Takto by měla nová atletická hala v Ostravě vypadat. Její stavba má přijít na

Takto by měla nová atletická hala v Ostravě vypadat. Její stavba má přijít na 350 milionů korun. | foto: Osa Projekt

Předjarní nadílka. Úřad rozdal stamilionové dotace z Evropské unie

  • 0
Připravte se, pozor... Povely pro atlety by už příští rok měly v Ostravě znít v nové hale. Investor očekávané stavby u ČEZ Arény získal příslib značné části z takřka devítisetmilionového balíku dotací na projekty v Moravskoslezském kraji. Rozdělování dotací dřív šetřila i policie. Případ odložila s tím, že chyby nenašla.

Na tu halu atleti z Ostravy i širokého okolí čekají už roky. A teď to vypadá, že se konečně začne budovat. Investor totiž nyní na stavbu s předpokládanou cenou 328 milionů získal příslib skoro 280 milionů dotace z EU.

"Vzhledem k tomu, že se příští rok bude v Ostravě konat mistrovství světa v ledním hokeji, tak bychom potřebovali, aby hala byla hotová už do konce dubna 2015. Vše se ale bude odvíjet od rychlosti výběrového řízení," řekl šéf společnosti Vítkovice Aréna Kamil Vrubl.

Hala se má stát nejmodernějším tréninkovým centrem v zemi. Hostit má všechny důležité atletické soutěže, které se teď konají na různých místech Moravy a Slezska.

Unie podpoří i koupi tramvají a trolejbusů

Nebyla to přitom jen stavba haly, které nyní Úřad Regionální rady Moravskoslezsko přislíbil dát dotaci. Příspěvkem z takřka devítisetmilionového balíku rada podpořila třeba i koupi deseti nových trolejbusů, deseti nových tramvají a opravu dalších dvanácti tramvají ostravského dopravního podniku.

Jeho šéf Roman Kadlučka podotkl: "Díky novým vozům budou už všechny naše trolejbusy nízkopodlažní. Tramvaje budou nízkopodlažní z třetiny." A nových sedm nízkopodlažních trolejbusů koupí s podporou peněz z EU i Dopravní podnik Opava. Nahradí jimi vozy, o které přišel při loňském požáru.

Úřad Regionální rady Moravskoslezsko, který v kraji dotace rozděluje, má na období let 2007 až 2015 k dispozici 20 miliard korun z EU.

Od roku 2007 do dneška rada schválila projekty za zhruba 19 miliard korun, z toho 12 miliard korun už proplatila.

Snad rozdáme ještě dvě miliardy, plánuje šéfka úřadu

"V tuto chvíli by to mohlo vypadat, že máme skoro všechny peníze rozděleny, ale například proto, že u řady projektů předpokládáme velké úspory ve výběrových řízeních, počítáme s rezervou a plánujeme, že bychom v kraji mohli rozdělit ještě další dvě miliardy korun," informovala ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová.

Jak připomněla, mezi aktuálně podpořenými projekty je kromě atletické haly nebo třeba vozů MHD například i několik silničních staveb nebo oprava budovy městského tenisového klubu v Karviné.

Rozdělování evropských dotací v kraji přitom v minulosti provázely i pochybnosti. V roce 2012 je vyjádřil Nejvyšší kontrolní úřad, který poukázal na to, že si část měst například neoprávněně fakturovala některé náklady. Kvůli tomu musely radnice - mezi nimi českotěšínská, opavská nebo třeba rychvaldská - vracet částky v řádu desítek až stovek tisíc korun.

A hrozilo, že budou vracet ještě víc. To v případě, že by policie na základě dvojice podaných trestních oznámení zjistila chyby při zadávání veřejných zakázek. Ty však neprokázala a případ odložila.

Místostarosta: Závěr policie je pro nás zadostiučiněním

"Jsem ráda, že policejní vyšetřování prokázalo, co jsme tvrdili celou dobu, tedy že zakázky byly v pořádku," uvedla Kateřina Dostálová.

A podobně se vyjádřil i Stanislaw Folwarczny, místostarosta Českého Těšína, jehož zástupci museli v roce 2012 vrátit dotaci ve výši 260 tisíc korun za neoprávněně vyfakturované práce při stavbě Sportovního areálu Frýdecká.

V souvislosti s trestními oznámeními, jež podal Nejvyšší kontrolní úřad a obyvatel Českého Těšína František Zwyrtek, jim hrozilo, že budou muset vracet ještě víc.

"Závěr, který učinila policie, je pro nás zadostiučiněním po tom, co jsme byli, stejně jako jiná města v regionu, nařčeni z nehospodárnosti," řekl místostarosta.

Zatímco zástupce Českého Těšína závěr vyšetřování potěšil, autora jednoho z trestních oznámení, Františka Zwyrtka, neuspokojil. "Policie případ odložila a zároveň mi poslala rozsáhlý elaborát, kde některé z odstavců začínají slovy Český Těšín porušil zákon… Možná se obrátím na ministryni spravedlnosti nebo ministra vnitra," sdělil Zwyrtek.

Podle těšínského starosty Víta Slováčka je na Františku Zwyrtkovi, co dál s oznámeními udělá. "My jen víme, že policie věc odložila, protože se žádný trestný čin nestal a vždy jsme se chovali jako řádní hospodáři. Při tak velkých projektech vždy mohou nastat drobné účetní i administrativní chyby," dodal Slováček.