Přehrada Olešná u Frýdku-Místku v době, kdy měla ještě dostatek vody.

Přehrada Olešná u Frýdku-Místku v době, kdy měla ještě dostatek vody. | foto: Destinační management Beskydy-Valašsko

Tři přehrady na severovýchodě země se opravují. Sucho by bylo komplikací

  • 4
Hned tři přehrady v Moravskoslezském kraji se letos rekonstruují. Oprav za více než půl miliardy korun se ale obávají odběratelé, protože pokles hladiny může zkomplikovat odtoky. Připravena jsou i kritická opatření v případě sucha jako v loňském roce.

Zvuk sbíječek a tým dělníků, kteří se pustili do oprav. Tak to letos vypadá na vodních nádržích Kružberk na Opavsku i Šance na Frýdecko-Místecku. V červnu se začalo pracovat i na Olešné ve Frýdku-Místku.

„To, že se sešly takto tři opravy, je souhra okolností, nejedná se o preventivní opatření proti suchu nebo povodním,“ uklidnil mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Koupání tak letos nehrozí v přehradě Olešná, která je kvůli opravám prakticky na suchu. Dělníci tady odtěží zhruba 180 tisíc metrů krychlových sedimentu a zvýší tak kapacitu nádrže.

„Snížení hladiny jsme využili k urychlení prací. Nedávno se podepsala smlouva s dodavatelem stavby a práce v těchto dnech začínají. Těžba pak odstartuje v srpnu letošního roku a bude ukončena nejpozději v prvních měsících roku 2017, takže napouštět by se mohla z jarního tání,“ popsal Petr Pröschl, který má stavbu na starosti. Čištění bude stát přes 46 milionů korun.

Celulózka Biocel Paskov musela kvůli prázdné Olešné převést odběry na nádrž Žermanice.

„Zatím nám to nevadí, protože voda je zde kvalitnější, takže ji nemusíme tak upravovat. Doufáme ale, že nenastane sucho jako v loňském roce. Museli bychom brát vodu z říčky a to by byl problém,“ zmínil vedoucí odboru životního prostředí Dalibor Slončík.

Jak se hlídá kvalita vody

Nejrozsáhlejší opravy od vzniku přehrady ale čekají Kružberk. Za skoro osmdesát milionů korun se tady opravuje takzvaná koruna hráze.

Kružberk je zásobárna pitné vody, takže se během prací bude přísně kontrolovat její kvalita. „Nastavili jsme podmínky, aby i přes nutné snížení hladiny vody v nádrži nedošlo k ovlivnění jak množství odebírané vody, tak její jakosti,“ popsal referent stavby Jiří Konečný.

To potvrdil i mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Marek Síbrt: „Přijala se zabezpečovací opatření, která jasně definují, jak se při stavbě chovat - co je dovoleno, co zakázáno, které látky se nesmí používat, aby nedošlo ke kontaminaci.“

Oprava zvýší bezpečnost při extrémních povodních

Největší částku si pak vyžádá rekonstrukce Šancí. Skoro půl miliardy korun padne hlavně na zabezpečení hráze. Stavba začala už v loňském roce.

„Opravy zvýší bezpečnost hráze při extrémních povodních. Funkce přehrady nyní nebude narušena, i když hladina je z důvodu stavby snížena zhruba na padesát procent objemu zásobního prostoru. Stavební práce jsou zabezpečeny tak, aby nedošlo ke znečištění vody v nádrži,“ popsal referent Radomír Drochytka.

Právě opravy Šancí ale v loňském roce ztížily situaci kolem extrémního sucha, protože kvůli rekonstrukci musela být nádrž upuštěna.

„V případě opakování sucha může nastat komplikace v tom, že pokles hladin u Šancí by nezačal ze stoprocentní naplněnosti, ale zhruba z polovičního objemu. Olešná je mimo možnosti dodávek úplně. Kružberk je naplněn zhruba ze čtyřiceti procent. Máme ale připravena krizová opatření. Využili bychom i čerpání ze Slezské Harty a odběry by se regulovaly,“ popsal Vlček.