Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V ubytovně ve Vítkově žije padesát lidí, místo povolených šestnácti

  • 9
Růst kriminality, ale také pobíhající děti na hlavním tahu městem. Vítkov čelí velkému přílivu sociálně slabých. Domov našli v místní ubytovně v Opavské ulici, kde žijí i v nezkolaudovaných a nevyhovujících místnostech.

Častější hlídky strážníků, kamery, policejní i úřední kontroly. I tak se chce vítkovská radnice vypořádat s přílivem sociálně slabých. V tamní ubytovně v Opavské ulici je místo povolených šestnácti ubytovaných padesát lidí. Z toho polovina dětí.

Příliv rodin zároveň ve Vítkově vyostřil atmosféru. Neklid mezi lidmi způsobil případ osmiletého chlapce, kterého koncem května honily dvě děti z ubytovny s nožem v ruce. Jednomu z nich bylo šest.

"V sousedním Budišově taky došlo k napadení řidiče přímo v autobuse poté, co je během cesty okřikl. Spousta lidí se tu necítí bezpečně," popisuje jednatřicetiletá Lenka. Příjmení se obává zveřejnit.

"Už jsme přijali vyhlášku, že na území města se nesmí navyšovat kapacita ubytoven a nesmí se zřizovat nové. Hledáme další cesty. Teď ve spolupráci s policií řešíme technické umístění kontrolních kamer a zvýšení frekvence hlídek strážníků," přibližuje situaci starosta šestitisícového města na Opavsku Pavel Smolka.

Ve Vítkově i jeho okolí během posledního roku zásadně přibylo rodin sociálně slabých, které míří do místních ubytoven. Prudce se tak zvedá i objem sociálních dávek, které na bydlení na Vítkovsko putují ze státního systému.

"Pracoviště úřadu práce ve Vítkově v roce 2011 na doplatcích na bydlení vyplatilo 2,8 milionu korun. Loni šlo o 4,74 milionu korun," sdělila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Mluvčí opavské policie René Černohorský přiznává, že obyvatelé ubytovny se podepisují na nárůstu kriminality. "Osoby, které se zdržují v ubytovně, páchají různá protiprávní jednání ve městě i jeho okolí. Jde především o krádeže a přečiny proti veřejnému pořádku a občanskému soužití. Přečin šestiletého chlapce s nožem jsme řešili a vzhledem k jeho věku jsme případ předali pracovnicím péče o rodinu," sdělil Černohorský.

Potvrdil rovněž, že policie řeší případ napadení řidiče autobusu. "Případ se prověřuje. Nelze ale potvrdit, že souvisí s lidmi z ubytovny," dodal Černohorský.

Policie o dalších krocích jedná s vedením města. Na ubytovnu v Opavské ulici ve Vítkově se zaměřila rovněž cizinecká policie a společně s hasiči tam před několika dny podnikli neohlášenou kontrolu.

"Porušení zákona o pobytu cizinců jsme nezjistili," sdělila výsledek policejní komisařka Daniela Vlčková.

Razie však definitivně potvrdila dosavadní spekulace. V ubytovně je třikrát víc lidí, než může být. Hasiči zároveň našli závady, které se chystají řešit přímo s majitelem ubytovny. Podle informací MF DNES prostory nevyhovují zásadám požární bezpečnosti.

Pronajímání nezkolaudovaných částí ubytovny už měsíce s majitelem řeší i stavební úřad. "Ubytovna je zkolaudovaná na šestnáct obyvatel. Na zbytek je vydané stavební povolení, ale není zkolaudovaný. Řešíme to neustále, opakovaně probíhají správní řízení," podotýká Andrea Lukašíková z vítkovského odboru výstavby.

Majitele ubytovny se redakci nepodařilo zkontaktovat.

Co bude s vítkovskou situací dál?

Otázkou sociálně slabých na ubytovně ve Vítkově se samostatně nezabývá žádná z neziskových organizací. Ostravský romský aktivista Kumar Vishwanathan však už dlouho a opakovaně upozorňuje na nebezpečí sestěhovávání sociálně slabých do ubytoven.

"Lidé tam žijí v nevyhovujících podmínkách. Děti nemají jak trávit volný čas, žijí stísněně, bez soukromí. Stát za dospělého platí ubytovně i čtyři tisíce, za dítě dva a půl. Dát chudým šanci a věnovat se jim vyjde podstatně levněji," míní Vishwanathan.

Terénní pracovníci a sociologové také avizují, že se tvoří nová sociální vrstva - lidé z ubytoven. "Vyrůstá populace, která neumí žít v běžném bytě. Trend je nebezpečný," upozornil například oblastní ředitel Armády spásy Jan Krupa.

Vítkovská radnice chce před ubytovnou nainstalovat policejní kamery nejen kvůli kriminalitě, ale i bezpečnosti dětí ubytovaných. Vedení města vnímá jako velký problém, že nemají jak trávit volný čas a nikdo se jim nevěnuje. Ubytovna totiž stojí těsně u průtahu městem.

Na protější straně silnice se právě staví nákupní centrum, takže jí často projíždí i těžká technika. Ubytovaní mají k dispozici jen malý dvorek. Ubytovna vznikla z kancelářské budovy.

"Došlo ke změně jejího užívání na ubytovnu. Teď kvůli naší vyhlášce není možné její kapacitu navýšit. Budují se tam proto byty," uzavírá Smolka.