Kaplička, která byla postavena před časem v Šilheřovicích.

Kaplička, která byla postavena před časem v Šilheřovicích. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

U cest vznikají nové kaple, jednu osvětluje solární panel

  • 3
Tipem na cyklovýlet mohou být i cesty za novými kaplemi v Moravskoslezském kraji. Netypickou kaplí se solárním panelem sloužícím pro noční osvětlení svatostánku se mohou chlubit například v Bohuslavicích. A nejsou jediní. Nových a renovovaných kapliček je v kraji stále více.

Každý rok opraví jednu kapli či křížek u cesty. Společně ji pak začátkem léta při oslavách svátku místního kostela vysvětí. Letos však v Bohuslavicích světili kapli úplně novou.

Okraj obce zdobí nově postavený svatostánek sv. Urbana, patrona sedláků, zemědělců a vinařů. A není v okolí jediný. Zbrusu novou kapličku mají také v Bolaticích a Šilheřovicích.

Kde navštívit nově postavené kaple

Kaple sv. Huberta v Bolaticích se nachází mezi mysliveckou chatou Křeménky a bolatickými rybníky. U drobné stavby je i lavička určená k odpočinku. Kapli sv. Urbana v Bohuslavicích zájemci najdou na konci Lipové ulice na samotném okraji obce v těsném sousedství polí. Také kaplička, která vznikla před časem v Šilheřovicích, leží na okraji obce.

"Nechal ji postavit místní občan a vlastník zemědělských pozemků Karel Veverka. Rod Veverků totiž patří k bohuslavickým selským rodům, které tady žijí po staletí. Právě kaple má být připomínkou místní zemědělské činnosti," popisuje vznik kapličky starosta Bohuslavic Kurt Kocián.

Nová bohuslavická kaple je netypická. Spojuje drobnou architekturu zdobící český venkov odpradávna s moderní technikou. Je na ní solární panel, který zachycuje energii pro její noční osvětlení.

"Postavená je z lícových cihel, s ohledem na to, aby vydržela v dobrém stavu co nejdéle," doplnil starosta Kocián.

Návštěvníci Hlučínska však mohou obdivovat nové kapličky i jinde. V Bolaticích u chaty Křeménky vznikla další. Zasvěcená tentokrát sv. Hubertovi, patronu myslivců.

Bolatičtí myslivci na její stavbě svépomocí pracovali a právě v jejich řadách nápad vznikl.

"Kaple je pro všechny občany i pro turisty, pro každého, kdo se kolem půjde projít nebo bude projíždět na kole," vysvětlil starosta Bolatic Herbert Pavera.

Obec na její stavbu myslivcům přispěla pětačtyřicetitisícovou dotací. Další nová kaplička zdobí také okraj obce Šilheřovice.

Podle Marie Bartošové z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu není vznik novostaveb kaplí a další sakrální architektury výjimkou.

Sakrálním památkám je věnovaná stále větší pozornost

"Stavby tohoto typu stále vznikají, mnohdy se jedná z hlediska architektonického řešení o velmi zajímavé stavby. Také stávajícím drobným sakrálním památkám je věnována stále větší pozornost - z hlediska průzkumu i z hlediska jejich obnovy. Existuje celá řada sdružení, která systematicky zajišťují obnovu těchto památek," komentuje Marie Bartošová.

To ukazují například aktivity občanského sdružení Za Opavu, které postupně svépomocí obnovuje chátrající kapličky po celém Opavsku.

S pomocí grantu se jim podařilo opravit kapličku v Nových Těchanovicích na Vítkovsku a díky nim se také nového kabátu dočkala Roderichova kaple na rozhraní Radkova a Dubové na Vítkovsku.

Že nejde o poslední podobnou akci, ukazuje i další nápad Bohuslavických. Příští rok by mohli světit obnovený kříž na hřbitově.

"Mám v hlavě obnovu kříže, který by připomínal činnosti místního faráře Rottera. Působil u nás na konci 19. století, byl tu dlouhých 48 let a založil hřbitov. Byl velmi vzdělaný a pomáhal místním se vším, co jim život přinášel," říká starosta Bohuslavic s tím, že momentálně na hřbitově zůstala jen základová kostka bývalého kříže.