Ubytovna v Čujkovově ulici v Ostravě-Zábřehu patří k těm problémovým.

Ubytovna v Čujkovově ulici v Ostravě-Zábřehu patří k těm problémovým. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Problémové ubytovny tíží Ostravu. A majitelé domů touží otevřít další

  • 10
Rok poté, co stavební úřad centrální Ostravy po sérii kontrol nařídil uzavření tří ubytoven, z nichž přestala fungovat jen jedna, je situace okolo těchto zařízení dál vážná. Navíc třeba právě obvodní radnice v centru Ostravy eviduje žádosti o vznik nových ubytoven. Žadatelé neuspěli. Zatím.

Lidé tísnící se v malých prostorech, špatné hygienické podmínky a taky třeba zvýšená kriminalita. To jsou jen některé z aspektů života lidí na ubytovnách.

Zhruba rok poté, co stavební úřad při centrálním ostravském obvodu - i na základě tristní situace v Přednádraží - po kontrolách nařídil uzavření tří ubytoven, z nichž skončila jen ta v ulici Cihelní 67, zůstává problém dál vážný.

Ba co víc, třeba centrální Ostrava eviduje i žádosti o vznik nových ubytoven.

"V posledním období se rozmáhá zájem vlastníků domů o změnu užívání bytů či jiných prostor na ubytovny," sdělila mluvčí obvodní radnice Jana Pondělíčková. Aktuálně mají zástupci obvodu na stole žádost o vybudování ubytovny v ulici Chopinova a nedávno také řešili záměr vybudování ubytovny v ulici Na Hradbách.

Žádosti o nové ubytovny obvodní radní zamítají

Vyjádření majitele tamního domu Ctirada Šica se MF DNES nepodařilo získat, údajně je až do června v cizině. Českému rozhlasu ale už dřív svůj zájem vybudovat v domě ubytovnu zdůvodnil tím, že byty v centru Ostravy jsou velké a lidé na ně nemají peníze. "Ostrava je totálně mrtvá. Všude máte jen pronájmy," řekl rozhlasu majitel domu.

S žádostí o vznik ubytovny u obvodních radních nepochodil. "Radní obvodu k těmto záměrům vydávají nesouhlasná stanoviska," uvedla Jana Pondělíčková s tím, že žádosti dál projednává magistrát, který posuzuje soulad záměrů s územním plánem.

Centrální ostravský obvod nebyl jediný, který se před časem rozhodl mimo jiné cíleně prověřit, zda ubytovny fungují v prostorech, které k tomu byly zkolaudovány. Kontroly proběhly - a podle mluvčího obvodu stále probíhají - například i v Ostravě-Jih. "V návaznosti na kontroly momentálně probíhá jedno správní řízení," přiblížil mluvčí obvodu Jih Michael Kutty.

Nejproblémovější ubytovnou očima strážníků je Hlubina

Zatímco problémy v ubytovně v ulici Čujkovova v Zábřehu se podle Kuttyho už poněkud zklidnily, problémových ubytovacích zařízení je v obvodu více. Třeba hotelový dům Hlubina. Mluvčí strážníků Dana Klišová jej označila za vůbec nejproblematičtější ostravskou ubytovnu v současnosti co do počtu zásahů městské policie.

A potíže jsou třeba i ve Vítkovicích. Jeden z věžáků poblíž nádraží se tam podle obyvatel mění v útočiště nepřizpůsobivých lidí.

"V tom domě (vlastní ho soukromník, pozn. red.) v posledním asi půlroce registrujeme častější výměnu nájemníků. Ta frekvence zhruba odpovídá ubytovnám. Stížnosti od trvalých obyvatel jsme ale zatím nedostali. Oni spíš rezignují," zmínil Petr Dlabal, podle kterého by se měl změnit systém umožňující, aby v jednom bytě žilo v podstatě neomezené množství lidí.

Město by mělo nabídnout sociální byty, říká předseda sdružení

Předseda sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan řekl, že situace okolo ubytoven se nemůže zlepšit jen tím, že úřady tato zařízení začnou víc kontrolovat.

"Tudy nevede cesta. Ta vede jen přes nový zákon o sociálním bydlení, který je potřeba schválit. V Ostravě je podle údajů města osmnáct tisíc lidí ohrožených ztrátou bydlení, reálné číslo je zřejmě ještě větší. Město by jim mělo nabídnout sociální byty," domnívá se Kumar Vishwanathan, podle něhož je v Ostravě v současnosti k dispozici zhruba tisíc volných chátrajících bytů, které by mohlo město nabídnout sociálně slabým.

Ostrava se snaží uplatňovat princip takzvané inkluze, jejíž podstatou je začleňování sociálně vyloučených obyvatel do společnosti a která počítá i s nabídkou sociálních bytů. Proti nim se ale zčásti už dřív postavili například starostové některých obvodů, kteří mají obavy, aby se s příchodem nepřizpůsobivých lidí nezhoršila například úroveň kriminality.

Jisté je, že situace na ubytovnách je mnohde tristní. A že děti, které v nich vyrůstají, v důsledku špatných podmínek získávají i špatné předpoklady do budoucna.