Marian Kuś (uprostřed) před jednáním soudu o volbách v Českém Těšíně.

Marian Kuś (uprostřed) před jednáním soudu o volbách v Českém Těšíně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

V Českém Těšíně to před volbami vře. Opět se pomlouvá a hrozí soudem

  • 2
Hádky, pomluvy, vzájemné obviňování. Taková atmosféra zavládla v Českém Těšíně na Karvinsku před sobotními opakovanými volbami do městského zastupitelstva. Na volební dění dohlédnou policie i organizace bojující s korupcí. Údajně totiž hrozí opětovné kupčení s hlasy.

Právě kvůli masivnímu skupování hlasů krajský soud v listopadu rozhodl: výsledky říjnových voleb neplatí, hlasovat se bude znovu.

Soud řekl, že skupování hlasů se dělo ve prospěch sdružení SOS pro Český Těšín, které do voleb vede Marian Kuś - někdejší místostarosta Českého Těšína, jehož jméno figurovalo v několika kontroverzních kauzách.

Soudy řešily mimo jiné jeho padělané lustrační osvědčení, které předložil před krajskými volbami v roce 2004. Musel za to zaplatit stotisícovou pokutu.

Kdy a kde volit

K urnám se lidé v Českém Těšíně vypraví v sobotu 8. ledna.

Volební místnosti budou otevřeny od 7 do 22 hodin. Od říjnových voleb se nic nemění. Platí původní volební okrsky i složení volebních komisí.
Do voleb jde ve městě 12 stran či sdružení.

Důvod, proč se hlasování opakuje, je nelegální ovlivňování říjnových voleb ve prospěch sdružení SOS pro Český Těšín.

Před sobotním hlasováním je ve městě napětí. Těšínem koluje několik letáků spjatých s volbami. Jeden z nich propagující sdružení SOS pro Český Těšín mluví o údajné zadluženosti města i o tom, že radnice prý rozhazuje peníze na veřejné zakázky. Vedení města se zlobí. Na autora letáku podalo trestní oznámení pro trestný čin šíření poplašné zprávy a poškozování cizích práv.

"V tom letáku jsou lži," říká starosta města Vít Slováček. "Já si za tím šestnáctistránkovým letákem stojím," tvrdí Marian Kuś.

Tři sta korun za váš hlas, tři stovky za příbuzného, kterého přivedete k volbám, a dvě stě za každého dalšího voliče, jemuž doporučíte, ať nás volí. To sliboval před říjnovými volbami leták odkazující na Stranu pro otevřenou společnost. Její ústředí se od něj distancovalo.

Soud však nelegální kupčení s hlasy potvrdil. Teď se říká, že hrozí znovu. A odměna prý má být ještě vyšší než minule.

Radniční návrh neprošel

Radnice chce možnému kupčení předejít. Navrhla, ať si lidé nevyzvedávají volební lístky doma ve schránce, ale až ve volební místnosti. Nemohli by tak k volbám přijít s už vyplněným lístkem. Ministerstvo návrh ale nepovolilo. Zabránit nelegálním praktikám chce i trojice sdružení a stran, které platnost výsledků říjnovým voleb napadly u soudu.

Lidi pomocí letáků upozorňuje, ať volí svobodně, dle vlastního přesvědčení. A pokud nemohou jinak než vzít peníze, ať hlas zneplatní. "Nechceme navádět k neplatnému hlasování. Jen říkáme občanům, jak naložit s předem vyplněným lístkem," uvádí autoři letáků.

Monitorovat dění bude i Transparency International

Monitorovat dění během voleb budou ve městě i organizace Transparency International bojující proti korupci a policisté. Ti v sobotu ve městě výrazně posílí své stavy. Sdružení SOS pro Český Těšín jde do voleb i přesto, že nově jmenovaný zmocněnec před Vánoci celou kandidátku odvolal.

Marian Kuś je proti odvolání. Včera podal trestní oznámení na jeho iniciátorku, Pavlu Brady. Ta se brání, že postupovala dle pokynů vedení SOS. To však shodně s radnicí říká: "Kandidáty odvolat nelze, leda by odstoupili sami."