Petr Wolf s manželkou Hanou před zahájením jednání Krajského soudu v Ostravě

Petr Wolf s manželkou Hanou před zahájením jednání Krajského soudu v Ostravě | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Uprchlý exposlanec Wolf chce milost, žádost podal jeho příbuzný

  • 34
Uprchlý odsouzený exposlanec Petr Wolf chce milost. Žádost dostalo ministerstvo spravedlnosti, ostravský krajský soud mu poslal vyžádané podklady. Wolf byl odsouzen k šestiletému trestu za podvod s dotacemi, ale už dva roky se vyhýbá nástupu do vězení.

Žádost podle Deníku, který přinesl informaci jako první, podal Wolfův rodinný příslušník.

„Odůvodněna je tím, že na odsouzeném bylo spácháno bezpráví a že Ústavní soud, který mohl svým rozhodnutím vše napravit, tak neučinil,“ řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Podle ní je žádost nyní vyhodnocována. Poté bude předán návrh ministryni spravedlnosti k rozhodnutí. Může ji zamítnout, nebo ji předložit prezidentovi.

„Obecně platí, že ministryně spravedlnosti nemá pravomoc udělit milost, může ji udělit pouze prezident republiky,“ řekla Hrochová.

Petr Wolf před zahájením soudu. (27. ledna 2012)

Ministerstvo se obrátilo na Krajský soud v Ostravě s žádostí o všechny potřebné podklady. „Žádosti jsme v těchto dnech vyhověli. Odeslali jsme podklady ke všem rozhodnutím, která se týkala případu Petra Wolfa,“ řekl soudce soudce Miroslav Mucha, který má případ na starost.

I kdyby však resort žádost podpořil, musel by mít někdejší sociální demokrat Wolf zastání u někdejšího sociálního demokrata Miloše Zemana, toho času prezidenta republiky. Ten se totiž k udělování milostí staví odmítavě, na rozdíl od svých předchůdců. Byl to právě on, který tuto agendu přesměroval na ministerstvo.

To nyní posuzuje žádosti o milost a navrhuje prezidentovi, komu má milost udělit. Také může žádosti samo zamítat. Samotné udělení ale i nadále zůstává v rukou prezidenta. Resort nesmí odmítnout žádosti osob trpících závažnou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život.

Rozhodnutí Zemana o změně zavedené praxe kritizoval jeho předchůdce Klaus. Podle něj jsou milosti výsadou hlavy státu a nelze je delegovat na úředníky (více o tom čtěte zde).

Projekty Wolf zkopíroval a nechal si je zaplatit

Ostravský soud uznal Wolfa v roce 2012 vinným z toho, že podvedl ministerstvo životního prostředí, od něhož dostal dotace na základě nepřesných, zkreslených a lživých informací. Na dva projekty spolu s manželkou v letech 2005 až 2007 čerpal jedenáct milionů korun. Část peněz použil na hrazení vlastních nákladů. Projekty navíc byly zkopírovány z internetu.

Případ Wolf: jak šel čas

  • 2005: Ministerstvo životního prostředí poskytlo Wolfově firmě UT 2002 jedenáct milionů korun na dva výzkumné projekty.
  • listopad 2009: Protikorupční policie Wolfa obvinila ze zneužití státní dotace.
  • 27. ledna 2012: Krajský soud v Ostravě Wolfovi vyhlásil rozsudek pět let vězení a pokutu milion korun.
  • 16. října 2012: Po odvolání Wolfa i žalobce rozhoduje Vrchní soud v Olomouci o zvýšení trestu na šest let vězení a pět milionů korun. "Pan Wolf byl v době trestné činnosti poslancem. A ti by měli být morálním vzorem," vysvětlil soudce Petr Angyalossy.
  • prosinec 2012: Wolf má nastoupit do vězení, jenže dvě soudní obsílky s výzvou k nástupu nepřebírá, jednou to vysvětlí nepřítomností v bydlišti.
  • 7. ledna 2013: Wolf žádá o odložení nástupu do vězení, což soudce zamítl.
  • 25. ledna 2013: Po předchozí soudní výzvě k dodání Wolfa do výkonu trestu policie vyhlašuje celostátní pátrání.
  • 12. února 2013: Policie vydala mezinárodní zatykač
  • září 2013: Nejvyšší soud zamítl Wolfovo dovolání, jeho právník poté podal stížnost k Ústavnímu soudu.

Bývalému poslanci za to soud uložil pět let vězení a pokutu milion korun. Vrchní soud v Olomouci trest Wolfovi zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů korun. Odsouzena byla i Wolfova manželka k podmíněnému tříletému trestu a pokutě milion korun. Na svých internetových stránkách Wolf uvedl, že rozhodnutí soudu považuje za nesprávné a nespravedlivé.

Pokuty Wolf se ženou uhradili

V lednu 2013 neúspěšně požádal o odložení výkonu trestu. Do vězení nenastoupil a policie 25. ledna 2013 vyhlásila po odsouzeném pátrání. V únoru byl vydán evropský zatykač a v dubnu pak i mezinárodní.

Do vězení Wolf odmítá nastoupit, peněžitý trest ale s manželkou uhradili ve splátkách. Peníze přicházely na účet soudu i v době, kdy už byl na útěku. Platila je uprchlíkova manželka.

Svým útěkem do zahraničí si ale odsouzený bývalý poslanec nepomůže. Na jeho nástup do výkonu trestu se sice vztahuje desetiletá promlčecí lhůta, pro Wolfa ale pravděpodobně neplatí.

„Promlčení by přicházelo do úvahy, pokud by se nástupu do vězení vyhýbal v Česku. Pobyt v cizině se do této lhůty nezapočítává. Pokud je opravdu v zahraničí, po návratu do Česka bude muset vykonat celý trest,“ řekl právník Tomáš Miketa. Útěkem do zahraničí si naopak může ještě pohoršit. Za maření výkonu úředního rozhodnutí mu totiž hrozí další dvouletý trest.

,