Marian Kuś údajně stojí za kupčením s volebními hlasy v Českém Těšíně.

Marian Kuś údajně stojí za kupčením s volebními hlasy v Českém Těšíně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Na Karvinsku se údajně kupčí s hlasy, na Bruntálsku zase s voliči

  • 15
Velké problémy provázejí komunální volby v Českém Těšíně na Karvinsku a v Karlově Studánce na Bruntálsku. Zatímco v Těšíně se objevuje vážné podezření na kupčení s hlasy, v lázeňské obci v podhůří Jeseníků starostka vyškrtla voliče, kteří se podle ní do obce účelově přihlásili.

„Jdeš volit? Nabídnu ti dvě stovky za hlas.“ Takovou výzvu objevil před pár týdny na Facebooku jeden z obyvatel Českého Těšína.

Podle Janusze Konieczneho z Nadačního fondu proti korupci je takřka jisté, že aktuální komunální volby doprovázejí například v Českém Těšíně i nekalé praktiky. Byť méně okatě než v minulosti.

„Mám několik svědků, se kterými jsem mluvil a kteří prokázali, že jim bylo nabízeno pět set korun za hlas,“ uvedl Janusz Konieczny.

Marian Kuś: Někdo si připravuje legendu

V čím prospěch se hlasy skupují? Podle Konieczného podobně jako před čtyřmi lety, kdy se volby ve městě z nařízení soudu opakovaly, ve prospěch uskupení SOS pro Český Těšín vedeného současným těšínským zastupitelem Marianem Kuśem.

Ten to popírá. „Tady nikdo nic nekupuje. Někdo si podle mě takzvaně připravuje legendu a sehnat čtyři pět falešných svědků, kteří budou něco říkat, není problém,“ uvedl Kuś.

Kvůli podezření pro maření přípravy a průběhu voleb policie prověřuje několik lidí z Českého Těšína. „Přijali jsme oznámení o možném protiprávním jednání, to skutečně prověřujeme. Vzhledem ke stavu vyšetřování detaily v tuto chvíli zveřejnit nemůžeme,“ sdělila policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Prokázat kupčení je velmi složité

Podle mluvčí Českého Těšína Doroty Havlíkové jsou během voleb strážníci ve volebních místnostech a okolí přítomní ve větším počtu než jindy. Důvodem je snaha zabránit případnému maření voleb.

„Hlídky byly proškoleny, jak mají postupovat v případě podezření, že by chtěl někdo kupovat hlasy,“ sdělila Havlíková s tím, že proškoleni pro případ, že nebudou podezření ze skupování hlasů, byli i členové volebních komisí.

Při monitorování voleb s Nadačním fondem proti korupci spolupracuje sdružení Oživení. A průběh voleb hlídá například i Transparency International nebo organizace Naši politici.

Kupčení s hlasy bylo sice relativně nedávno zařazeno mezi trestné činy, prokázat, že člověk hlasoval v rozporu „s nezávislostí své vůle“ je ale prakticky nemožné.

Zifčák považuje starostčin zásah za nepřípustný

A problém druhý: Karlova Studánka. Ta obec je vyhlášená mimo jiné pro svůj klid. Ne však během voleb.

Už poslední komunálky se v Karlově Studánce musely z rozhodnutí soudu opakovat kvůli účelovému přihlašování nových obyvatel. A napětí provází volby i teď. Starostka Radka Chudová vyškrtla 26 lidí ze seznamů, které v obci čítají 197 voličů.

Jde se o větší část z celkového počtu osob, jež si krátce před komunálkami v roce 2010 v obci nechaly zapsat trvalý pobyt na adrese Hotelu Džbán. Jeho nájemcem je Ludvík Zifčák, někdejší agent StB. Posledně kandidoval za sdružení Prosperita Karlovy Studánky a nyní kandiduje coby dvojka Hnutí sociálně slabých (HSS).

Bývalý agent StB a někdejší předseda KSČ Ludvík Zifčák.

Vyškrtnutí lidé podle starostky v obci nebydlí, ani tu nepracují (Zástupci HSS míní opak - pozn. red.). „Ty lidi tady opravdu nikdo nevídá,“ uvedla Chudová s tím, že vyškrtnutí daných osob ze seznamu voličů byla jediná možnost, jak zabránit možnému zmanipulování voleb. „Vycházela jsem z rozhodnutí Ústavního soudu, které je závazné,“ řekla starostka.

Mezi voliči, které vedení obce nepřipustilo k volbám, byli i tři kandidáti HSS.

Ludvík Zifčák starostčin postup odsoudil. Zástupci jeho sdružení se dle něj o vyškrtnutí voličů ze seznamů dozvěděli náhodně na začátku týdne a neměli čas na účinnou obranu. Podle Zifčáka naopak starostka účelově zasahuje do průběhu voleb. Vyškrtnutí voliči podali vůči postupu obce protest. Zástupci HSS se obrátili i na okresní státní zastupitelství. Naznačili, že se mohou i pokusit blokovat volby.

Posledně šlo v obci do voleb devět uskupení, nyní jen dvě. Kromě HSS je to Sdružení nezávislých kandidátů - Spokojení občané vedené starostkou.