Unikátní metoda se provádí na transfuzní stanici v Novém Jičíně.

Unikátní metoda se provádí na transfuzní stanici v Novém Jičíně. | foto: Archiv Nemocnice Nový Jičín

Umí léčit ekzém, kvůli vysokým nákladům ale nemohou brát další pacienty

  • 6
S těžkým ekzémem zažívali peklo. Pomohla jim experimentální léčba v Novém Jičíně, která spočívá v čištění krve, přesněji plazmy. Další pacienti však mají smůlu. Pojišťovnám se příliš nechce tento zákrok hradit.

Od narození má atopický ekzém. Nejvíc ho svědila kůže v kloubních jamkách na rukou a nohou. „Vyzkoušel jsem různé masti i léky včetně kortikoidů, které mají vedlejší účinky. Čtyři roky jsem držel bezlepkovou dietu. Byl jsem i v Německu. Jenže něco nepomohlo vůbec, něco jen krátkodobě. Teď doufám, že to bude jiné,“ říká devětadvacetiletý Petr z jihu Moravy.

Naději mu dali lékaři novojičínské nemocnice. Na tamní transfúzní stanici se podrobil unikátní léčbě, která spočívá v čištění krve, přesněji plazmy. V pondělí absolvoval poslední, desátou kúru. Dvě a půl hodiny ležel na lůžku s kanylami v rukou. Z jedné proudila jeho krev do separátoru, druhou se mu vracela krev zpět, ale s plazmou očištěnou od části látek, jejichž přemnožení způsobuje ekzém.

„Půl roku trvala přípravná fáze, dva měsíce dojíždím na léčbu. Hned po prvním čištění plazmy mi zbledly rudé skvrny na krku i pod lokty a koleny. Teď už nemám na krku skoro nic a lepší se to i jinde. Zákrok je v pohodě, mohu po něm řídit, takže jsem spokojený. Jen doufám, že efekt vydrží delší dobu,“ svěřil se muž.

Léčba jí změnila život

Doufala i třicetiletá Klára Bednaříková z Ostravy, která podstoupila stejnou léčbu před rokem. „Ekzém se u mě projevil ve 22 letech. Prožívala jsem peklo. Nejdřív jsem měla rudé skvrny na obličeji a rukou, později puchýřky na celém těle. Svědily tak, že jsem je musela pořád škrábat. Někdy mě to vyřadilo z běžného života, nemohla jsem nic dělat,“ vzpomíná.

A jak je na tom dnes? „Jsem nadšená. Nemám žádné potíže. Jen když poruším bezlepkovou dietu, například v restauraci, objeví se mi na kůži skvrnky. Ale nejsou větší než koruna a samy brzy mizí,“ líčí maminka dvou malých dětí. Už kvůli nim oceňuje, že může žít normálně. „Kdo to nezažil, neumí si představit, jaké to je. Kdybych měla znovu problémy, určitě se obrátím na novojičínskou nemocnici. Říkali, že by pomohla opakovací kúra.“

Pomohla. Ale není jisté, že se znovu dočká stejné metody, kterou nikdo jiný v zemi nenabízí. Důvod? Cena. Ta totiž přesahuje půl milionu korun. A protože jde o experimentální léčbu, není v sazebníku výkonů a zdravotní pojišťovny ji běžně nehradí.

Ojedinělá a také velmi drahá metoda

„Na metodě je nejdražší takzvaná kolona. Jde o plastovou krabičku obsahující chemické substance, které vychytávají z plazmy přemnožené škodlivé látky, konkrétně protilátky IGE. Jen ta krabička se setem různých hadiček stojí půl milionu,“ vysvětluje Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení novojičínské nemocnice, který na zavedení experimentální léčby spolupracuje jako lékař Centra péče o atopickou dermatitidu společně s primářkou kožního oddělení Marií Selerovou a primářem transfuzní stanice Zenonem Lasotou.

Unikátní metoda se provádí na transfuzní stanici v Novém Jičíně.

„Prvních deset pacientů loni a jednoho letos jsme mohli léčit jen díky tomu, že nám výrobce zapůjčil přístroj a daroval jedenáct setů pro čištění plazmy. Zlepšení se projevilo u všech, včetně dvou dětí, které byly ve skupině. I když pacienty nedokážeme zbavit samotného onemocnění, jeho projevy u většiny téměř úplně vymizely. A efekt zřejmě trvá dodnes, protože se zatím nevrátili,“ říká Lasota.

Přestože léčba je účinná a pomáhá tam, kde jiné metody selhaly, kromě první skupiny se jí zatím dočkali jen dva pacienti včetně zmíněného Petra. Těm léčbu zaplatily jejich zdravotní pojišťovny. Další však marně čekají. „Před dvěma měsíci jsme například poslali žádanku pro dvě pacientky z Prahy Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra. Sama nás oslovila, protože zvažovala úhradu takové léčby v Mnichově, kde je mnohem dražší. Ale dodnes nemáme žádnou odezvu,“ říká Kobsa.

MF DNES reakci pojišťovny získala. Pacientky ani nemocnici ale nepotěší. „Jde o experimentální léčbu, kterou nelze hradit z veřejného zdravotního pojištění, protože není dostatečně prokázána její bezpečnost a účinnost na klinických studiích,“ uvedla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.