V celém Moravskoslezském kraji se nezaměstnanost snížila o jednu desetinu procenta, ale například v Ostravě nebo Frýdku-Místku lidí bez práce přibylo. Ilustrační foto

V celém Moravskoslezském kraji se nezaměstnanost snížila o jednu desetinu procenta, ale například v Ostravě nebo Frýdku-Místku lidí bez práce přibylo. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Úřady práce v září očekávají nápor absolventů

  • 0
Nezaměstnanost klesá v Moravskoslezském kraji jen velmi pomalu. V srpnu se počet nezaměstnaných snížil ve srovnání s předešlým měsícem o jedinou desetinu procenta, což představuje pouze 217 lidí. Práci tak hledá 75 988 obyvatel. Na úřady práce navíc nyní zamíří absolventi škol, kteří nesehnali místo.

To, že je v kraji téměř 76 tisíc nezaměstnaných, jak tomu bylo ke konci srpna, už podle analytiků z úřadů práce velmi pravděpodobně neplatí. První zářijové dny jsou totiž tradičním termínem, kdy se na úřady práce hlásí absolventi, kteří si nestačili o prázdninách najít místo.

Potvrzuje to i mluvčí ostravského úřadu práce Martina Kubínová. "Jen za první tři dny v září se v Ostravě přišlo zaregistrovat 309 absolventů škol," popsala aktuální čísla mluvčí.

"V srpnu to bylo 795 lidí, toto číslo ale nezobrazuje počet absolventů úplně přesně, jsou mezi nimi zahrnuti mladiství, kteří z nejrůznějších důvodů ukončili školu dříve. Po očištění těchto vlivů vychází, že se v srpnu přihlásilo na úřadech práce v Moravskoslezském kraji 662 absolventů," dodala Kubínová.

Nejvíc nezaměstnaných přibylo v Ostravě

Celkově zmizelo nejvíce pracovních míst v průběhu srpna v Ostravě, práci zde hledalo o třiaosmdesát lidí více než v červenci. O pět nezaměstnaných více evidují na frýdecko-místeckém úřadu práce, v ostatních okresech počet nezaměstnaných klesl.

Naopak nejvíce se dařilo na Novojičínsku, kde se počet nezaměstnaných snížil o 152, což činí dvě třetiny úbytku nezaměstnaných v celém kraji. Celkově se pak na úřadech práce v srpnu zaregistrovalo 6 957 uchazečů o práci, což je o 575 méně než ve stejném měsíci loňského roku.

"Nejvíce nově evidovaných občanů dosud vykonávalo pomocné a nekvalifikované práce," přiblížila Kubínová pracovní zařazení lidí, kteří o práci přicházeli nejčastěji.

"Z profesí vyžadujících kvalifikaci byli nejpočetněji zastoupeni prodavači v obchodech, montážní dělníci montující mechanická zařízení, nástrojaři, kovodělníci, zámečníci, sekretářky, číšníci, servírky, úředníci ve skladech, kuchaři, řidiči nákladních automobilů a tahačů nebo zedníci," shrnula mluvčí úřadu práce nejvíce ohrožené profese.

Krize se ale netýká jen zaměstnanců, v srpnu se na úřadech práce v kraji zaevidovalo také 260 bývalých živnostníků.