Mohyle vévodí kříž, který v říjnu 1946 vztyčili zakladatelé Ivančeny. (25....

Mohyle vévodí kříž, který v říjnu 1946 vztyčili zakladatelé Ivančeny. (25. dubna 2015) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

U Ivančeny se vzpomínalo na odvážné skauty. Mohyla se příští rok změní

  • 2
Přes dva tisíce lidí se v sobotu shromáždilo u mohyly Ivančena nacházející se pod Lysou horou. Připomněli si tak pět skautů, které na konci druhé světové války nacisté popravili. O památníku se v létě dozví také skauti z celého světa při setkání v Japonsku. Pak Ivančenu čeká razantní přeměna.

Do konce války už zbývalo jen několik málo dnů. Frustrovaní Němci byli vzteklí. A mstiví. Jakmile - nejspíše vinou udavačů - dopadli skautské odbojáře, pět z nich, Vladimíra Čermáka, Otto Kleina, Vladimíra Pacha a Milana Rottera, 24. dubna 1945 zastřelili na židovském hřbitově v polském Těšíně.

Mohyla Ivančena

Založena byla skauty z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy 6. října 1946 na památku pěti skautů, které nacisté 24. dubna 1945 popravili.

Stojí pod vrcholem Lysé hory ve výšce 925 m n. m. a při zvyku pokládat stále nové kameny už vyrostla do takřka čtyřmetrové výšky, dlouhá je osmnáct metrů.

Protože už hrozí zřícení, rozhodli se skauti pro rekonstrukci, při které značně změní podobu.

Rok poté jejich kamarádi z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy založili pod Lysou horou v lokalitě Ivančena na jejich počest mohylu s výzvou, aby lidé přikládali další kameny.

A po sedmdesáti letech od smrti statečných skautů přišli k mohyle, která mezitím vyrostla do výšky takřka čtyř metrů a osmnáctimetrové délky, v sobotu uctít jejich památku junáci ze všech koutů České republiky.

Oceněná spisovatelka

„Odhadem se zúčastnilo asi dva a půl tisíce lidí, což je nádherné. Vyšlo počasí a jistě zapůsobilo i to, že v letošním roce si připomínáme kulaté výročí od smrti skautů,“ uvedl moravskoslezský předseda Junáku Václav Dobrozemský.

Nedaleko mohyly celebroval vzpomínkovou polní mši ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz, zúčastnili se také poslední dva zakladatelé Ivančeny. Čtyři skauti dostali medaili za dlouholetou práci pro Junáka.

Den předtím pak byla vyznamenána spisovatelka Jitka Radkovičová, která se dlouhodobě zabývá skautským odbojem. O tragickém příběhu vedoucímu ke vzniku jedinečného památníku boje proti nesvobodě budou skauti vyprávět na letním celosvětovém setkání v Japonsku.

Nová podoba Ivančeny v říjnu 2016

 „Tam zahraniční delegace přivezou kamínek ze své země a my ho pak vložíme k tisícům kamenů, které na místo nosí lidé už po generace,“ řekla Lucie Kolischová z týmu, který o mohylu pečuje.

Ivančena totiž zůstane v současné podobě už jen rok. Pak se razantně změní do podoby kaskád. Současný památník je totiž tak velký, že se stal nestabilním a hrozí jeho zřícení.

„V květnu a červnu bychom mohylu rozebrali a přes prázdniny začne výstavba nové Ivančeny,“ nastínil Dobrozemský.

Symbol boje proti nesvobodě

Vše by mělo vyvrcholit 6. října 2016. Přesně sedmdesát let poté, co skauti na místě vztyčili dřevěný kříž. Teď však organizační tým čeká papírování.

Nesoulad snad u konce

„Přibližně v polovině roku proběhne zpracování biologického a botanického posudku, protože Ivančena se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy,“ vysvětlil moravskoslezský předseda Junáku.

Architekti Burýškovi, kteří jsou autory návrhu konečné podobu mohyly, pracují na dokumentaci pro územní řízení, již pak dostane stavební úřad k předběžnému posouzení. Na místě současné mohyly bude stát stožár, pylon a stéla. O kousek dále pak z kamenů vzniknou kaskády s pietním místem.

Po zveřejnění prvních vizualizací bylo mnoho skautů změnou pobouřeno. Poukazovali na to, že kaskády popírají původní myšlenku mohyly. „Už jsme si některé věci vyjasnili, myslím, že se i nová podoba Ivančeny nakonec bude líbit,“ věří Václav Dobrozemský.