Starosta Hrčavy Petr Staňo.

Starosta Hrčavy Petr Staňo. | foto: cssdfm.cz

Najdou zbloudilce, dají první pomoc. Hrčavští mají dobrovolné záchranáře

  • 1
K neobvyklému kroku se odhodlali lidé na pomezí Česka, Polska a Slovenska. V Hrčavě v okrese Frýdek-Místek skládají spolek lidí, který bude k ruce profesionálním záchranářům, případně je může částečně zastoupit.

Pomohou najít zbloudilce, začnou hasit požár nebo v případě nutnosti zahájí první pomoc.

V Hrčavě v česko-slovensko-polském příhraničí začal vznikat tým lidí, kteří podobně jako dobrovolní hasiči pomohou, když to bude při záchraně životů nebo majetku nejvíce potřeba.

„Napadlo nás to někdy loni na podzim. Tady v příhraničí si musíme pomáhat hlavně sami,“ konstatoval starosta Hrčavy Petr Staňo.

V turistické sezoně se malá víska s 250 obyvateli přemění v početné rejdiště turistů. Ročně do regionu přijede až padesát tisíc lidí.

Často to jsou houbaři, již se v touze po co největším úlovku vydají hluboko do lesů a pak nemohou najít cestu zpátky. „I v době mobilů a GPS je znalost terénu nenahraditelná,“ poznamenal starosta.

Stejně tak záchranáři-dobrovolníci mohou výrazně pomoci do doby, než se profesionálové do odlehlé oblasti dostanou.

„Sanitka sem sice dojede zhruba do čtvrt hodiny, ale jiné to je například v zimě. Silnice jsou tady úzké a dojezdové časy se občas značně prodlouží. Nemáme ale ambice zcela nahrazovat profesionály,“ vysvětlil starosta.

Zájem o vstup mezi dobrovolníky je značný

K zakládajícím pěti lidem přibývají další ze všech tří zemí. Zájemců je prý dost. „Jde nám hlavně o ty, kteří pomáhají už nyní, případně už mají zdravotnické zkušenosti nebo vlastní nějaké technické prostředky, například traktor nebo motorovou pilu,“ přiblížil Staňo.

Nutné náklady uhradí částečně obecní rozpočty či sponzoři, zakladatelé počítají i s dotacemi.

Vstup k dobrovolným záchranářům zvažuje i obyvatel Hrčavy Miroslav Sýkora. „Na jedné straně mám už nějaký věk a měl bych to přenechat mladším, ale lidé by si měli pomáhat. Proto iniciativu hodnotím hodně vysoko,“ zhodnotil.

Moravskoslezští profesionální záchranáři o hrčavské aktivitě zatím nevěděli. A ani neslyšeli, že by někde jinde něco podobného už vzniklo. „Dobrovolníci by měli projít kvalitním kurzem první pomoci a bezpečně znát zásady jejího poskytování,“ upozornil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Připustil, že v mezidobí od nahlášení události na linku 155 do příjezdu sanitky by kvalifikovaná pomoc byla jistě potřebná.

Hrčava rovněž plánuje vybudování menší vodní nádrže, jež by pomohla hasičům. Když totiž nyní hoří, berou vodu ze zdroje až patnáct kilometrů vzdáleného. „Navíc tady vedou velmi úzké a klikaté cesty, takže kdyby měli něco přímo v obci, výrazně by to pomohlo,“ zakončil starosta Hrčavy.