Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úřednice třinecké městské policie čachrovala s penězi za stravenky

  • 8
Pořádnou tmu pod svícnem měli v posledních deseti letech strážníci v Třinci. Jedna ze zaměstnankyň tamní městské policie si našla výrazný přivýdělek při manipulacích se stravenkami. Přišlo se na ni náhodou při auditu. Chybějící peníze nikdo nehledal.

Hodně hladovou úřednici museli mít strážníci městské policie v Třinci. Ta jim totiž v průběhu posledních deseti let vinou čachrování se stravenkami zpronevěřila minimálně 915 tisíc korun. "Policisté přijali koncem srpna oznámení o možné zpronevěře finančních prostředků ve výši téměř milionu korun," řekla moravskoslezská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Na zpronevěru se přišlo při auditu, který zadalo město. "Ihned jsme proto informovali policisty, kteří zahájili řádné vyšetřování," řekla třinecká starostka Věra Palkovská.

Dřívější doklady už skončily ve skartovačce

Je docela možné, že třinečtí strážníci přišli o daleko více peněz, než v současnosti vědí. Částka 915 tisíc korun, na kterou byla vzniklá škoda vyčíslena, totiž vůbec nemusí být konečná. "Jde o škodu, která vznikla v posledních deseti letech, tedy od roku 2002. Je ale možné, že se obviněná žena podobným způsobem obohacovala už dříve. Bohužel doklady z tohoto období už byly skartovány," řekl policista obeznámený s vyšetřováním.

"V souvislosti se zpronevěrou jsme zadali také forenzní audit, který by měl upřesnit, jaká vlastně škoda vznikla. Jeho výsledky bychom měli znát v průběhu příštího týdne," přidala další podrobnosti o případu starostka.

"Kriminalisté již shromáždili dostatek informací k podezřelé osobě. Právní kvalifikace byla stanovena na zločin zpronevěry a zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci veřejného činitele," dodala další informace policejní mluvčí s tím, že v průběhu vyšetřování více detailů zveřejnit nelze.

Strážníci platili, žena si peníze nechávala

Finta, kterou se účetní třinecké městské policie dostávala snadno k penězům, spočívala ve využití systému, jakým se stravenky pro zaměstnance proplácejí. Polovinu nákladů nese na svých bedrech zaměstnavatel, druhou polovinu si doplácejí zaměstnanci. A právě tyto peníze, tedy příspěvky městských strážníků na stravenky, si měla obviněná žena nechávat. A městským účetním ty peníze po celou dobu nechyběly, nikdo je nehledal.

 Žena, na kterou podezření ze zpronevěry téměř milionu korun padlo, je u třinecké městské policie stále zaměstnána, do práce ale v současnosti nechodí. "První tři dny měla dovolenou, od té doby je na nemocenské," vysvětlila Palkovská.

 "Do vyšetření celého případu a případného prokázání viny prakticky ani nemůžeme nic jiného dělat, nemůžeme ji propustit, protože pokud by se vinu nepodařilo prokázat, šlo by o nezákonný krok," doplnila informace starostka s tím, že město si podle všeho počká až na konečný verdikt soudu.

Obdobný případ řešil v roce 2005 novojičínský soud. Hospodářka jedné ze základních škol ve městě vedla přes deset let dvojí účetní knihy a přisvojila si dva a půl milionu korun. Tehdy dostala tříletý trest.