vstup možný, ale pokud půjdete po žluté značce, ty největší jedle rostou přímo u její hranice. Jsou tak rovné a dlouhé, že se vyvážely do Holandska, kde byly používány ke stavbě lodních stěžňů.

6. Klauzy

Maxův klauz v Bílé na potoku Smradlava.

Klauzy čili malé vodní nádrže na potocích se dříve používaly na splavení dřeva z hor. Tímto způsobem byly zásobovány i železárny ve Frýdlantu. Pokud nešlo dřevo splavit, na horní části menších toků se přidávaly malé "přehrady". Některé klauzy byly nedávno opraveny. Jedna z nich - Maxův klauz - najdete v Bílé na potoku Smradlava.

7. Sirnatý pramen

Potok Smradlava dostal svoje jméno podle sirnatého pramene, který vyvěrá v jeho údolí. Z rozcestníku v údolí Velké Smradlavy půjdete po zelené značce asi půl kilometru. K pramenu vede můstek přes potok. Voda je nejen cítit, ale je i barevná. Všude jsou povlaky baktérií, které ji barví do bílorůžova. Voda je pitná a o prameni koluje i legenda.

8. Kyčmol

Kyčmol je nejmenším chráněným územím Beskyd. Najdete jej v Horní Lomné a je to malá loučka o velikosti dvou set čtverečních metrů. Celá je poseta jedním z druhu orchidejí – kruštíkem bahenním. Kruštík má krásný bílý květ, a když se vám poštěstí, budete si připadat jako v botanické zahradě. V blízkosti pak můžete najít i masožravou rosnatku.

9. Kostel v Bílé

Kostel sv. Bedřicha v Bílé.

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha byl postaven v 70. letech 19. století. Je to kostel skandinávského typu. Stavba se do dnešní doby nezměnila. Její sloh zůstal naprosto čistý, takže jej jezdí obdivovat i návštěvníci ze Skandinávie. V Beskydech naleznete spoustu drobných sakrálních staveb – různé kapličky, křížky či smírčí kříže. Všechny mají svoji historii...

10. Kostel v Kunčicích

Kostel Kunčice pod Ondřejníkem

Kostel svatého Prokopa a svaté Barbory byl do Kunčic pod Ondřejníkem převezen ze Zakarpatské Ukrajiny v roce 1931. Převozu předcházelo rozebrání stavby. V Kunčicích musel být kostel pak znovu postaven. Kostelů je v Beskydech více. Vidět můžete místní gotiku, toleranční kostel, kostel ze Skandinávie i architekturu Zakarpatské Rusi.