Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Výsledky testů školáků na drogy zbytečně straší veřejnost, tvrdí úředníci

  • 24
Plošné testování na drogy v Orlové a Bohumíně přineslo nepřesné výsledky a zbytečně vystrašilo veřejnost. Při testech se používaly nesprávné metody. To tvrdí Renata Hladná z odboru protidrogové politiky, který patří k Úřadu vlády. Ředitel Městské policie v Orlová ale kritiku odmítá.

Odbor zpochybnil výsledky, podle kterých školáci v Orlové a v Bohumíně na Karvinsku experimentují s drogami. V Orlové výsledky ukázaly, že přibližně čtvrtina žáků devátých tříd základních škol ve městě má zkušenost s drogami a před marihuanou upřednostňují pervitin. Testy v Bohumíně odhalily, že děti údajně experimentují s marihuanou, extází a pervitinem (o výsledcích testů v Orlové a Bohumíně jsme psali zde a zde).

Protidrogový odbor se domnívá, že chyby vznikly při testování odpadních vod, což je doplňková metoda pro sledování míry užívání drog v populaci. Pokud se neprovádí správně, tak přináší zavádějící výsledky. Ty pak, jak tvrdí odborníci, byly doplněny dalšími testy a průzkumy, jejichž metodika není vždy jasná a které dohromady přinášejí rozporuplné výsledky.

„Výsledný obraz situace je nejasný, nesourodý a zveřejněné výstupy zavádějící, neboť vzbuzují pocit vysokého užívání drog mezi školáky a záměrně vyvolávají strach mezi veřejností. Uměle je tak zvyšován tlak na plošné testování,“ uvedla Hladná.

Úředníci kritizují i zástupce škol za to, že se přiklonili k rozboru odpadních vod a následnému testování samotných žáků místo toho, aby se věnovali systematické protidrogové prevenci.

„Kritika se dala čekat, testy odhalily nedostatky“

Podle Galii se obdobná kritika dala očekávat. „Bylo by asi divné, kdyby to nekritizovali, protože to ukazuje na to, že asi nedělají dobře svojí práci. Mám za to, že měli možná někteří pocit, že tak to je správně nastaveno, a že prevence funguje,“ uvedl ředitel Městské policie v Orlové Roman Galia.

Podle něj odběry odpadních vod i jejich zkoumání provedli odborníci. „My jsme již i několikrát zkoumali, zda tam může být nějaké zkreslení, zda neberou třeba tabletky, to by ale museli všichni školáci, kteří byli testováni brát tabletky a ono to takhle nefunguje,“ podotkl Galia.

Dodal, že i kdyby tomu tak bylo a výsledky z odpadních vod byly chybné, byla na školách provedena dotazníková šetření, kde se sami školáci k užívání drog přiznali. „Nevím, kde jsme mohli zkreslit dotazníková šetření,“ vysvětlil Galia. Ve školách v Orlové byly provedeny i anonymní testy ze slin školáků, a to se souhlasem rodičů. „Co nám ukázaly odpadní vody, to nám ukázal i ten test slinný,“ dodal šéf orlovských strážníků.

,