Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Úředníci ovlivnili zakázku, radnice teď po nich chce peníze na pokutu

  • 2
Kvůli nečistému výběrovému řízení už radnice Ostravy-Jihu dostala pokutu 300 tisíc. Teď ji vymáhá po dvou úřednících. Oba figurují ve více kauzách. Exšéfka právního odboru dokonce míří za ovlivněnou zakázku na tři roky do vězení.

Zástupci radnice před nedávnem podali žalobu, jejímž prostřednictvím vymáhají po nynějším šéfovi odboru dopravy Radimu Dostálovi a bývalé šéfce právního odboru Haně Kalusové třísettisícovou pokutu.

Tu obvod zaplatil Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli spornému výběrovému řízení na dodavatele zimní údržby cest v letech 2010 až 2014.

Oba žalovaní figurují i v dalších kauzách týkajících se veřejných zakázek. Radim Dostál teď spolu s dalšími dvěma muži čelí obžalobě kvůli údajně zmanipulovanému výběru dodavatele opravy chodníku v ulici Sámova, a Hana Kalusová už dokonce za zmanipulovanou zakázku na opravu domu v památkově cenné Jubilejní kolonii byla odsouzena.

Původně ji ostravský okresní soud poslal do vězení na čtyři roky, krajský soud pak trest o rok snížil.

Podle informací MF DNES ale Hana Kalusová zatím do vězení nenastoupila. Loni 25. října požádala o odklad nástupu do výkonu trestu. A okresní soud před pár dny rozhodl, že žádosti nevyhovuje.

ÚOHS zdůvodnil udělenou pokutu třeba tím, že obvod do podmínek pro výběr uchazečů v rozporu se zákonem zařadil požadavek na předložení evropského certifikátu zaručujícího sociální odpovědnost firmy, čímž mohl značně ovlivnit okruh účastníků soutěže o zakázku za třináct a půl milionu korun.

A chybou podle ÚOHS taky bylo, že zatímco jednoho z uchazečů obvod vyzval k doplnění předložených informací, jiného, jenž byl ve stejné situaci, k témuž nevyzval, a rovnou ho vyloučil.

Nabídka vyloučené firmy Arbor Moravia byla přitom podle závěrů ÚOHS pro ostravský obvod nejvýhodnější.

K vymáhání muselo radnici vyzvat sdružení

Krok A - zaplacení pokuty - sice obvod udělal už v prosinci 2011, ke kroku B se ale donedávna neměl. Pokutu totiž nevymáhal po vinících.

Loni v srpnu ho k tomu vyzvali členové sdružení Oživení - a až na začátku prosince zástupci obvodu ukázali na viníky - Hanu Kalusovou a Radima Dostála.

"Pan Dostál výběrové řízení připravoval po odborné stránce, paní Kalusová dohlížela na právní čistotu," zdůvodnil starosta Jihu Karel Sibinský (ČSSD).

Jak taky připomněl, na přípravu soutěže dohlížel i místostarosta Radim Miklas (ODS). Ten ale nepocítil žádný větší postih vyjma toho, že pro nové - tedy současné funkční období - přišel o oblast dopravy.

Vyjádření Radima Miklase k tématu se redakci získat nepodařilo.

Petra Bielinová ze sdružení Oživení přivítala, že obvod začal pokutu po vinících vymáhat.  "Otázka ale je, proč za to mohou jenom zaměstnanci. Obecně o zakázkách vždy rozhoduje celá rada, část zodpovědnosti by mohla být i na ní," zamyslela se Bielinová.

Manipulace se zakázkami zřejmě hrozí dál

Otázkou taky je, jestli radnice může udělat taková opatření, aby se pro příště hrozba manipulace se zakázkami zmírnila. Podle Karla Sibinského to jde jen těžko.

"Mám právní odbor kvůli tomu, aby mi garantoval, že je všechno v pořádku. Ale jestliže se ukáže, že jeho šéf je do nekalých praktik zapojený taky, tak jsem proti tomu svým způsobem bezbranný," řekl Sibinský, který kvůli zmíněnému tendru podal trestní oznámení.

Radim Dostál se nechtěl ke vznesené obžalobě, jejímž prostřednictvím po něm chce obvod vymoci pokutu, vyjádřit. A odmítl to i v případě další kauzy, v níž je obžalován z pletichy ve veřejné soutěži a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Spolu se svým podřízeným Bohuslavem Zdráhalou čelí obvinění z toho, že v roce 2009 vzali úplatek a upřednostnili jednu z firem v zakázace na opravu chodníku v ulici Sámova.

U okresního soudu spolu s nimi stojí i zástupce údajně upřednostněné firmy. Ten čelí obžalobě z podplácení. Další hlavní líčení proběhne 10. února.