Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stadion v Havířově přejde pod atletický klub. Sportovci se toho děsí

  • 1
Lidé v Havířově, městě, které vychovalo řadu atletických hvězd, řeší osud tamního stadionu. Příští rok vyprší AC Havířov zástavní smlouva a stadion, do něhož investovaly stát i radnice miliony korun, přejde do výlučné správy klubu. Ten podle lidí z atletiky nekomunikuje s okolím a stadion pod ním chátrá. Vedení klubu to odmítá.

Atletům z AC Havířov k poslednímu dni letošního roku vyprší desetiletá zástavní smlouva s Českou unií sportu (dříve ČSTV). „AC Havířov tak od té chvíle nebude ze strany unie ani ministerstva omezen v nakládání se svým majetkem,“ potvrdila tisková mluvčí České unie sportu Lenka Angelika Tichá.

A právě této skutečnosti se část lidí kolem havířovské atletiky děsí. Klub podle nich nekomunikuje s okolím, což potvrdilo i město, stadion nemá vybudované zázemí a opouštějí jej akce. Předseda klubu Ivo Polášek kritiku odmítá.

„Na chodu klubu se v současnosti podílejí tři lidé. Ti mezi sebe nikoho nepustí. Co bude se stadionem počínaje příštím rokem, kdy už nebudou platit žádná omezení?“ řekl zdroj, který se kolem atletiky v Havířově pohybuje dlouhá desetiletí a jehož jméno redakce zná.

Podle kritiků současného vedení klubu bude stadion sloužit ke komerčním účelům, zatímco snaha o vychování atletických talentů se odsune: „Už nyní nejsou na stadionu prakticky žádné závody. Přitom město do toho dalo nemalé prostředky. K čemu je atletický oddíl, který nepořádá závody?“

Město podle šéfa klubu nepomohlo

Jako jeden z příkladů uvádějí kritici klubu Čokoládovou tretru. Závod se letos místo na oválu AC Havířov konal na hřišti Základní školy Kudeříkova: „A to nebylo tak důstojné, jak by si podobná akce zasloužila.“

Klub údajně ani nekomunikuje s okolím. „Nepohodlné lidi se jim podařilo ze svých řad pod různými záminkami vyštípat. Nevidíme žádnou snahu se stadionem něco dělat. Ten nadále chátrá.“

Šéf klubu Ivo Polášek přiznal, že závody skutečně v současnosti na oválu neprobíhají příliš často. „Například Čokoládovou tretru jsme měli zájem pořádat. Ale ani nevíme jak, a najednou jsme o ni přišli,“ uvedl Polášek. Zodpovědnost však svaluje především na město. „Stadion nemá potřebné zázemí. Kdyby přijelo dvě stě dětí a zapršelo, tak se nemají kde schovat,“ prohlásil.

Tvrdí, že několikrát navštívil havířovskou radnici s prosbou o finanční pomoc. „Vždy jsem přišel s konkrétním projektem, ale záhy mi bylo řečeno, že není politická vůle.“

My chceme, klub nechce...

Podle primátora Zdeňka Osmanczyka to byl ale předseda Polášek, kdo s radnicí přestal komunikovat. „To nás ale mrzí. Naším zájmem totiž je, aby byl atletický stadion co nejvíce využíván.“

Mluvčí havířovské radnice Eva Wojnarová pak potvrdila, že v současnosti jakákoliv žádost klubu o poskytnutí dotace na opravu nebo vybavení stadionu na stole neleží. A to i přesto, že klub údajně pracuje na další variantě projektu vybudování zázemí.

„V současné době máme rozjednanou firmu, která by zvedla tribunu a veškeré zázemí by bylo umístěno v ní. Ale k tomu potřebujeme podporu města,“ trval na svém Polášek.

Podle kritiků chodu klubu by bylo nejlepším řešením dostat atletický ovál do majetku města. To však v současnosti nemá ke sportovišti žádná práva. „Atletický klub je samostatným právním subjektem a město nemá šanci ani nemůže zasahovat do jeho chodu,“ dodala Wojnarová.

Co bude s havířovskou atletickou základnou, která poslala do světa takové sportovce jako Šárku Kašpárkovou nebo Pavla Masláka, tak není jasné. „Stadion opravdu nutně potřebuje vybudovat zázemí,“ říká Maslák, který zde ještě v roce 2010 trénoval. „Za ty čtyři roky se s ním nic neudělalo. To je škoda.“