Nerezová voliéra pro opice se má stát chloubou ostravské zoologické zahrady.

Nerezová voliéra pro opice se má stát chloubou ostravské zoologické zahrady. | foto: ZOO Ostrava

Unikátní voliéře hrozí ztráta dotace, výrobce neprozradí tajné výpočty

  • 3
Ostravě hrozí, že přijde o dvacetimilionovou dotaci na unikátní obří opičí voliéru v zoologické zahradě. Nerezová voliéra, údajně největší ve střední Evropě, je totiž jiná, než s jakou počítal původní projekt. Jenže firma, která takové voliéry jako jediná v Evropě umí spočítat a navrhnout, tají kvůli konkurenci důležité podklady.

Ostravské zoologické zahradě se daří, jen letos otevřela třeba novou průchozí voliéru s papuánskými ptáky, návštěvnické centrum s restaurací, která tam dlouho chyběla, nebo interaktivní Vodní svět.

"Díky tomu, že se nám podařilo získat evropské dotace, v zoo právě teď finišují tři velké stavební akce v součtu za 220 milionů korun. Jde o pavilon evoluce, asijské safari a vstupní bránu s administrativní budovou i přilehlým parkovištěm," říká náměstek ostravského primátora Jiří Hrabina a dodal, že u mnoha projektů Evropská unie zaplatí 85 procent uznatelných nákladů.

Jenže právě v tom je často háček. Město si teď neví rady například s financováním stavby pavilonu evoluce za 130 milionů korun, jehož součástí je i největší nerezová voliéra ve střední Evropě. Ta už stojí a na jaře se má stát novým domovem opic. Radní z ní ale zatím radost nemají. Spíš naopak.

Know how firma nikdy neprozradí

"Voliéra musí být bezpečná pro zvířata i lidi. Původní projekt se ale změnil. Síť měla viset na dvou sloupech, ale je natažená na pěti. My teď řešíme, zda a jaké vícenáklady můžeme uznat. Firma musí vše zdůvodnit, jinak hrozí, že Regionální rada, která rozděluje evropské peníze, náklady neuzná a město přijde o dotaci na celou voliéru, což je asi dvacet milionů," líčí Hrabina.

Problém vidí v tom, že v Evropě je jen jediná firma, která dokáže navrhnout a spočítat tak velkou voliéru se samonosnou sítí. Ta ale právě proto odmítá sdělit údaje potřebné pro uznání víceprací. "Obává se, že když prozradí to, co nás zajímá kvůli propočtům, někdo okopíruje její know how," líčí Hrabina.

Za pravdu, ale jen částečně, mu dává i Michal Bystroň, majitel ostravské stavební firmy, která buduje pavilon evoluce včetně voliéry. Po městě žádá za její stavbu navíc zhruba pět milionů korun.

Dohoda bez soudu? Snad

"O dodávku voliéry se ucházely dvě zahraniční firmy, ale jen jedna dokázala vyhovět požadavku města, že síť musí být samonosná, membránová, bez podpůrných lan. Město ji vybralo a její odborníci rychle zjistili, že projekt od českého architekta je nutné změnit, protože by hrozilo zřícení voliéry," popsal Bystroň původ potíží.

Podle něj neudělal chybu autor projektu pavilonu. "Nikdo v zemi neumí spočítat obří voliéru. Projektant se proto už v zadání zřekl zodpovědnosti s tím, že ji přebere dodavatel sítě, který připojí i své výpočty, což se stalo," líčí Bystroň.

A protože s tím souhlasilo také město i Regionální rada, podnikatel nechápe, proč se teď zdráhají uznat náklady za materiál použitý navíc proti původnímu projektu.

"Řešíme to rok. Věřím, že se dohodneme i bez soudu. Městu jsme už předložili vše, co máme. Dodavatel sítě své výpočty nezveřejní. Jeho know how by využili konkurenti, kteří zatím umí stavět jen malé voliéry," řekl.