Pro gymnazisty jsou státní maturity lehké, učni se kvůli nadřou víc. (Ilustrační snímek)

Pro gymnazisty jsou státní maturity lehké, učni se kvůli nadřou víc. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Surý, MF DNES

Učně státní maturita stresuje, gymnazisté se naopak učí méně než dřív

  • 60
Státní maturity vnímají studenti v Moravskoslezském kraji různě. "Učíme se věci, které nebudeme potřebovat," říkají absolventi učebních oborů s maturitou. Pro gymnazisty jsou maturity naopak lehké, mají totiž menší záběr otázek než jejich školy vyžadovaly dříve.

"Pro studenty z gymnázií jsou maturity demotivující v tom, že nemají chuť se něco učit zbytečně. Základní verzi většina hravě zvládne. Pro studenty učebních oborů s maturitou jsou demotivující, protože se učí a stejně skončí na hranici udělal - neudělal," myslí si ředitel opavského Mendelova gymnázia Petr Pavlíček.

Ostatní mu dávají za pravdu. Jakmile studenti špičkových škol zjistili, že jsou pro ně státní maturity snadné, polevili.

"U nás jsme měli z matematiky ústní zkoušku. Dbali jsme na matematickou analýzu technických problémů. Letos poprvé máme jen státní didaktický test. Při generálce na podzim se studenti přesvědčili, že příklady jsou jednoduché a moc je to nemotivuje k učení," nastínil ředitel střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky Jaroslav Král.

Za své vzaly také znalosti z literatury. "Ještě loni maturanti v literárních otázkách museli znát historický kontext, hledali vazby, znali více autorů i děl. Letos stačí rozebrat jednu publikaci z předem sestaveného seznamu," uvedl Antonín Balner, ředitel Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě.

Učni jsou z maturity vystresovaní

Naopak studenti učebních oborů s maturitou si zoufají. Mají toho moc. "Musím se naučit i věci, které nebudu potřebovat. Velké problémy mi dělají jazykové rozbory," posteskla si například Lenka Víchová, která studuje maturitní obor kosmetička.

Státní maturity

Studenti maturují povinně z češtiny, dále si volí mezi matematikou a cizím jazykem. Je obtížnější a lehčí verze maturity, drtivá většina si zvolila tu lehčí. Ústní zkoušky budou do konce května, pak následují písemné.

Čeština je největší potíží. "Maturity jsou náročnější a studenti opravdu hodně stresovaní," popsala zástupkyně ředitele havířovské střední školy technických oborů Eva Keřková.

Poslední půlrok tam maturujícím autotronikům či nábytkářům češtináři proměnili hodiny, aby je na maturitu připravili. Na práci s textem i s knihou se zaměřili také studenti opavské střední školy technické.

Rektoři univerzit ovšem státní maturity vítají. "Požadavky u maturit se velmi liší. Pokud budeme mít výsledky jednotných maturit, nebudeme muset organizovat přijímací řízení, a i uchazečům o studium se zjednoduší život," řekl rektor VŠB-TU Ivo Vondrák.