Jak říká nový ředitel Služeb města Orlová Jaroslav Vaněk, jeho plat bude nižší než plat někdejšího místopředsedy představenstva a formálního šéfa firmy Alfréda Roika. (Ilustrační snímek)

Jak říká nový ředitel Služeb města Orlová Jaroslav Vaněk, jeho plat bude nižší než plat někdejšího místopředsedy představenstva a formálního šéfa firmy Alfréda Roika. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Už žádné zlaté mzdy. Do čela orlovské městské akciovky přišel nový šéf

  • 0
Mnohamilionové ztráty čítalo hospodaření orlovské městské firmy SMO, když ji opustili členové dřívějšího vedení. Ukázal to provedený audit. Teď je tu nový šéf, který bude oproti předchůdci ve firmě působit na základě standardního zaměstnaneckého poměru.

Je to muž, který už v předchozích čtyřech letech mohl z odstupu sledovat hospodaření v akciovce SMO (Služby města Orlová).

Audit hospodaření firmy SMO

Výsledky ukázaly, že od 1. ledna 2009 do 31. března 2013 vedení firmy mnohdy nehospodařilo transparentně a efektivně a místy i zjevně poškozovalo firmu. Celková výše zjištěných škod a "neefektivit" v hospodaření SMO činí až 34,5 milionu korun.

Byl totiž šéfem odboru správy majetku města, které je jediným akcionářem firmy a hlavním obchodním partnerem.

"Za mého působení na radnici jsme mimo jiné revidovali a aktualizovali dlouhodobé smlouvy mezi městem a firmou SMO. Díky tomu Orlová ušetřila ročně řádově miliony," říká Jaroslav Vaněk a podotkne: "Každý pochopí, že tehdejší vedení firmy mne asi nemělo zrovna v oblibě."

Nedávno Jaroslav Vaněk vyhrál konkurz na nového šéfa akciovky, která se v Orlové stará o většinu služeb – od dodávek tepla po odvoz odpadků – a která se zároveň před několika týdny definitivně ukázala jako problémová.

Jak zjistil audit, od 1. ledna 2009 do 31. března 2013 hospodaření firmy utrpělo škody a "neefektivity" ve výši až 34,5 milionu korun. Auditoři ukázali na nadstandardně vysoké a neoprávněně vyplácené odměny bývalého místopředsedy představenstva a formálního šéfa Alfréda Roika, na nevýhodné prodeje nemovitostí, ale třeba i na chybějící kontrolní systém.

"Chci zlepšit systém vnitřní kontroly," říká Vaněk

Teď je na představenstvu firmy, aby vymohlo škody po předchůdcích, kteří je však považují za nesmyslné a zkreslené, a na novém šéfovi, aby nastolil transparentnější pořádky.

Jak přitom Jaroslav Vaněk podotýká, ve firmě se zatím rozkoukává. "V brzké době se chystám předložit představenstvu ke schválení nové organizační schéma, které by lépe odpovídalo potřebám efektivního fungování společnosti této velikosti a rozsahu," nastiňuje plány Vaněk a dodává, že chce zlepšit systém vnitřní kontroly a také chce, aby členové orgánů firmy a akcionář měli proti dřívějšku víc informací třeba o hospodaření SMO.

"Čistky" v podobě výměny nejbližších podřízených Vaněk nechystá. A co bude se "zlatým" platem převyšujícím měsíčně i dvě stě tisíc, jejž hlavně ve formě odměn bral Alfréd Roik, který však proti Vaňkovi – zaměstnanci – ve firmě působil na základě obchodněprávního vztahu?

"Byla mi jako zaměstnanci stanovena základní výše mzdy, která je nižší než základní odměna bývalého místopředsedy představenstva. A další nenárokové složky mé mzdy se řídí stejnými pravidly jako u jiných zaměstnanců firmy," míní Vaněk.

Jak přitom potvrzuje předseda představenstva firmy SMO a městský radní Waldemar Danělyšin, vymožení milionů, o které dle auditorů městská firma přišla za dřívějšího vedení, bude složité. "Žádáme po panu Roikovi mimo jiné vrácení odměn, které si nechal v minulosti bez vědomí akcionáře vyplatit. Jeho advokáti už věc postoupili soudu," vysvětluje Danělyšin.

Alfréd Roik, stejně jako bývalý šéf představenstva Jaromír Sýkora, odmítají, že by hospodaření firmy dosáhlo ztrát v takové hodnotě, jako zjistil audit.