Většina z deseti domů v Přednádraží je zcela zdevastovaná. (29. dubna 2013)

Většina z deseti domů v Přednádraží je zcela zdevastovaná. (29. dubna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Úřad nařídil zbourat dalších pět domů v Přednádraží. Majitel vyčkává

  • 27
Jsou zpustlé, nebezpečné, samy od sebe se mohou zřítit. Co nejdřív musí dolů. Tak zdůvodnil stavební úřad v Moravské Ostravě a Přívozu své pondělní rozhodnutí o demolici domů v ulici Přednádraží. Dolů podle něj musí dalších pět dnes prázdných staveb. Majitel domů zvažuje, jak se k nařízení postaví.

Nařízení o demolici domů vydal stavební úřad v pondělí 20. května. Stavby musí podle mluvčí centrálního ostravského obvodu Jany Pondělíčkové majitel nechat zbourat během 45 dnů.

S čím v úterý přišli romští aktivisté

Romští aktivisté při svém úterním setkání oznámili vznik nové Platformy pro sociální bydlení. Tato platforma má sdružovat neziskové organizace, veřejnost a úřady. Jejím cílem je vydobýt Romům a dalším sociálně slabým možnost bydlet lépe.

Lidem, kteří zůstávají v Přednádraží, i obyvatelům ubytoven hrozí vystěhování. Jejich žádosti o přidělení městských bytů byly zamítnuty. Aktivisté proto vyhlásili také sbírku, která jim má pomoci.

"Mojí snahou je zahájit dialog. Řešit situaci s obvodem, městem i úřady," uvedl aktivista Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití. Řekl také, že se zvyšuje tlak na všechny obyvatele Přednádraží, a doplatil na to i sám vlastník tamních domů.

Sám vlastník Oldřich Roztočil ale zatím váhá, jak se k nařízení postaví.

"Je to nová informace. Jediné, co mě v tuto chvíli napadá je, že v nejbližších hodinách oslovím pana primátora, jestli by si město nechtělo uložit další finance a koupit domy na Přednádraží," podotkl Oldřich Roztočil a poukázal tak na pondělní rozhodnutí ostravských zastupitelů o koupi nemovitostí na Bazalech.

K tomu, zda domy nechá zbourat, se zatím jasně vyjadřovat nechtěl. "Musím si všechno nechat projít hlavou," uvedl.

Pokud majitel domy nenechá zbourat, hrozí mu vysoká pokuta

Stavební úřad vlastníkovi nařídil zbourat domy číslo 10, 12, 13, 15 a 17, které už jsou podle něj vyklizené. Už loni zároveň přikázal demolici dalšího ze zdejších deseti domů - toho s číslem popisným devatenáct.

Oldřich Roztočil však k bourání dosud nepřistoupil a úřad s ním kvůli tomu dle slov Jany Pondělíčkové vede správní řízení.

Jak mluvčí obvodu řekla, pokud nyní majitel ve stanovené lhůtě nepřistoupí ke zbourání zmíněných pěti domů, hrozí mu pokuta až půl milionu korun.

"Dle posudku, který byl vypracován, jsou domy v havarijním stavu a hrozí jejich samovolné zřícení a ohrožení okolí, kde by se mohli v té době pohybovat lidé," sdělila Jana Pondělíčková.

Přednádraží dnes

V domech jsou podle ní poškozeny nebo úplně vybourány téměř všechny stropní konstrukce, vybourány jsou i ocelové nosné prvky nad nadpražím oken a dveří, chybí kusy zdí, zábradlí na schodištích a například suterény jsou zaplněny sutí a odpadky.

V jednom z domů v Přednádraží, v tom s číslem popisným osm, přitom stále zůstávají poslední lidé, hlavně Romové. Dům, ve kterém bydlí, je nejzachovalejší v ulici, obyvatelé v něm spolu se zástupci sdružení Vzájemné soužití a majitelem provedli některé opravy. Oldřich Roztočil nedávno s obyvateli "osmičky" podepsal nové nájemní smlouvy, jen několik dní po sepsání se ale situace prudce otočila.

Roztočil zjistil, že stavebnímu úřadu nebude moci z finančních důvodů předložit požadované dokumenty o tom, že budovy jsou v katastru vedeny jako bytové domy, nikoli jako takzvaná "jiná stavba", a nařídil, ať lidé z domu číslo osm odejdou. Požádal dokonce policii, aby při vyklízení budovy asistovala.

Ta ale zatím vyčkává. A zůstávají i lidé. Chtějí náhradní byty, odmítají jít do ubytoven.

Podívejte se, jak lidé v Přednádraží žili v srpnu loňského roku

8. srpna 2012