Lékař Přemysl Falt.

Lékař Přemysl Falt. | foto: Archiv Vítkovické nemocnice v Ostravě

Úspěch lékaře z Ostravy zná celý svět. Vyzdvihl ho prestižní časopis

  • 8
Ostravský lékař Přemysl Falt je šikovný ve své profesi. Navíc mladý, pohledný, proto za ním „pálily“ sestřičky, než se s jednou oženil. Dnes znají jeho jméno kolegové z oboru po celém světě. Dokázal to, co žádný jiný Čech.

Pro laiky to může znít jako banalita. Odborníci na endoskopii ale tvrdí, že je to významný úspěch Přemysla Falta i celého týmu Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice v Ostravě.

Třiačtyřicetiletý gastroenterolog dokázal svýma šikovnýma rukama zachránit těžce nemocného pacienta před rizikovou operací. Informace o unikátním zákroku se nedávno ocitla na titulní stránce prestižního časopisu GastrointestinalEndoscopy.

Titulní strana prestižního časopisu popisuje raritní zákon ostravského lékaře.

„Časopis vydávaný americkou endoskopickou společností vychází už 82 let, obsahuje důležité novinky v oboru, proto ho odebírají odborná pracoviště v celém světě. Češi a Slováci v něm publikují výjimečně. Na titulní stranu se za celou historii časopisu ještě nikdo z nás nedostal, až teď kolega Falt. V našich kruzích se tak stal hvězdou, protože platí, že jste to, co publikujete,“ vysvětluje význam počinu Faltův kolega a nadřízený, primář vítkovického Centra péče o zažívací trakt Ondřej Urban.

V Česku se Přemysl Falt stal známější už před čtyřmi lety i mimo odborné kruhy. To když souhlasil, že se nechá s dalšími čtyřmi vybranými lékaři zvěčnit uměleckým fotografem Janem Saudkem pro Magazín MF DNES. Redakce tehdy vybrala pětici lékařů různého věku z celé země, kteří měli podle hodnocení svého okolí velké charizma i sex-appeal. Hodnotit pak mohli i čtenáři.

Falt si umělecké focení užil. Ale když se ho pak redaktor časopisu skupiny Agel ptal, zda by si dovedl představit výměnu kariéry lékaře za modeling a zda by ho to bavilo, jeho odpověď byla velmi rychlá a stručná: „Nedovedl a nebavilo.“

Prozradil i to, že magazín si schová, ale dodal přání: „Budu-li někdy známý, tak doufám, že to bude díky práci v medicíně.“ A přesně to se mu povedlo, když šetrně vyřešil zašmodrchaný problém 52letého muže s obstrukční žloutenkou. Hrozila mu náročná operace, když se mu ve střevech zauzlovaly dvě sondy. Přestaly sloužit, ale běžným způsobem už se vytáhnout nedaly.

Uzel musel pryč

„Sondou zavedenou přes nos dostával muž výživu, sonda zavedená přes kůži odváděla žluč z jater. Smotaly se do dvojitého uzlu, který musel pryč. Vytáhnout nešly a operace by byla riziková. Zkusil jsem endoskopem rozmotat uzly ve dvanáctníku a uspěl jsem,“ líčí Falt.

Ondřej Urban netají, že jejich tým v minulosti na kongresech či v odborných časopisech publikoval zákroky s větším vědeckým významem.

„Tenhle byl ale raritní, asi první na světě, proto redakci časopisu zaujal tak, že se dostal i s fotografiemi na titulku. Je to nejlepší propagace našeho centra i Ostravy, protože řadu zahraničních lékařů bude zajímat alespoň to, kde město vlastně leží,“ usmívá se Urban.

Komplikovaného pacienta poslala do Ostravy nemocnice z jihu Moravy. Vítkovické Centrum péče o zažívací trakt totiž patří k nejlepším pracovištím. Jeho tým dělá osm tisíc endoskopických zákroků ročně, což je zřejmě nejvíc v zemi. Má za sebou unikátní zákroky a ve světě přednášel třeba o vylepšení techniky koloskopie.

„Střevo se při vyšetření nafukovalo vzduchem, což bylo nepříjemné. Lepší bylo použití vody o teplotě 37 stupňů Celsia s oxidem uhličitým, ale problém byl s udržením teploty. Ověřili jsme, že srovnatelné výsledky jsou i s vodou pokojové teploty, což přispělo k rozšíření této šetrnější techniky,“ líčí Přemysl Falt.