Radovan Horák (vlevo), skončí po úterním rozsudku soudu v pozici šéfa odboru...

Radovan Horák (vlevo), skončí po úterním rozsudku soudu v pozici šéfa odboru IT. Na snímku před jednací síní. (8. prosince 2014). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soud potvrdil tresty. Úředníci ve Frýdku-Místku končí ve funkcích

  • 0
Pět let poté, co byli při nečekané policejní akci zatčeni velitel frýdecko-místeckých strážníků, zaměstnanec tamního magistrátu a dva podnikatelé, padly pravomocné rozsudky.

S výjimkou dvou lidí, kteří byli zproštěni obžaloby, potvrdil v úterý odvolací Krajský soud v Ostravě v plném rozsahu verdikt Okresního soudu ve Frýdku-Místku.

Ten na konci dubna loňského roku udělil podmíněné tresty až na tři roky, zákazy činnosti a statisícové pokuty za ovlivňování zakázek ve Frýdku-Místku a za zahlazování pokut.

K nejvyšším, tříletým podmíněným trestům, tehdy byli odsouzeni vedoucí odboru informačních technologií frýdecko-místeckého magistrátu Petr Budinský a společník firmy ABM Morava Tomáš Musil.

Právě oni podle soudu figurovali nejen v případě zahlazovaných pokut udělených městskými strážníky za špatné parkování, ale i u většiny zmanipulovaných zakázek

„Princip spočíval v tom, že obžalovaní předem domlouvali, jaké nabídky podají vybrané firmy, aby ve výběrovém řízení zvítězila předem určená společnost,“ popsal již dříve způsob ovlivňování zakázek státní zástupce Ladislav Hradil.

Celkem bylo obviněno 34 lidí a čtyři firmy, přičemž většina z obviněných se doznala ještě před zahájením soudu. Nakonec soud řešil patnáct obviněných.

Na uvolněná místa magistrát vypíše výběrová řízení

Pravomocné rozhodnutí krajského soudu, který potvrdil rozsudek okresního soudu, se projeví i na frýdecko-místeckém magistrátu. Kvůli rozsudku zde mají skončit hned dva vedoucí odborů – Petr Budinský a Radovan Horák.

První pracoval na pozici šéfa odboru IT, druhý pak coby vedoucí odboru vnitřních věcí.

„Ještě na dnešek jsem svolal schůzi rady města, kde budeme oba zaměstnance řešit. Po dohodě s tajemníkem města je odvoláme z vedoucích pozic,“ potvrdil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký, který sám původně v případu figuroval na lavici obžalovaných. Okresní soud jej však pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby a krajský soud v úterý osvobozující rozsudek potvrdil.

Složitější byl postup v případě ředitele městské policie Milana Sněhoty. Toho totiž může z funkce odvolat jen zastupitelstvo. Tomu ale sám Sněhota v úterý předešel. „Ředitel městské policie podal rezignaci a podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru,“ sdělila mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Rozhodnutí soudu je pravomocné

Na uvolněná místa vypíše město výběrová řízení, termín však zatím nebyl stanoven.

„Odvolaní vedoucí odborů i ředitel městské policie mají své zástupce, kteří mohou převzít jejich povinnosti. Na uvolněná místa vypíšeme výběrová řízení. Kdy budou obsazena, to zatím není jasné. V případě ředitele městské policie se tak může stát nejdříve na zasedání zastupitelstva,“ nastínil primátor.

Rozhodnutí krajského soudu je pravomocné a lze proti němu podat jen dovolání. To na místě nikdo neučinil, pravděpodobně se však pro něj rozhodne Radovan Horák.

„Od začátku jsem říkal, že jsem nevinný, a říkám to i nadále,“ uvedl krátce po vynesení rozsudku u okresního soudu. „Soud se nevypořádal se všemi námitkami, takže předpokládám, že tak udělá krajský soud. Jsem však připraven podat i dovolání a jít třeba k Ústavnímu soudu. V žádném případě jsem se nedopustil žádného ovlivňování výběrových řízení,“ dodal.