Takto v říjnu loňského roku otevírali zrekonstruovanou koksárenskou baterii za...

Takto v říjnu loňského roku otevírali zrekonstruovanou koksárenskou baterii za 1,2 miliardy korun. Letos mají být celkové investice ještě mnohem vyšší. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Třinecká huť má před sebou rok oprav, za modernizaci utratí tři miliardy

  • 0
Největší investice za posledních deset let připravují na letošní rok majitelé Třineckých železáren. Do modernizace válcovny či kontilití chtějí vložit několik miliard korun.

V roce 2015 vydělaly Třinecké železárny 2,78 miliardy korun, o něco víc chtějí letos investovat do modernizace. „Jedná se o super opravárenský rok, kdy zásadní proměnou projde blokovna, srdce válcoven,“ říká mluvčí železáren Petra Jurásková.

„Dílčí změny čekají také provoz výroby železa a oceli a nově firma buduje zařízení, díky nimž zvýší přidanou hodnotu a kvalitu produktů při dokončování. Téměř třetina prostředků půjde na ekologické projekty,“ vypočítává mluvčí.

Částka 700 milionů korun letos zamíří na modernizaci válcovny, která každým rokem zpracuje 600 tisíc tun oceli. Rozsah oprav bude tak velký, že Třinečtí budou muset část válcovny na čas odstavit. „Tento bod je pro válcovnu stěžejní, budeme ji muset odstavit na déle než na měsíc,“ přibližuje rozsah mluvčí.

Kvůli plánovaným odstávkám proto letos železárny plánují snížení výroby oceli. Namísto 2,6 milionu tun vyrobených v roce 2016 to letos má být 2,48 milionu tun.

„Pod samotnou technologií se chystáme vybudovat základy včetně obří základové desky, která pohltí až 850 kubíků betonu na ploše přesahující 480 metrů čtverečných, celý základ pak pohltí 2 300 kubíků,“ upřesňuje Radek Olszar, ředitel pro investice a strategii. „Výkop pod částí válcovny bude dosahovat hloubky až devíti metrů,“ doplňuje Olszar.

Nová technika zpřesní výrobu

Část válcovny dostane zcela novou podobu. „Nosná technologie tohoto provozu je již ve výrobě. Dodá nám ji německá firma a půjde o poloautomatickou linku s možností manuálního nebo plně automatického módu. Jedná se o moderní válcovací stolici a hydraulické nůžky, ovládají je nejnovější technologie,“ vysvětluje Olszar s tím, že nová technika umožní firmě zlepšit přesnost výroby.

A modernizace čeká také linku kontilití. Ta by měla projít postupnou proměnou, která třineckým železárnám umožní odlévat profily o průměru až 600 milimetrů. Podobnou úpravou přitom prošlo v roce 2013 kontilití v ostravské huti ArcelorMittal, kde se tehdy průměr odlévaných profilů zvětšil až na 400 milimetrů. Možnost odlévání větších průměrů chtějí Třinečtí využít u dodávek pro výrobce větrných elektráren nebo v petrochemickém průmyslu.

Miliarda ne ekologická opatření

Více než miliarda korun pak zamíří na modernizaci výroby sochorů. „Na dostavbu a zprovoznění nové čistírny sochorů máme připraveno 600 milionů korun, obnova sochorové stolice přijde na 225 milionů, pořízení nového pilovrtacího stroje pro válcovny bude stát 57 milionů korun a stavba pecí pro žíhání tyčí je plánována za 175 milionů korun,“ upřesňuje mluvčí další plánované investice.

Téměř miliardu korun mají Třinečtí v letošním roce připravenu také na ekologické projekty, přičemž 86 milionů korun bude stát odsíření aglomerace číslo 1.

„Tato investice završí ekologizaci aglomeračního procesu. Jejím cílem je snížit emise oxidu siřičitého ze spalin spékacích pásů, a to dávkováním aditiva a vody do reaktoru tkaninových filtrů, kde následně dojde k odloučení oxidů síry,“ uzavírá Radek Olszar a zároveň dodává, že druhá aglomerace byla odsířena již v loňském roce.