Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: okd.cz

Všichni ven a poslední zhasne? Zavřít šachty ze dne na den nelze

  • 19
Bitvu o miliardy ze státního rozpočtu, na které by si chtěli sáhnout věřitelé společnosti NWR, začínají provázet i výhrůžky o okamžitém konci OKD. Ten by ale byl proti zákonům.

Dejte sedmnáct miliard, nebo pošleme OKD do insolvence. Vzkaz věřitelů mateřské firmy těžební společnosti, kteří chtějí, aby stát zaplatil téměř o dvě miliardy korun více, než činí dluh NWR, je jasný.

Zavřít šachty ze dne na den ale není tak snadné, brání tomu zákony myslící především na bezpečnost na povrchu.

„V horním zákoně je hned několik pojistek, které na podobnou situaci pamatují,“ vysvětluje mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek.

„Zákon těžební firmě ukládá předem a v dostatečném časovém předstihu informovat báňský úřad, jaké bude další využití důlních děl, případně jakým způsobem budou důlní díla zajištěna, nebo jak budou důlní díla, hlavně jámy, zlikvidovány. A žádné takové oznámení jsme ještě nedostali.“

Těžební firmy navíc nemohou opustit šachty stylem „všichni ven a poslední zhasne“.

„Do doby, než báňský úřad rozhodne ve správním řízení, musí být důlní díla i při přerušení prací odvětrávána, musí být čerpána voda a podobně,“ dodal mluvčí báňského úřadu.

Nemusí ale trvat dlouho a podobná žádost na báňský úřad dorazit může. Finanční situace OKD se totiž stále zhoršuje.

Byť firma o svých vnitřních finančních tocích neinformuje, lze to vypozorovat ze zpráv společnosti NWR. Ta je musí zveřejňovat povinně kvůli faktu, že se s akciemi firmy obchoduje na burze.

O rostoucích problémech společnosti OKD a hlavně její matky NWR tak svědčí například informace o těžbě za první čtvrtletí tohoto roku, kterou společnost NWR v úterý zveřejnila.

Uhlí se prodává levněji než loni

Z té vyplývá, že za první čtvrtletí spolčenost OKD sice vytěžila o sto tisíc tun uhlí více než za stejné období loňského roku, prodávala jej ale za podstatně nižší ceny.

Celkem společnost za první čtvrtletí tohoto roku vytěžila 1,87 milionů tun uhlí.

„NWR v rámci svého zveřejnění vybraných provozních ukazatelů dala vůbec první indikaci cen letos prodávaného uhlí. Cena obou typů uhlí meziročně klesla o patnáct procent,“ řekl hlavní analytik společnosti Patria Tomáš Sýkora.

„Při takových cenách tak podle nás NWR v letošním roce přijde o více než 100 milionů eur hotovosti, což je více než veškeré stávající zůstatky na účtech. To by zřejmě znamenalo insolvenci společnosti.“

„Ideální stav by byl, kdyby vlastníci a věřitelé odešli a firma by fungovala znovu, nepropouštělo by se,“ řekl svůj názor před úterním jednáním se zástupci věřitelů, sdružením Ad Hoc Group, ministr financí Andrej Babiš.

Důl Paskov s těžbou skončí nejspíše letos

Ani po jednání ale nebylo jasno, jak se vláda rozhodne. Vyžádala si další informace, které zástupci AHG slíbili doplnit.

Ať už ale dopadne vyjednávání mezi vládou a NWR jakkoliv, jedno je téměř jisté. Důl Paskov jako takový s těžbou skončí. S velkou pravděpodobností ještě v průběhu tohoto roku, těžit na Paskově OKD může zhruba do podzimu, k další těžbě chybí přípravné práce, které zatím nejsou naplánovány.

O práci by tak mohlo přijít okolo 1 700 lidí, většina ve věku mezi jednatřiceti až padesáti roky. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců šachty jsou vyučeny, čtyři stovky tvoří středoškoláci.