Na vlastní kůži: Opilé brýle udělají ze dvou kuželů čtyři

  • 10
„Teď projeďte mezi dvěma kužely před vámi,“ dává mi ze sedadla spolujezdce pokyn policista. Jednoduchou trasu jsem si před chvílí bez problémů projel „za střízliva“, teď je to najednou nepřekonatelný problém.

Na hlavě mám totiž „opilé brýle“, které simulují hodnotu jedna a půl promile alkoholu v krvi. „Právě takovou hodnotu má nejvíce řidičů, kteří bourají v opilosti,“ vysvětluje krajská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Teď si v Centru bezpečné jízdy v Ostravě můžeme vyzkoušet, jak se za volantem asi cítili.

S brýlemi se mi vidění rozostřuje, kuželů záhadně přibývá a já najednou nevím, který z nich je skutečný a který „alkoholem“ vyvolaný. Jistota je pryč.

Noha jde z plynu, bojím se na to pořádně šlápnout. To však jen kvůli tomu, že ve skutečnosti žilami nekoluje alkohol, který by odbourával zábrany.

Na další pokyn policisty mám mezi kužely udělat klasickou osmičku. Za střízliva sotva půlminutový úkon mi najednou trvá možná pětinásobek času. „Sundejte si brýle a podívejte se, kde jste,“ nabádá mě uniformovaný muž.

Stojím totiž v sousední dráze. Tam jsem vůbec dojet nechtěl a hlavně ani neměl. Nepříjemné, pomyslím si. Stát tam chodec, já jet rychleji a být v tomhle stavu, nepochybuju o tom, že by skončil na kapotě. Stejnou dráhu pak projíždím i s druhými brýlemi. Ty tentokrát simulují účinky marihuany. Místo rozmlženého vidění mám před sebou najednou jakousi mozaiku, přes kterou prakticky nevidím.

Projet trasu je stejně nepřekonatelný problém jako s alkoholovými brýlemi. Tento souboj nemá vítěze. Dobře se cítím jen ve chvíli, kdy jdou brýle z očí dolů.

Policisté postrašili. Nehod je stále mnoho

Takové pocity chtěli policisté během projektu nazvaného „Řídím bez opice“ vyvolat v desítkách lidí, kteří si přišli jízdu se speciálními brýlemi vyzkoušet.

„Jak jste si mohli sami zkusit, řídit v takovém stavu se prakticky nedá. Přesto na silnicích denně na řidiče pod vlivem alkoholu nebo návykových látek narážíme,“ podotkl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Policejní ředitel Moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

„Účelem akce je uvědomění si možných rizik a následků v souvislosti s jízdou pod vlivem alkoholu či drog. Absolventi pak mohou tuto zkušenost šířit dál ve svém okolí a sami aktivně iniciovat bezpečnou jízdu bez ovlivnění alkoholu či drog,“ doplnila mluvčí Holčáková.

Za prvních devět měsíců letošního roku došlo v kraji k téměř šesti a půl tisícům nehodám, z toho 384 nehod zavinili řidiči ovlivněni alkoholem či jinou návykovou látkou.

Opilí řidiči nejčastěji naráželi do pevných překážek. Následovaly srážky s jedoucími vozidly a nárazy do zaparkovaných aut.

Nejvíce nehod zavinili řidiči ovlivněni alkoholem v hodnotách 1,5 promile a více. Druhou nejčastější skupinou byli ti, kteří měli 1 až 1,5 promile alkoholu.