Lékaři zvládají nové metody nápravy nedostatečné funkce srdce. Ilustrační snímek

Lékaři zvládají nové metody nápravy nedostatečné funkce srdce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poprvé v Evropě. Prstenec obepínající srdce opraví nedomykavou chlopeň

  • 1
Novou šanci mají pacienti s nedomykavou mitrální chlopní, pro které by obvyklé zavedení mimotělního krevního oběhu bylo velmi rizikové. Ostravská fakultní nemocnice jako první v Evropě začala s unikátní metodou.

Na podzim dostal osmdesátiletý Jan Mazal infarkt. Přežil, ale stále těžce dýchal.

Lékaři zjistili, že kromě přemostění zúžených nebo uzavřených úseků tepny by potřeboval opravit i nedomykavou mitrální chlopeň. Náročnou operaci za použití mimotělního oběhu krve by ale senior nemusel přežít.

Mitrální chlopeň

je srdeční cípatá chlopeň savců nacházející se mezi levou srdeční síní a levou komorou. chlopeň je střídavě v otevřeném a zavřeném stavu podle toho, v jaké fázi srdeční činnosti se srdce v daný okamžik nachází. Chlopeň je otevřená během diastoly, kdy skrz ní (z levé síně do levé komory) proudí okysličená krev. Během systoly, kdy je krev vypuzována z levé komory do aorty, je uzavřena, aby nedocházelo k zpětnému toku krve zpět do levé síně.

Zdroj. Wikipedia

Nakonec měl velké štěstí. Lékaři Fakultní nemocnice v Ostravě mu tento týden jako vůbec prvnímu člověku v Evropě pomohli unikátní a velmi šetrnou metodou bez nutnosti rozříznout srdce.

"Princip metody spočívá v tom, že na nemocné srdce jsme navlékli speciální prstenec, který zvenčí tlačí na určité části srdce tak, aby se zmenšila nedomykavost chlopně," říká přednosta ostravského kardiochirurgického centra Radim Brát.

Americká nabídka nebyla odmítnuta

Právě jeho nedávno oslovil s nabídkou spolupráce při zavádění metody do praxe její autor, americký kardiochirurg Jai Raman.

"Klasicky řešíme nedomykavost mitrální chlopně tak, že pacienta napojíme na mimotělní oběh, abychom mohli chirurgicky otevřít jeho srdce a dovnitř našijeme prstenec, který zajistí správnou funkci chlopně. Nová metoda nevyžaduje otvírání srdce, a proto ani mimotělní oběh, protože prstenec je navlečený na vnější stranu srdce," vysvětluje primář Brát.

Také jeho kolegové z nemocnice v Třinci-Podlesí, kde je druhé kardiocentrum v Moravskoslezském kraji, nabízejí šetrnou alternativu k těžkým chirurgickým operacím. Tři roky tam nedomykavost mitrální chlopně řeší takzvaným mitrálním klipem, který zavádějí do srdce katetrem přes tepnu.

K prstenci i čtyři by-passy

Podle Bráta je ale každá metoda určená pro jiný typ pacientů. Mitraclip pomáhá lidem, kteří nepotřebují jiný zákrok. Naopak prstenec navlékaný na srdce by měl pomáhat části z těch pacientů, kteří musí z jiných důvodů, třeba kvůli by-passům, podstoupit otevření hrudníku. Například panu Mazalovi našili lékaři hned čtyři by-passy a přitom spravili i chlopeň.

"Prstenec navlékaný na srdce je určený konkrétně těm pacientům, jejichž samotná chlopeň je nezměněná, ale její nedomykavost způsobuje deformace tvaru levé srdeční komory. Prstenec totiž dokáže přitlačit chlopeň tam, kde je to zapotřebí, čímž poruchu odstraní," vysvětluje Radim Brát.

Letos plánuje ještě asi pět až deset takových zákroků.