Dva z ukradených cenných prstenů, které se policistům podařilo dohledat. (22....

Dva z ukradených cenných prstenů, které se policistům podařilo dohledat. (22. října 2014) | foto: ČTK

Trestaný muž rozkradl šperky, sběratel si ho najal jako správce domu

  • 5
Hodně špatný odhad na lidi měl sběratel šperků z Ostravy. Jako správce domu si najal muže, který ještě s jedním komplicem velkou část sbírky rozkradl. Když si toho sběratel všiml, byla už část prstenů, hodinek a mincí v zastavárnách a u nových majitelů.

Pětatřicetiletý muž nastoupil coby správce domu asi před rokem. Na místo se dostal na základě doporučení známého. Jeho úkolem bylo uklízet, opravovat dům a řešit všechny provozní problémy.

Pak si sběratel, jehož identitu, věk a bydliště policie na jeho přání nesdělila, v květnu z bankovní úschovy vyzvedl svou poměrně rozsáhlou sbírku šperků a kochal se z ní doma.  „Část má z dědictví, část nakoupil,“ řekl vedoucí policejního oddělení v Ostravě-Přívozu Kamil Vašťák a dodal jen, že sběratel má své zaměstnání a lze říci, že jde o běžného občana.

Zachráněný lup

Zlatému lákadlu správce domu neodolal. Domluvil se ještě s o osm let starším komplicem a postupně začali sbírku rozkrádat. „Nejprve brali jeden či dva prsteny,“ poznamenal policista. S jídlem však rostla jejich chuť, zvláště když si náhradní klíče pořídil i komplic a občas si pro lup zašel sám.

Policie dohledala třetinu lupu

 Najednou sběrateli chybělo 107 cenností a to už poznal. Minulý týden ztrátu cenností nahlásil a kriminalisté po dvou dnech zadrželi pachatele. Vzhledem k tomu, že do domu nikdo násilím nevnikl, padlo podezření i na správce. „Z krádeže byl velmi překvapen, divil se a dokonce dával tipy, kdo tam byl v poslední době na návštěvě,“ popsal Vašťák.

Mnohé pak naznačily informace z prostředí, kde se šperky prodávají, usvědčující nakonec byly domovní prohlídky. „Část ukrytých šperků byla nalezena například ve varné konvici nebo v odpadkovém koši, objeveny byly také zástavní listy,“ vypověděl kriminalista Jan Beran.

Škoda se blíží dvěma milionům

Díky rychlé práci se podařilo najít 41 kusů šperků, například i jeden prsten v hodnotě 160 tisíc korun. „Zastavárníci byli většinou vstřícní, po dalších špercích dále pátráme,“ uvedl Vašťák s tím, že něco muži prodali při hazardních hrách a jiné prsteny už dále udaly zastavárny.

Celková škoda činí 1,9 milionu korun, za což oběma mužům hrozí vězení v rozmezí od dvou do osmi let. Právě správce dostane zřejmě vyšší trest, protože za předchozí rozsudek nenastoupil do vězení.

.