K hitům, o které mají děti zájem, patří i bojové sporty, například Taekwon-do. Ilustrační foto

K hitům, o které mají děti zájem, patří i bojové sporty, například Taekwon-do. Ilustrační foto | foto: Reuters

U dětí vítězí moderní kroužky. Táhnou i bojové sporty

  • 0
Různá bojová umění jako Taekwon-do nebo Capoeira, nový styl cvičení s prvky tance zvaný Zumba či třeba Skákací boty. To jsou módní hity, o které je teď mezi dětmi největší zájem. Táhnou ale i tradiční kroužky.

Když z kraje roku odstartovaly na základních školách zápisy, už tehdy měli na škole v Ostravě-Porubě první zájemce o kroužky pro nastávající školní rok. Budoucí prvňáček se hned při zápise zajímal, zda má škola kroužek vaření.

A zájemců se časem objevilo víc. "Proto také pro velký zájem tento kroužek nově otvíráme," říká Milena Vincenciová, zástupkyně ředitele Základní školy Bulharská v Ostravě-Porubě.

Na nezájem dětí o mimovyučovací aktivity si tam rozhodně stěžovat nemohou. Stejně jako jinde tam nejvíce táhnou kroužky sportovně zaměřené. Ale více o ně mají zájem spíš menší děti. A o fotografický kroužek byl letos tak obrovský zájem, že tam dokonce museli udělat "konkurz".

Děti si v kroužku chtějí odpočinout od učení

V tom, o co je mezi dětmi největší zájem, se ředitelé škol a ředitelé různých středisek volného času shodují.

"Do jazykových, matematických a jiných odborných kroužků, které jsou přece jen tak trochu o větším přemýšlení, někdy i o učení, chodí převážně děti se zájmem o danou problematiku nebo ti, kteří mají zájem v tomto oboru pokračovat i dále na střední škole," podotýká ředitelka Základní školy Provaznická v Ostravě-Hrabůvce Libuše Přikrylová.

"Těchto dětí je však méně. Většina dětí preferuje kroužky, ve kterých se pobaví, odpočinou si od výuky," dodává pedagožka.

Velkou roli přitom hraje osobnost učitele, který musí umět dítě zaujmout a nabídnout mu aktivitu atraktivní formou.

"Zájem či nezájem vždy závisí na osobnosti pedagoga a na formě, jakou kroužek vede. Atraktivní je pro děti akce, tvoření, ale taky prezentace na veřejnosti, když je natáčejí... Myslím, že toto hodně ovlivňují pořady v televizi typu Superstar a podobně," míní Dagmar Glatzová, ředitelka základní školy Prameny v Karviné-Ráji a dodává, že velký úspěch u nich má třeba muzikálový kroužek nebo turistika.

Stejně tak v kurzu jsou i různé moderní záležitosti jako třeba bojové sporty. Jejich výuku většinou nabízejí domy dětí a mládeže, sportovní oddíly či jiná podobná zařízení, ve školách na ně narazíte spíš výjimečně.

Počítačové kroužky upadají

Naopak to, co podle pedagogů v současnosti upadá, jsou počítačové kroužky s obecnou náplní. Děti netáhnou, protože drtivá většina z nich má počítač doma. I proto už jejich nabídku leckterá střediska volného času stáhla.

Zájem o počítačové kroužky ale určitě neupadl zcela. Ty odbornější, jako například programování, mají stále dost příznivců. A na okraji zájmu dětí jsou podle dotázaných leckdy také například modelářské kroužky.

Zatímco na školách se za kroužky zpravidla neplatí, a když už, tak je to kvůli potřebnému materiálu, ve střediscích volného času si už rodiče musejí připlatit. I tak se ale většina těchto zařízení snaží držet ceny na co nejnižších částkách.

"Ceny jednotlivých kroužků a kurzů se stanovují s ohledem na jejich materiální a lektorskou náročnost - samozřejmě s ohledem na délku jejich trvání. Nejdražší kurzy u nás momentálně dosahují částky 1 500 až 1 800 korun," říká Patrik Siegelstein, zástupce ředitele Střediska volného času Klíč ve Frýdku-Místku.

"Vezmeme-li v úvahu, že se zde jedná například o figurální kresbu, kterou lektoruje známý akademický malíř, myslím, že se nejedná o nijak přehnanou částku," a dodal Siegelstein.

Běžné kroužky se tam pak pohybují v rozmezí od 500 do tisíce korun za školní rok. "Bavíme se zde tedy o částce 15 až 40 korun za schůzku (1 až 2 hodiny), s odbornými lektory, ve vybavených prostorách, světlem, teplem, většinou i materiálem," dodává Siegelstein.

V přibližně stejné cenové hladině se pak pohybují kroužky i ve většině dalších zařízení v kraji. Mnohde je navíc možné dítě přihlásit třeba jen na půl rok.