Nejvyšší ostravská halda Ema, ze které je možný ojedinělý pohled na panorama města. | foto: www.treking.cz

Turisté porušují zákaz vstupu na hořící haldu Ema. Experti řeší, co dál

  • 8
Jistě žádná obří hromada důlní hlušiny dosud nevzbudila tolik emocí, jako halda Ema ve Slezské Ostravě. Na turistickou atrakci zakázala firma RPG s odkazem na nebezpečí nedávno vstup, ale lidé tam stejně chodí dál. Netuší, že porušují nový zákon. I odborníci teď přemýšlejí, jak ho obejít.

V minulých dnech rokovali o dalším osudu Haldy zástupci města, báňských i jiných odborníků, hasičů či turistů. Bohužel se zatím dohodli jen na tom, že podnik Diamo připraví podklady pro další jednání. Jasněji tak bude nejdříve za dva měsíce.

Problém haldy Ema

Rozloha Emy je 28 hektarů, z toho 0,2 hektaru uvnitř prohořívá. Proto ji vlastník pozemku, firma RPG, odmítá převzít a halda je sledovaná jako úložiště těžebního odpadu. Přesto je turistickou atrakcí, ročně ji navštíví tisíce lidí. Zákon i RPG na ni teď ale zakazují vstup. Odborníci dumají, jak haldu opět zpřístupnit.

"V podzemí hoří uhlí, na povrch mohou vyvěrat nebezpečné plyny. Lidé se mohou přiotrávit či zranit. Proto jsme v červenci zakázali na Emu vstup. A jelikož důvody trvají, platí dál i zákaz," zdůrazňuje Petr Handl, mluvčí společnosti RPG, které patří pozemky pod haldou.

Lidé však zákaz vstupu nerespektují. Umělý kopec vytvořený navezením milionů tun hlušiny se totiž stal v posledním desetiletí oblíbenou turistickou atrakcí. Kamení překryl lesní porost a z třetího nejvyššího vrcholu ve městě (výška okolo 315 metrů nad mořem) je krásný výhled na město.

"Pěšina na vrchol je cihlově červená, ze štěrbin vyfukují bílé obláčky. Země je teplá... Kolem cesty mech jak na Šumavě po dešti a teplomilné květiny jak v máji. Nádhera," rozplýval se před časem kolega Tomáš Poláček z Prahy.

Na vrchol vede turistická trasa, lidé tam však nesmí

I proto Klub českých turistů před deseti lety s povolením tehdejšího vlastníka pozemků, firmy OKD, vyznačil na vrchol Emy turistickou trasu žlutou barvou a loni dokončil na úpatí haldy naučnou stezku Po stopách hornictví. Teď ale platí zákaz vstupu i tam.

"Proč? Vždyť ta halda je tu nejméně sto let a hoří nejspíš po celou dobu. A najednou zákaz vstupu? To přece nedává smysl," kroutí hlavou Ostravanka Eva Malá.

Nejvyšší ostravská halda Ema, ze které je možný ojedinělý pohled na panorama...
Kouřící ostravská halda Ema.

Nejvyšší ostravská halda Ema, ze které je možný ojedinělý pohled na panorama města.

Petr Handl z RPG argumentuje analýzou firmy Diamo, která poprvé černé na bílém popsala možná rizika. Odborníky z firmy Diamo ale reakce RPG překvapila. Výsledky totiž vyšly lépe, než čekali. Riziko přiotrávení by hrozilo snad jen lidem, kteří by se šli cíleně nadýchat par vystupujících z podzemí.

Předseda Obvodního báňského úřadu v Ostravě ovšem upozornil, že vstup na Emu zakazuje i zákon.

Nedodržení zákona může přijít i na 30 tisíc

"Už téměř dva roky platí zákon o nakládání s těžebním odpadem, který zakazuje vstup na úložiště odpadu po těžbě nerostů, tedy i na důlní odvaly jako je Ema. Je to jedna ze tří posledních uhelných hald na Ostravsku, které v současnosti sledujeme, protože u nich ještě neskončila sanace. Všechny tři totiž uvnitř stále hoří," líčí předseda Obvodního báňského úřadu v Ostravě Libor Hroch.

Kromě Emy ve Slezské Ostravě sanace neskončila na úložišti Hedvika v Ostravě-Heřmanicích a haldě v Petřvaldě na Karvinsku. Porušení zákazu vstupu na tyto haldy je podle zákona považováno za přestupek, sankce pro fyzickou osobu může činit až 30 tisíc korun, uložit by ji mohl báňský úřad.

Halda Ema na archivním snímku z roku 1962.

Jenže zákon také mluví o tom, že majitel by měl úložiště oplotit nebo jinak zabezpečit proti vstupu nepovolaných osob. To je ale problém. Jen areál Emy se rozkládá na ploše 28 hektarů. Vlastníkovi pozemků by se jeho oplocení nebo ostraha příliš prodražila.

V praxi to proto vypadá tak, že na Emě jsou cedule oznamující zákaz vstupu, ale turisty z kopce nikdo nevyhání ani je nepokutuje. Pokud by se ale někomu přece jen stal malér, potíže by nejspíš měl jak zraněný člověk, tak i vlastník pozemku.

Firma je ochotna haldu znovu zpřístupnit

Firma RPG dala hned při vyhlášení zákazu vstupu před měsícem najevo, že je ochotná jednat o opětovném zpřístupnění Emy, ale za podmínek, že budou dodrženy zákony i ošetřena bezpečnost lidí. Navrhla setkání odborníků i zástupců města a dalších organizací na září. Z popudu primátora Petra Kajnara se sice schůzka uskutečnila už v minulých dnech, ale její výsledek je stejně nadějný jako nejistý.

Ukázal, že halda Ema i lidé, kteří o ní rozhodují a mají zájem na jejím zpřístupnění, se ocitli v bludném kruhu. Zčásti za to mohou různé zákony, které si leckdy odporují, a zčásti také "vyšší moc."

"Shodli jsme se, že máme společný zájem. Podnik Diamo dostal za úkol připravit projekt dalšího nakládání s haldou a také návrh, jak Emu zpřístupnit turistům, pokud to ovšem bude legislativně možné a bezpečné," říká Handl.

Josef Havelka, ředitel ostravského závodu podniku Diamo, míní, že by mohli do konce října předložit Obvodnímu báňskému úřadu návrh nové turistické trasy i bezpečnostních opatření na Emě. "Pokud s tím bude úřad souhlasit, předpokládám, že už od listopadu by mohla být halda opět přístupná," říká Havelka, podle kterého není Ema nebezpečná, přestože uvnitř hoří.