Zápis do prvních tříd v Ostravě-Petřkovicích (15. ledna 2016)

Zápis do prvních tříd v Ostravě-Petřkovicích (15. ledna 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Úroveň dětí u zápisů rok od roku klesá. Rodiče na ně nemají čas

  • 12
V Moravskoslezském kraji přibývá takzvaných přípravných tříd, které mají dětem pomoci dohnat „skluz“. Jejich dovednosti a znalosti totiž u zápisu do prvních tříd rok od roku klesají. Důvodem je často „jen“ nedostatek času rodičů. Zlepšit úroveň nastupujících prvňáků by měla nově i povinná předškolní docházka.

Umět zavázat si tkaničky, umýt si ruce po použití WC nebo vydržet soustředit se na jednu věc. I v tom předškolákům pomáhají takzvané přípravné třídy. V regionu jejich počet přibývá. Od letošního školního roku jsou navíc určeny pro všechny děti.

„Na základě novely školského zákona mohou chodit do přípravné třídy nejen děti ze sociálně znevýhodněného prostředí jako doposud. Tyto třídy by měly hlavně vyrovnat rozdíly u dětí s odkladem. Osnovy se řídí Rámcovým vzdělávacím programem,“ popsala ministryně školství Kateřina Valachová.

Zápisy do prvních tříd.

Letos poprvé takovou třídu otevřela například jedna z největších ostravských základních škol Bohumíra Dvorského.

„Většina rodičů, jejichž děti dostaly takzvaný odklad, měla o přípravku velký zájem. Jedná se o kolektiv patnácti dětí, takže učitelka má čas se jim věnovat. Děti nejčastěji trpí logopedickými vadami, ale i poruchou soustředění. Zvykají si na řád, naučí se lépe věnovat jedné věci, vnímat okolí a komunikovat s ostatními,“ uvedla zástupkyně ředitele pro první stupeň Jana Krejčí s tím, že úroveň dětí u zápisu se každoročně zhoršuje. „Největší problémy mají s jemnou motorikou a se soustředěním. Nechci nikomu křivdit, ale je to často tím, že rodiče nemají čas si s dětmi povídat, učit se s nimi, věnovat se jim. V přípravce se vše snažíme rozvíjet.“

Přípravné třídy pomáhají. Některé děti propadnou jen jednou

Nejvíce přípravných tříd v kraji je v Ostravě a Karviné. „Sídlíme ve čtvrti, kde žijí hlavně sociálně slabší. Třídy jsme zřídili z nutnosti, protože úroveň těchto dětí byla zoufalá. Co si budeme povídat, nepřevychováme je, ale zlepšení je znatelné. Možná to bude znít krutě, ale v následujících letech tyto děti propadnou třeba jen jednou, což je posun. V přípravném roce aspoň trochu navyknou režimu,“ popsal ředitel karvinské základní školy Družby Jan Pavelka s tím, že letos otevřeli celkem tři takové třídy. „Zájem je velký. Do přípravek chodí celkem 57 dětí. Místní si už navykli. S předškolní výukou měli třeba dobré zkušenosti starší sourozenci nynějších žáků, tak v tom rodina pokračuje.“

Nejen dětem v sociálně slabších rodinách by nově od příštího roku měla podle další novely školského zákona pomoci povinná předškolní docházka v mateřských školách. „Povinný rok bude v předškolních zařízeních bezplatný a bude možné jej plnit podle možností dětí, tedy buď v mateřské škole, nebo za určitých podmínek individuálně,“ upřesnila ministryně.

Přibývá rodičů, kteří své děti přeceňují

Přípravné třídy a povinné mateřinky podporují i odborníci. Podle nich ale v poslední době naopak přibývá rodičů, kteří své děti přeceňují a žádají o jejich dřívější zápis do škol.

„Rodiče občas mylně podléhají pocitu, že mají doma geniální dítě, a chtějí, aby začalo školu navštěvovat i s ročním předstihem. To nepovolujeme rádi, jen když je dítě opravdu vyspělé. Většinou je to zbytečná a předčasná zátěž, což si ambiciózní rodiče neuvědomují,“ popsala trend posledních let ředitelka pedagogicko-psychologické poradny v Ostravě Alena Kostelná. Podle ní se ale nejčastěji školní psychologové zabývají klasickými odklady: „Největším problémem je řeč.“

Méně odkladů oproti minulým letům letos eviduje Karviná, přibylo jich naopak v Opavě, Novém Jičíně nebo Ostravě. „Vloni mělo odklad 353 dětí, letos se jedná o 365, a to ještě neskončil termín pro podání žádostí,“ uzavřela mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.