Vichřice shodila báň kostela na přilehlý hřbitov.

Vichřice shodila báň kostela na přilehlý hřbitov. | foto: Jaroslav OžanaMAFRA

Vichr sebral báň kostela i střechu seníku. Nyní mají v obci hadí farmu

  • 0
Krátká ale prudká vichřice Emma poničila před více než sedmi lety v Dětřichově nad Bystřicí na Bruntálsku kostel i další stavby. Svatostánek, který přišel o báň, opravili za pět milionů korun. V areálu zemědělského objektu, kde živel také škodil, podnikatel provozuje hadí farmu.

„Ke kalamitě jsme dle mého přistoupili jako obec odpovědně, většinu obecního majetku se podařilo obnovit. I lidé toho díky vyplaceným pojistkám spoustu renovovali, následky už nejsou prakticky viditelné,“ sdělil iDNES.cz tehdejší starosta a nynější zástupce starosty Jan Beneš.

Jediné, co podle něj chybí, jsou stromy, které před sedmi lety vichřice svalila k zemi. „Ty nelze tak snadno nahradit,“ podotkl.

Za pět milionů korun se během dvou let od řádění vichřice podařilo zrenovovat kostel svatého Jiří, kterému vítr utrhl celou báň.

„Ostravsko-opavské biskupství zaplatilo za rekonstrukci asi 5,1 milionu korun, devět desetin sumy šlo z dotace. Byly obnoveny mše, konají se jednou za měsíc, pravidelně na ně chodí kolem třiceti lidí. Za dalších 200 tisíc z pojistky se před rokem podařilo opravit interiér,“ vylíčil kostelník Karol Volf.

Římskokatolický kostel sv. Jiří

Předchůdce nynějšího zděného kostela v Dětřichově nad Bystřicí byl dřevěný z roku 1532. V letech 1771až 1773  ho nahradila klasicistní stavba současného chrámu. Stojí na vyvýšenině ve středu obce. Dětřichov nad Bystřicí leží na úpatí nejvyššího vrcholu pohoří Nízký Jeseník - hory Slunečné.

Obec uvnitř pořádá koncerty vážné hudby a nechybí ani další kulturní vyžití. Díky novým mřížím se daří předcházet vloupáním, která dřív byla častým problémem.

Kromě krav chovají i hady

Vichřice mimo jiné poškodila také střechu seníku v místním zemědělském areálu. Podnikatel jej díky pojistce opravil a nyní tam jiný vlastník kromě plemenných krav a býků chová od začátku roku 2014 i hady.

„Jsou to prudce jedovatí hadi - chřestýši a kobry. Chováme je kvůli odběru jedu pro farmakologické účely, pro výzkum léků. V Česku jsme jediná podobná farma a v Evropě druhá největší, která se specializuje na chov hadů za tímto účelem,“ vylíčil Vojtěch Dzik, který se o plazy stará.

Chovu hadů se věnuje už desítky let, v září roku 2012 bojoval o život, když ho uštkla smrtelně jedovatá kobra monoklová (psali jsme o tom zde).

Nápad vybudovat farmu vznikl už dávno, podle Dzika nešlo o náhlé vnuknutí spojené s renovací areálu po vichřici. „Všechna potřebná povolení samozřejmě máme, včetně toho od ministerstva vnitra. Objekt je zabezpečený proti vniknutí, jsou tam alarmy a kamery,“ ubezpečil.

Kolik hadů se v Dětřichově chová, prozradit nechce. „Konkurence v oboru je veliká, jsme rádi že jsme se protlačili na evropský trh, podrobnosti k provozu sdělovat nelze,“ dodal tajemně.